Niin ajattelin vaan kysyy et onks nois paljoo mitään eroo ku kaverit sano et samat varusutkset niis ainakin on? Eiks Gilera SMT oo suunnillee sama kuin Derbi Xrace? Ainakin suoralla kaveri paino Xracel ohi toisella kaveril olevasta SMT:stä ja kummatki oli vakioita.. Xtreme sitten meni Xraceakin vauhdikkaammin, että miten jos niissä on samat koneetkin?
Gilera ja Derbi enskat?
mitä_eroa_on?
62258
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
OSTA TURPO PEKKA, SIINÄ ON TEHOA JA MUNAA VAIKKA MUILLE JAKAA.
Se kysy mitä eroa niissä on. Ei sun paskasta turpopekastas.
turpis vaan talliiin nii painelet ohi kavareittes derbeistä ja gileroista
mulla ja mun kaverilla on molemmilla xtreme sm ja niissä on eroja vaikka on täysin samat mopot. kaverilla kulkee 51 ja mulla kulkee 48. jostain se vain johtuu että pieniä eroja tulee. esim onko rääkännyt mopo sisäänajossa.
Eli homma on niin että, Gilsus on 17,5 mm kaasari ja derbus vaa 14 mm, mutta toisaalta gilsus kaasarin ilmapuolella kuristinlevy, sitte gileras alkukäyrä ja hukkis ohuempaa putkea, ainaki ku 07 barbi x-treme enskas. Sitte siinä ihan putken suulla on kuri jossa n. 11mm reikä, sen saa helposti porattua/viilattua isommaks max n.23mm(kai, en muista tarkkaan), kun se tehty, 80 suuttimella ja 13 piikkisellä eturattaalla mittariin 83km/h tasasella 1 päällä n. 80 kg ihmisen alla. Eli oikeeta joku 70-75km/h. Ja huom. , hukkis on vielä tukkimatta ja kaasarin ilmapuolella kuristin, toki jos ottaa sen pois ja tukkii hukkiksen pitää suutin olla ainaki 90. sellasta tällä kertaa. Nämä tiedot siis koskee 2007 vuoden Gilera RCR 50 mallia, jolle on annettu kenkää aivan tarpeeksi sisäänajon aikana. Niin ja ihan tiedoks sillai että Aprilia SX 07, kuriton putki(hukkis tukittu ja reikäkuri poistettu) 90 suutin ja 13 eturatas, vakio takaratas ja kaasarista kuri pois, poliisin alla 81 km/h. Siinä tekniikka sama ku gileras eli 17,5 kaasari ja sillee. Älkääkä uskaltako väittää vastaan, varmoja tietoja. :D
No mikäs vuos malli sun smt on? Meinaa nois 06 eteenpäi malleis on mun tietääkseen hukkaputki, kun vanhemmis on vaan holkki alkukäyräs... no mutta tää ois mun veikkaus:)