Varokaa näitä tuotteita!

Otsonalle

Tiedoksi kaikille Aasiaan suuntaaville:
Etelä-Koreassa sekä Vietnamissa ja Kiinassa tarhataan karhuja julmissa oloissa. Niiden vatsasta valutetaan sappinestetä, jota käytetään kiinalaisessa perinteisessä lääketieteessä. Useilla tarhoilla karhut joutuvat makaamaan paikoillaan vuosia jopa yli 20 vuotta pystymättä kääntymään tai edes ojentautumaan suoraksi. Tämä on pöyristyttävän julma käytäntö! Koreassa on onneksi laitonta valuttaa sappinestettä elävältä karhulta, mutta sielläkin karhuja tarhataan sappinesteen takia ja yli 10 vuotiaan karhun saa tappaa sen takia. Yleensä karhu tapetaan asiakkaan edessä, jotta asiakas tietää saavansa tuoretta sappea. Korealaiset ovat maailman suurimpia karhunsapenkuluttajia!EU on muutama vuosi sitten ilmaissut (Kiinalle) kielteisen kannan tähän, mutta se ei sido Kiinaa mihinkään. Välttäkää karhunsappituotteita ja "karhuravintoloita", jos sellaisiin törmäätte. Karhunsappea lisätään saippuoihin, shampoisiin, erilaisiin vesiin, oluisiin ja viinaan yms. Sitä myydään myös pulverina. Korealaisesta etiketistä on meidän mahdoton lukea, mitä tuote sisältää, mutta karhutuotteissa (luulen) yleensä on päällä karhun kuva, eli jokin vinkki siihen mitä se sisältää.
Ikävää myös kuulla matkailijoiden kertomuksia "villi"eläimistä, joiden kanssa voi itsensä kuvauttaa. Ystäväni kertoi nähneensä erään ulkolaisen turistin kuvauttavan itsensä tiikerin vieressä. Joka kerran kun tiikeri vähänkin liikahti se sai kovan iskun päähän. Älkää hyvät ihmiset antako rahaa tällaisille ja ilmaiskaa, jos mahdollista, miksi. Sama koskee sappituotteita. Me turistit voisimme (mikäli siis mahdollista) ilmaista ettemme hyväksy tällaista käytäntöä.
Suomessa toimii Animalian alla ns. Karhuryhmä, joka tukee Aasiassa toimivaa Animals Asia Foundation nimistä järjestöä. Tämä organisaatio on saanut vapautetuksi onneksi karhuja tarhoilta (laillisin keinoin)ja se edelleen tekee työtä lainsäädännön muuttamiseksi karhutarhausmaissa.
Siis jotain positiivista on onneksi tapahtunut, mutta karhuja on vielä tuhansia ja tuhansia, jotka ovat vankina sappitarhoilla.

5

2987

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ................

      väärä osasto

      • Eläinystävä

        Päinvastoin, täysin oikea osasto tai mikä tahansa muukin keskustelu tälläisen julmuuden esiintuomiseen. Ihmisten on hyvä tietää julmuuksista mitä mitä näissä "sivistysmaissa" harjoitetaan. Osaa sitten varoa ja boikotoida tälläisiä tuotteita/käytäntöjä.


      • eläinystävä myös

        olen samaa mieltä eläinystävän kanssa.


      • Einari epätietoinen
        eläinystävä myös kirjoitti:

        olen samaa mieltä eläinystävän kanssa.

        Hyvä tietää, olen lähdössä Koreaan enkä halua millään toimillani olla aiheuttamassa kärsimystä elämille. Pitääkö muuten paikkansa, että Koreassa syödään koiraa? Niinkuin Kiinassa. Uskaltaako siellä syödä lihaa ollenkaan kun ei tiedä onko se koiraa, kissaa, karhua vai ties mitä?


      • JongIl
        Einari epätietoinen kirjoitti:

        Hyvä tietää, olen lähdössä Koreaan enkä halua millään toimillani olla aiheuttamassa kärsimystä elämille. Pitääkö muuten paikkansa, että Koreassa syödään koiraa? Niinkuin Kiinassa. Uskaltaako siellä syödä lihaa ollenkaan kun ei tiedä onko se koiraa, kissaa, karhua vai ties mitä?

        "Pitääkö muuten paikkansa, että Koreassa syödään koiraa?"

        Kyllä pitää. Tosin ei lihan syömistä kannata sen takia välttää, ravintoloissa kyllä lukee menussa mitä lihaa ruoka sisältää ja aina voi henkilökunnalta kysyä. Ei tarvitse pelätä, että tietämättään joutuisi hauvaa pistämään poskeensa. Suosittelen käymään jossain korealaistyylisessä BBQ -ravintolassa, erittäin hyvää lihaa (possua ja nautaa) tarjolla korealaisin höystein. Lisäksi erilaisia etnisiä ravintoloita löytyy mm. Soulista vaikka kuinka.

        http://www.asiarooms.com/travel-guide/south-korea/seoul/what-where-to-eat/index.html


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      142
      1670
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      154
      1134
    3. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      349
      992
    4. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      70
      980
    5. 69
      768
    6. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      743
    7. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      69
      701
    8. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      38
      654
    9. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      8
      623
    10. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      591
    Aihe