Miksi lapset ei tervehdi?

Nykyajan lapsukaisia ei kai opeteta kotona tervehtimään. Ennen niiattiin tai pokattiin kun sanottiin kiitos. Vanhoja ei sinuteltu. Tavat ovat hukassa. No, sen ymmärtää, kun vanhemmatkin ovat usein aika tolloja käytöksensä puolesta.
4679
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Voi olla myös ns. kehitysviivästymää ja muita sairauksia jotka ei välttämättä näy ulos päin.Sellaiset lapset joilta ikänsä puolesta ulkopuoliset odottavat tietynlaisia ns.käytöstapoja, voi kärsiä mm. sähköisen aivotoiminnan häiriöstä ja heidän kehityksensä on todella paljon myöhässä ikään nähden. Tietenkään kaikkilla lapsilla ei ole näitä ongelmia, mutta kyllä nykyään joka kodissa ja päiväkodissa lapsilta "vaaditaan" tietyt käyttäytymis- suunnat- ja tavat.Eivät kaikki nykyajan lapset ole huonosti käyttäytyviä, jokaisella meistä on jotain parannettavaa käytöksessä - varmasti myös sinulla!

Äänestä

olen lapsilleni opettanut et vieraille ihmisille ei tarvitse sanoa yhtikäs mitään! Vaikka kuinka mukava setä tai täti tulisi juttelemaan niin pois vaan paikalta jos ei tunneta.
Maailma on nykyään sellainen et parempi vain opettaa varovaisuutta vieraiden ihmisten kanssa toimimisessa.

Muuten kyllä kauniskäytöksisiä ovat,tutuille turvallisille ihmisille.

Äänestä
  • lopettakaa paskan puhuminen, kyllä tervehtiminen kuuluu elämän perusasioihin kuten aamiainen, liian paljon on "setiä ja tätejä" keneltä suojelemme.
    Aina iloinen tervehdys ja se on juttu.
    Täällä kätössäkin on liian monta murjottajaa..
    Olemme pesiytyneet omalle tontille ja me vanhemmat olemme keksineet kaiken p........

    Äänestä

mutta yleisesti ottaen kyllä huomaa, ettei
kotona ole opetettu sitäkään vähää kuin
tuttujen (varsinkin vanhempien) ihmisten tervehtiminen.
Sehän ei ole keltään pois. Hyvä mieli on pienestä kiinni.

Saman kerrostalon lapset ja nuoret ovat hyvinkin
erilaisia tuossa asiassa.
Osa moikkaa iloisesti rapussa tai kaupassa ja
osa mennä reuhtoo melkein tönimällä ohi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mammaliisa kirjoitti:

Nykyajan lapsukaisia ei kai opeteta kotona tervehtimään. Ennen niiattiin tai pokattiin kun sanottiin kiitos. Vanhoja ei sinuteltu. Tavat ovat hukassa. No, sen ymmärtää, kun vanhemmatkin ovat usein aika tolloja käytöksensä puolesta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu