Niin, mulla ei oikeastaan koskaan ole ollut hilsettä eikä muutakaan päänahan vaivoja. Kunnes nyt muutama päivä sitten, yhtäkkiä yks päivä huomasin että mites nyt kutittaa näin hirveästi. Katsoin peilistä, päänahka punainen ja hilseilevä ja kutiaa jatkuvasti.
Tänä aamuna herätessäni huomasin taas uuden melko epämukavan asian; vajaan kämmenen kokoiselta alueelta hiukset olivat kosteat, tältä alueelta päänahka entistä punaisempi ja kutiavampi ja siitä erittyi jotain tuommosta rasvaista nestettä(?) Nyt päivän mittaan tuon erittyminen on loppunut melkein kokonaan.
Tosiaankin ihan muutama päivä sitten tämä alkoi. Onko kyse ihan tavallisesa hilseongelmasta ja voiko se alkaa noin yhtäkkiä? Olen käyttänyt rexona ja palmolive shampoita viime aikoina, mihin kannattaisi vaihtaa?
Päänahka meni yhtäkkiä pilalle!?
2
678
Vastaukset
- allergikon eukko
Ei tuo ole mikään hilseongelma kyllä, vaan selkeästi joku tulehdus, jos kerran lihasnestettä valuu. Kun alue on noin iso, kannattaisi kyllä käydä lääkärissä. Saat varmaan ainakin kortisoniliuosreseptin, sitä on helppo käyttää pään alueen ongelmiin.
Voi olla, että olet allerginen noille pesuaineille, eli säilöntäaineille tai hajusteille. Käy apteekista hajusteeton shampoo ja pestessäsi hiukset muista huuhdella ne kunnolla. Shampoota käytä kohtuudella, teelusikallinen riittää.
Voit olla toki herkistynyt ihan mille vaan, käytätkö pipoa, ja jos niin mitä materiaalia? Pyykinpesuaineet on syytä ehkä vaihtaa hajuttomiin jne. Syitä voi olla niin monia.Kuulostaa oireiden perusteella siltä,että olisit saanut yliherkkyyden jostain käyttämäsi shamppoon ainesosasta!Yksi yleisimpiä herkistäjiä on silikoni jota lisätään näihin kaikenmaailman pantene,loreal yms marketti tökötteihin.Hauskaa tässä on se,että silikonista on yli 50 eri nimitystä joten välttämättä edes kauppiaatkaan eivät tiedä mikä niistä ainesosista on sitä.Näin kertoi eräs kosmetologi aikoinaan.
Eräs kaverini oli käyttänyt pantenen tuotteita.Kerran hän sitten meni kampaajalle värjäämään hiuksiaan ja kampaaja täti oli ihmetellyt,että "mitä ihmeen tuotteita käytät päänahkaasi kun se on silikonin peitossa!"Ei suostunu värjäämään täti kaverin päätä ja siihen loppu pantenen käyttö.
Toivottavasti syy päänahkasi ongelmiin löytyy!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!6111635Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla968841Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa
Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.124417Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon
Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka233984Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen
Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti53861- 903656
Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta
Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j73646Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA
, ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle153451Perussuomalaisiin minä luotan
Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.343232Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.452435