Kotkalaiset

kusettaa ja vedättää

naapureitaan kuntaliitosasiassa. Pohjois-Kymenlaakson kunnat taas ovat huomanneet samoja piirteitä kotkalaisissa sairaanhoitopiirin ja ammattikorkeakoulun hallinnossa. Kun kotkalaisten johdettavaksi annetaan vielä Kymenlaakson erityishuoltopiiri, on kotkalaisilla vielä nykyistä enemmän keinoja hallita koko Kymenlaaksoa.

6

724

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • panevatkin

      paremmin..

      • on jämpti

        ku stefa hoitaa


      • Hartikainen
        on jämpti kirjoitti:

        ku stefa hoitaa

        on muuten kotoisin Kotkasta. No siellähän vaikuttaa tänäkin päivänä Heikki von.


    • vauhtia ottaa syöksyyn

      ei ole kouvolalaisten kannalta hyvä juttu kotkan shp,sen verran voinen sanoa sen toiminnasta että,vaikka pyytää kirjallisena omia papereitaan niin ei vielä 4kk aikana osaa johtava ylilääkäri ilmoitella mitään,ja toisaalta shp:hallituksesa istunee kotkan sosiaalipuolen virkahenkilöitä.ja toisaalta kotkassa saa työ paikan näinkin vaikka ei ihan laillisesti niin tehdään huolimatta niin.



      Virkakähmintä huono alku uudelle henkilöstöpolitiikalle
      20.2. 04:00

      Kotkan kaupungilla on ollut uusi organisaatio tämän vuoden alusta. Oleellista on, että henkilöstö kokee tehdyt uudistukset oikeudenmukaisiksi ja työmotivaatiota lisääviksi. Näihin tavoitteisiin istuu huonosti kaupungin henkilöstöpäällikön virkaan liittyvä häikäilemätön nimityspolitiikka.

      Kun Heikki J. Oksanen valittiin vt. henkilöstöpäälliköksi, meille luottamushenkilöille vakuuteltiin, että virka tulee alkuvuodesta auki aivan normaalilla tavalla. Kaupunginjohtaja Lindelöf kuitenkin esittää, että virka täytettäisiin sitä auki julistamatta ja koska Heikki Oksanen ei alkuunkaan täytä viran perinteisiä pätevyysvaatimuksia, niitä muutettaisiin. Kaiken kruununa on, että Lindelöf esittää selvää palkankorotusta siihen palkkaan nähden, jota virassa aikaisemmin ollut naispuolinen pätevä viranhaltija sai. Moni yliopiston penkkiä kuluttanut kaupungintalon virkamies huomaa opiskelun olleen ajanhukkaa. Hyödyllisempää olisi ollut hakeutua kaupunginjohtajan erityissuojelukseen.

      Esimerkin näyttämisen tärkeyttä pidetään yhtenä johtajuuden perusasioista oli kysymyksessä sitten yritys tai yhteisö. Ollakseen kuntalaisten ja luottamushenkilöiden arvostama kaupunginjohtaja, pitää osata asettua puoluepolitiikan yläpuolelle ja erityisen tärkeää on, että omilta kavereiltaan vaatii vähintään saman kuin muilta. Mikään ei laske kuntalaisten arvostusta ja kunnan työntekijöiden luottamusta pahemmin kuin se, että virkakoneistolle asetetaan tiukkojakin vaatimuksia, mutta itse ei niitä noudateta.

    • näitähän siel on
      • vievät

        koko käden, kun niille ojentaa pikkusormen. Jäljet pelottavat sekä Etelä- että Pohjois-Kymenlaaksossa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      27
      5304
    2. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      12
      3865
    3. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      3197
    4. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      51
      2800
    5. Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista

      Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas
      Ikävä
      86
      1308
    6. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      284
      1303
    7. Haluaisin lähettää sulle viestin

      Mutta en enää uskalla. Miehelle.
      Ikävä
      60
      1183
    8. Miellytänkö sinun silmää?

      Varmaan ainakin vähän, jos tykkäät minusta. Siis jos tykkäät.
      Ikävä
      79
      1139
    9. Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.

      Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul
      Maailman menoa
      396
      1112
    10. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      213
      1086
    Aihe