Eikö suufilaisuus ole Islamissa aika suvaitseva suuntaus?
suufilaisuus
tuumailija
9505
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
jotka ikävä kyllä ovat jo edesmenneitä lisäksi, suufilaisuus on Islamin ainoa sallittava suuntaus. Nimi tulee Kristityiltä mystikoilta tutuista villakaavuista. Yleensä nämä Dervishit pyrkivät olemaan yhtä jumalan kanssa, ja pyrkivät siihen joko askeesilla, ekstaasitanssilla, sekä mantroilla yms.
He ovat erittäin piilo-kristitty Islamin jaoke.
al-Halladz oli eräs joka arvosti Kristusta enempi kuin Muhamedia, ja oli sitä mieltä että minä, rakkaus, ja jumala ovat samaa.
Hänet ristiinnaulittiin, kun hän sanoi että hänessä on jumalan henki.
Heidän mielestään koraanikin on vain vertauskuvainnoillinen.
Heidän ajattelussaan on erittäin paljon kristillistä mystiikkaa. Kun taas perus-muslimeilla on lähinnä vanhan liiton sukuista laki-uskovaisuutta, mutta varsinainen Islamin usko onkin sarjasta kootut kusetukset.
Muhamed ei ollut profeetta, korkeintaan väärä sellainen.
http://webbinetti.net/finnlion/december2002/sufism.htm
Tein kerran leikkimielellä semmoisenkin testin, jossa testattiin minkälaatuinen muslimi on...
Olisin kuulemma mutazila. ;0)
Hieno piire (kafiiri-)naisessa! ;)
Minä olisin tod.näk. ehkäpä juuri mutaziliitti, tai suufi, vaikkakaan Dervishien kellohamekaavut eivät kuulukkaan asuihini. ;D
Aikoinaanhan ortodoksi-muslimit eivät oikein pitäneet näistä Islamin "vapaa-ajattelijoista", sillä mm.heidän koraanin glorifiointinsa ei ollut ihan samaa luokkaa kuin heidän. Lisäksi vapaan tahdon kannattaminen predestinaation sijasta ei ollut heistä myöskään ok.
Missä sen testin voisi tehdä?
http://www.selectsmart.com/FREE/select.php?client=IslamicSects
SelectSmartilta löytyy (myös) uskontotestejä jokalähtöön; hijab-asenteitaankin voi 'koetella'...
(Muslimisystereille vinkkinä ;) )
Mutaziliitti olin minäkin! :)
http://webbinetti.net/finnlion/december2002/sufism.htm
(Liittyy enemmän tuohon ensimmäiseen viestiisi...)
Suomalaisesta tietosanakirjasta:
"islamilainen veljeskunta: _Dervissien_ mallin mukaan muodostettu ryhmä, joka pitää islamia ja sen opetuksia kaikkeen ihmiselämässä ilmenevään sovellettavina ohjenuorina. Veljeskunnan käsityksen mukaan oikeudelliset, uskonnolliset,sosiaaliset, poliittiset ja _sotilaalliset_toimet on voitava perustella islamin antamin ohjein.
_Maltillisemmat_muslimiryhmät eivät läheskään aina ole hyväksyneet veljeskunnan toimia."
Että näin ikkään.
niin Dervishit on siitä ongelmallinen asia käsitellä, että ne ovat sotaisia, mutta toisaalta kuuluvat mystikoihin, jotka eivät sitä vastoin käsitä Islamin ohjeita niinkään kirjaimellisesti.
Lisäksi on puhuttu että aikojen saatossa oppinsa ovat hieman muuttuneetkin.
http://windsofchange.net/archives/cat_sufi_wisdom.htnl
...pöh.