Radion äänensävy pielessä!

Se on nimittäin käsittämättömän kirkas. Auto on 407. Loudness kytkintä ei voi panna päälle, koska se särkee äänen ja kumisee. Asennukset on tarkastettu, kaiuttimet vaihdettu, mutta lopputulos pysyy surkeana. Radion omilla säädöillä ei pysty saamaan juuri minkäänlaista bassoa puhumattakaan, että äänensävyä voisi pehmentää. (No, subbarilla saisi aikaiseksi jotain.) Auto itsessään on ollut hyvin viaton ja kaikin puolin toimiva, mutta radiota on pakko pitää kiinni ajoa aikana. Onko siis näin, että se mitä ostaja ei pysty näkemään, on käsittämättömän halpahintaista paskaa?

5

665

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 206 SW

      ja olen tyytyväinen autoni radioon.

      • ovat minun tietojeni mukaan 206:ssa, 307:ssa ja 407:ssa. Pienemmissä malleissa äänentoisto on selvästi parempi, sen olen huomannut. Vika ei siis voi olla yksinomaan radiossa, vaan enemmänkin sen sopimattomuudessa 407:aan. Yksilövikakaan tämä tuskin on, koska olen kuullut muutaman muunkin mananneen täsmälleen samaa asiaa.


      • kaiuttimet
        dolmen kirjoitti:

        ovat minun tietojeni mukaan 206:ssa, 307:ssa ja 407:ssa. Pienemmissä malleissa äänentoisto on selvästi parempi, sen olen huomannut. Vika ei siis voi olla yksinomaan radiossa, vaan enemmänkin sen sopimattomuudessa 407:aan. Yksilövikakaan tämä tuskin on, koska olen kuullut muutaman muunkin mananneen täsmälleen samaa asiaa.

        Vaan olisiko sittenkin vika kaiuttimien sopimattomuudessa? Kyllä noissa halvoissakin radioissa yleensä taajuusvaste on kohtuullisen suora, ellei sitten laite ole nimenomaan Pösölle ja sen alkuperäiskaiuttimille räätälöity, mutta sitä en oikein usko.

        Ja mitä noihin vakiovarusteena oleviin alkuperäisradioihin tulee, niin niistä harvemmin mitään kovin monipuolisia säätöjä löytyy. Jos asiaan haluaa parannusta, niin sitten pitää ostaa uusi soitin jonka taajuuskorjaimessa on riittävästi kaistoja.


    • pösön/bosen

      systeemi niin johan paranee tai vaihda radio sellaiseen missä on säätöjä alkuperäiset aina aika surkeita. vaatii noin 300-1000e niin saa jo jotain.

    • yksi parannus

      asiaan.
      http://www.kolhutpois.fi/Peugeot-407.htm

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      19
      3233
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      15
      2212
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      121
      1828
    4. Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä

      Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1216
    5. Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa

      Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn
      Kaste
      163
      1117
    6. Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.

      Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R
      Kaste
      450
      1012
    7. Pistä joku tunniste vuosien takaa

      Meidän välillä. Naiselta pyydän.
      Ikävä
      36
      843
    8. Pidätkö vielä elämäsi

      Rakkautena minua
      Ikävä
      54
      778
    9. Mietin tässä yhtä kysymystä

      Pysyisitkö minun kävelytahdissa mukana?
      Ikävä
      67
      721
    10. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      30
      705
    Aihe