paljionko saa kätesiä ottaa mukaan ulkomaille?
onko yläraja?kiitös etukäten
onko yläraja?kiitös etukäten
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
ei ole mutta mikä on järkevää kun on keksitty luottokorttikin.
Maasta riippuen niillä voi olla siellä sääntö että jonkun tietyn summan ylittävä määrä käteistä pitää ilmoittaa tullissa. Raja on yleensä jossain n. 10 000 hujakoilla, esim Etelä-Amerikassa ainakin Peruun mentäessä 10 000 us$ ylittävät summat pitää ilmoittaa. Siitä ei kuitenkaan mene mitään tullimaksua.
Mutta kuten joku sanoi, luottokortti on keksitty. Tietysti, riippuu mitä ostelet...voihan olla ettei luottoraja riitä.
sillä tarkemmat rajat on siinä mitä ja kuinka paljolla saa ostaa kuin että paljonko käteistä on mukana. Ja kuka nyt ostaa jotain kallista käteisellä? Ja esim. 10 000 euron ostos ulkomailta ei edes onnistu, siis tuontirajat esim. jenkeistä on alle 200 euroa.
Jos vaikka jonkun korun ostat niin eipä ne useinkaan sitä vaikka sormessa olevaa sormusta tullissa syynää. Eikä päällä olevia vaatteita. Eikä laukkujakaan...
Maksaa ne palvelutkin. Jos nyt rahaa sattuu olemaan helposti saa 10000 menemään matkalla, eikä sen tarvitse edes olla pitkä. Voihan jo hotelli maksaa tonnin yö, tai enemmänkin.
Siihen viini, laulu ja naiset päälle.
en ole usasssa käynyt mutta käsittääkseni raja (300 $) ei koske "henkilökohtaisia tarvikkeita", ei tietenkään, miksi pitäisi maksaa tullia omista vaatteista, koruista, ynnä muusta. Eli esim. vaatteita, koruja, jne. ei tarvitse ilmoittaa. Ja jos et niitä ole saapuessasi ilmoittanut, eivät he voi tietää poistuessasikaan mitä uutta sinulla on päällä.
ja usa:n raja on sinne päin mentäessä, usa:ta ei kiinnosta tietenkään mitä viet pois, eihän siitä usa peri tullia, vaan ainoastaan sinne rahdattavasta tavarasta. Suomen tulli tietysti on kiinnostunut tänne tuotavasta tavarasta, mutta siinä pätee sama käytäntö, omat kamat on omia, eivät ne niistä pysty maksuja perimään. Ellei kyseinen matkalainen ole hölmö ja itse ilmoita niitä tullattavaksi.
Tullissa eivät mitenkään pysty perimään maksua henkilökohtaisista tavaroista. Siksihän ne on tullimaksuista vapautettu. Ja voihan tullin maksaa jos haluaa, ei siinä ole mitään rajaa. Voit tuoda tavaraa ihan niin paljon kuin haluat ja maksat siitä verot ja tullit niinkuin asiaan kuuluu.
hyöty menee mun maksat sen tullin, tajusitko?
mutta sääntö koskee kaikkia ostoksia, olipa sitten anopin tuliaiset tai sinun oamsi. Eri juttu miten hankalaa valvonta on mutta näin se oikeasti on.
ettei se 10 000 eur ole mikään yläraja sillä on jokaisella nyt se vähintään käteistä mukana kun menee lomille.
Ettei ainakaan yhdysvaltojen hintaero ole niin iso, että sieltä mitenkään erityisesti kannattaisi tavaraa tuoda.
Yleensä en ole ostanut matkoilta käytännössä mitään. Koska hintavertailun kattava tekeminen, ostopaikan valinta tms on työlästä eikä lomalla jaksa keskittyä moisiin prosesseihin. Sitten on myös takuukysymykset. Toisekseen, yleensä tavaraa on myös jo yllinkyllin, eli vain ostamisen vuoksi ei kannata uutta ostaa.
Navigaattoreita tuossa katselin, Suomesta saa navigaattorin about 120 egellä. Jenkeissä navigaattori maksaa about 150 dollaria + euroopan karttapaketti yli 250 dollaria. Ei kannata millään.
Vaikka 1.5 onkin "halpaa", niin ei se nyt vaan ole niin halpaa.
Ennemmin ostelen tavarat -50% alesta Suomessa. Kun voi kytätä ostoajan ja paikan.
Että sitten jos tulee takuukysymyksiä, on ongelma ihan omaa luokkaansa.
Nimimerkillä, käytännössä kaikessa viimeaikona hankkimassani elektroniikassa on ollut vikaa. Puhelin, rikki. Kamera, rikki. Digiboksi, rikki. Kameran muistikortti, rikki. Tietokoneen blu-ray asema, rikki.
Ihan uskomatonta, mutta tuota se vaan on. Silloin takuu on todella tärkeä tekijä. Eikä tuo ~33% etu valitettavasti kata sitä.
Euroopan Unionin maihin saavuttaessa on ilmoitettava, jos mukana olevan käteisen rahan määrä ylittää 10000€. Yhdysvaltoihin matkustettaessa ilmoitusvelvollisuuden raja on 10000$.