Nordea : Visa Debit

patajan

Sinulla jolla on Visa Debit:

1. Onko sinulla aiemmin ollut Visa Electron? Parempi kuin Electron?

2. Voiko tili mennä ikinä miinuksen puolelle? Paljonko siitä veloitetaan?

3. Kuinka nopeasti raha veloitetaan tililtä kun maksetaan kortilla?

3

903

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1) On. Niin uskon.
      2) Ei ole kokemusta, mutta luulen tilinylityksen olevan teknisesti mahdollista, koska katevarmennusta ei välttämättä tehdä.
      3) Toisinaan heti, ehkä useimmiten 2 pankkipäivän kuluttua, joskus vasta viikon päästä. Toisinaan katevaraus näkyy tilillä heti ja veloitus pari päivää myöhemmin (esim. bensa-automaateista ostettaessa).

      • patajan

        Oon vakavasti miettinyt Visa Debitiä, mutta harmittaa jos ei aina nää sitä todellista tilin saldoa..


      • .........
        patajan kirjoitti:

        Oon vakavasti miettinyt Visa Debitiä, mutta harmittaa jos ei aina nää sitä todellista tilin saldoa..

        Visa Debitissä, jos se on offline kortti kuten normaalisti (Visa Debitin voi laittaa HUOM! myös online-kortiksi jolloin se on samanlainen kuin Electron), niin voi olla 2 päivän viive siinä kun ostokset kirjautuu tililtä. Tai siis tarkoitan että veloitetaan pankkitililtä. Siinä mielessä offline-kortiksi määritelty Visa Debit toimii aivan samoin kuin nyt kohta katoava luonnonvara eli suomalainen pankkikortti. Jos haluat olla jokatilanteessa aina ajantasalla niin hanki Visa Electron, sillä ostetut veloitetaan tililtä samantien, varmennuksen yhteydessä. Tai ainakin tehdään katevaraus jolloin vaikka ostos ei heti näkyisikään miinustettuna tilitapahtumana, niin ainakin tilin kate pienenee tuolla ostoksen loppusummalla samantien. Eli et voi ylittää tiliäsi Electronilla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      83
      1561
    2. Nainen, huomasitko kun muutin sinua?

      Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/
      Ikävä
      88
      868
    3. Misä tulipalo?

      Mikä palaa Haapavedellä?
      Haapavesi
      8
      832
    4. IS Viikonloppu 12.-13.7.2025

      Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko
      Sanaristikot
      56
      829
    5. Jumankauta sä olet hyvännäköinen

      Ihan mun miehen näköinen 😍
      Ikävä
      53
      802
    6. Tämä kesä ei ollut vielä meidän

      Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos
      Ikävä
      58
      763
    7. Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä

      Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html
      Maailman menoa
      188
      741
    8. Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit

      Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.
      Ikävä
      80
      705
    9. Teet tämän niin

      Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸
      Ikävä
      41
      690
    10. Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan

      Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      170
      671
    Aihe