JÄSPI

tehowatti

kelläs on tälläinen tai tietääkö kukaan kuinka siitä saa säädettyä sen käyttövedenlämmityksen yösähkölle...? ohjeessa ei puhuta muusta kuin lämpötilan pudotuksesta (lämpötilapudotuksen asetusarvot)... että oiskos se se millä säädetään...? tuossa ois osoite jossa on käyttöohjeet ko.laitteelle, jos joku muu ymmärtäisi siitä jotain vähän enmmän kuin minä...

http://www.logi.fi/pdf/tehowatti_asennus-_kaytto-_ja_huolto-ohje.pdf

kiitos todella paljon jos joku viitsisi auttaa...

13

6462

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Delipu

      Minulla sattui olemaan ohjeet pöydällä ja niissä sanotaan kohdassa 4: "Syöttöjohdot (käyttövedenvaraajalle oma sähkösyöttö mahdollisen kaksiaikatariffin ohjaamana).... Eli tarkoittanee, että yösähköä varten pitää olla rele joka kytkee yösähkön päälle. Ilmeisesti se rele tulee sinne sähkökeskukseen ja siellä omalla johdotuksella sitten Tehowatille. Siihen kannattaa laittaa myös päiväkytkin jonka voi napsauttaa päälle jos lämpimän veden tarvetta on isommin päivälläkin.

      Tämä on tällaista mutua vaikka meillä Tehowatti onkin mutta meillä se on normaalisähköllä koko ajan vaikka kyseessä on huvila.

      Kyllä sähkömies osaa tehdä tarvittavat yhdistelmät.

      • Delipu

        Lämpötilan pudotus tarkoittaa lämmityksen lämpötilan pudottamista eli sillä ei ole mitään tekemistä sen käyttöveden kanssa.


      • HattiWattilainen

        Nin kuin sanoit, tarvii releen!
        Sähkäri sen hoitaa!


    • on edullinen

      2-vaihe digiajastin DIN kiskoon. Laitoin sellaisen ohjaamaan Nibe Compact 300 klo 16-22 ja hyvin on lämmmintä vettä riittänyt suurlapsiperheessä.

    • onnistuunee helposti

      Sivu 4
      "Käyttövesivaraajan suuri vesitilavuus (n.270L) mahdollistaa edullisemman yötariffin hyödyntämisen energianvaraukseen."

      Sivu 7 kytkentäkaavio. Käyttövedelle on oma syöttö. Sähkömies laittaa tuohon syöttöön kontaktorin ja kontaktoria ohjataan tariffikellon koskettimella.

    • tehowatti

      alkuperänen...
      Elikkäs sekö tarkoittaa sitä kun laittaa yöaikaan sen lämmittään veden suuremmalle ja päiväsaikaan taas sen pystyy säätään sen lämpötilapudotuksen kautta pienemmälle? Eli se varmaan koskee lattilämmitysvettä? siinä sitte säästää päiväsahköä koska eihän sen tarvi päivällä lämmittää lähes ollenkaan kun yöaikaan kattila on lämmittänyt lattialämmitys vedet aika lämpöseksi, ja lattiat on kerennyt lämmetä...? Olenko ollenkan oikeillä jäljllä?

      kyse on nimittäin uudisrakennuksesta ja tuli aikas huima sähkölasku, ei siinä laskussa muuten mitään "vikaa" paitsi että päiväsahköä on mennut 1,5xenemmän kuin yösähköä... eikös sen pitäisi olla vähintäänkin päinvastoin, eli yösähkön osuus n. 3/4 osa sähköstä ja päivä 1/4 osa?
      Mietittiin että oisko sähkärillä sattunu joku vipa asennuksessa..... vai miten teillä muilla menee ton yösähkön ja päiväsähkön erottelu?

      • Delipu

        Käyttöveden säiliön tilavuus on 270 litraa. Vesi on tarkoitus lämmittää yösähköllä ja päivällä käyttää sitä yöllä lämmitettyä eli päiväaikaan ei käyttövettä lämmitetä lainkaan (ellei itse paina kytkintä).

        Lämmitysveden säiliö Tehowatissa on vain kolme litraa ja tietenkin vielä se putkistossa oleva vesi. Sen lämmityksen on tarkoitus olla koko ajan kytkettynä, muuten tulee holotna päivällä. Se säätelee itse omaa lämmitystarvettaan haistelemalla ulkoilman lämpötilaa ja huonelämpötilaa. Meillä ei olla vielä kertaakaan nähty, että lämmityksessä olisi ollut päällä kakkosteho kolmosesta puhumattakaan. Kaikista pienimmällä teholla se on pitänyt talon lämpimänä, eikä silloinkaan ole päällä kuin satunnaisesti.


      • niin päin kuin haluat

        Kellokytkin oli muistaakseni pudotuskytkin, eli kun se on päällä, niin lämpötilan pudotus on päällä. Jos teillä on tarkoitus pitää yöllä lämpöä korkeammalla, niin varmista että pudotus toimii oikein päin, voihan se olla väärin kytketty.

        Päiväsähköä on ainakin meillä 15h eli 62,5% ajasta, joten jos lämpö on tasaisesti päällä, niin päiväsähköä kuluu tietysti reilusti enemmän.

        Itsellä kuluu yösähkövaraajan kanssa päiväsähköä noin 8000kWh ja yöshköä noin 16.000-19.000kWh vuodessa.


    • Oaahonen

      Mitä tarkoittaa pudotusläpötilan asteet 0-40 mitä lämpötilaa pudotetaan. Jos laittaa 40 astetta putooko huoneen lämpötila 40 astetta.

      • Sähkömiäs

        Kyllä, parhaimmillaan menee pakkasen puolelle.


    • Anonyymi

      Jäspi Tehowatti on kytketty yösähkölle. Mutta virran katkaisun jälkeen on kone ajastin ihan omassa ajassa. Sama sähkökatkoksen jälkeen. Miten saa ajastimen toimimaan normaalisesti? Akku tai vastaava?

      • Anonyymi

        Onko tullut mieleen kysyä valmistajalta?


      • Anonyymi

        Teillä on kytkennät tehty väärin. Yösähköllä on tarkoitus lämmittää käyttövettä eikä suinkaan katkaista koko Tehowatista sähköjä pois päiväaikaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      126
      6121
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      561
      2167
    3. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      30
      1443
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      112
      1278
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      86
      1143
    6. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      48
      1025
    7. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      991
    8. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      61
      943
    9. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      65
      941
    10. Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain

      muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.
      Tuusniemi
      27
      938
    Aihe