SUORA VAROITUS: EI NIILLE, JOTKA EIVÄT YMMÄRRÄ HERMOILIJOITA.
Oman neuvolani ohjeissa sanotaan, että pellavansiemeniä ei pitäisi syödä enempää kuin 2-3 rkl päivässä. Eli ei täysin kielletty.
Toisen kunnan ohjeet, samoin kuin vauva-DVD, kehottavat "välttämään" niitä.
Härtsyykkelis, mitä tässä taas pitäisi ajatella. Ennen DVD:n näkemistä söin pari kertaa viikossa muutaman viipaleen leipää, jossa on pellavansiemeniä. Koetin arvioida sitä 2-3 rkl määrää, että jää sen alle per vrk. (Onnistumisesta en tiedä..)
Eli: Mitäs itse kukin on tehnyt, ja onko jo pellavansiemeniä popsineet saaneet terveitä lapsia, kaikki kokemukset tänne vain!
Pellavansiemengallup
6
1491
Vastaukset
- rv34
käsittänyt, että se ei koske mitään pellavansiemenleipää. Sitäpaitsi aika tuhdisti olisi pellavansiemeniä, jos parissa leipäviipaleessa olisi niitä yhteensä 2-3 ruokalusikallista.
Mutta käsittääkseni nimenomaan joku pellavansiemenlima olisi sellaista vältettävää. Et taatusti ole tehnyt haittaa noilla leivillä. - kemisti_
Niissä pellavansiemenissä lukee pussissa (laki vaatii) että käyttösuositus on 2 rkl päivässä normaalillekin ihmiselle koska ne oikeasti on vaarallisia. Itse en koskisi pitkällä tikullakaan. Niissä on niin paljon kadmiumia että munuaiset sanoo pian poks.... Ne voi korvata jollain muulla kuten kauraleseillä tms. Itse haluaisin tuollaiset myrkyt pois kaupan hyllyiltä! Kadmium aiheuttaa myös sikiövaurioita. Googleta.
- Vannepää
Ei Reformi-merkkisten pellavansiementen paketissa ainakaan varoiteta määristä mitenkään.
Kysyin kerran Yliopiston apteekista (meilitse) pellavansiemenrouheesta, pari vuotta sitten, eikä sieltäkään tullut tuollaisia kauhukuvia.
Uskonhan minä, kun sanotaan, että ovat siis vähintään rajoitettavien listalla.
Niinhän on lakritsikin, vaikkei siitä kuin epäillä, että voi nostaa keskenmenoriskiä. Verenpaineen nousun takia se ylipäätään on rajoituslistalla.
Nykyisin vaan tungetaan pellavansiemeniä niin moneen leipään, että vältellessä siemeniä leipävalikoimakin kaventuu huomattavasti.
Tästä huolimatta, ja tämän sanottuani, taidan silti pelata varman päälle, ja vastedes välttää pellavansiemenet kokonaan. Kunnes imetys on ohi... - .....
Vannepää kirjoitti:
Ei Reformi-merkkisten pellavansiementen paketissa ainakaan varoiteta määristä mitenkään.
Kysyin kerran Yliopiston apteekista (meilitse) pellavansiemenrouheesta, pari vuotta sitten, eikä sieltäkään tullut tuollaisia kauhukuvia.
Uskonhan minä, kun sanotaan, että ovat siis vähintään rajoitettavien listalla.
Niinhän on lakritsikin, vaikkei siitä kuin epäillä, että voi nostaa keskenmenoriskiä. Verenpaineen nousun takia se ylipäätään on rajoituslistalla.
Nykyisin vaan tungetaan pellavansiemeniä niin moneen leipään, että vältellessä siemeniä leipävalikoimakin kaventuu huomattavasti.
Tästä huolimatta, ja tämän sanottuani, taidan silti pelata varman päälle, ja vastedes välttää pellavansiemenet kokonaan. Kunnes imetys on ohi...Mieheni viljelee pellavaa ja kyllä kauppoihin päätyneissä siemenissä tulee olla rajoitusmäärys. Katsoin eilen s-marketin tarjontaa ja siellä oli joka pussissa rajoitus. Luontaistuotekaupoissa ei ehkä ole samaa määräystä?
http://www.sini-pellava.fi/FAQ.htm#raskausaikana
Itse olen saanut tiedon ettei lainkaan pellavansiementä sillä pienetkin määrät ovat haitallisia sikiön kehitykselle. Jo terveelle, ei-raskaana olevallekin se pari rkl on rajoitus. Miksi ihmeessä pellavaa tulisi syödä? sen voi korvata niin monella. Ja jos öljyä kaipaa, pellavaöljystä on puhdistettu se kadmium. 
 - Anonyymi
Vennamo-vainaan sanoin "kyllä kansa tietää" tähän väliin itsekin aivan aluksi esitän teille varsinaisen jytkyn.
Nimittäin. Luin juuri äsken netistä:
"Pellavansiemenet sisältävät luontaisesti syanogeenistä glykosidiä, sannamariinia. Sannamariini hajoaa ruoansulatuksessa, jolloin siitä vapautuu syaanivetyhappoa eli syanidia. Kirjallisuudessa ei kuitenkaan ole raportoitu pellavansiementen tai -rouheen aiheuttavan syanidimyrkytyksiä. Pellavan sannamariinin pitkäaikaisista vaikutuksista ei ole tietoa ja sen mahdolliset haittavaikutukset ovat todennäköisesti vain välittömiä. Sannamariini imeytyy helpommin pellavansiemenrouheesta kuin kokonaisista siemenistä."
Joten 15 grammaa vuorokaudessa on aikuiselle ihan sopiva ja turvallinen määrä, jos ei ole raskaana. So what. Minä juon nyt kahvia! - Anonyymi
Vatsani toimii ainoastaan jos tiette läkemitan,joita sairaalasakin on. niin läkemitalinen kokonaisia ei murskatuja pellavansiemeniä illalla vesi lasiin ja aamulla tyhjän vatsaan koko mönjä.Murskatuissa pelavasiemenistä on pelavan hyvät öljyt pois.Kuin muten jos ostat valmita mausteita, ostat sakka. Murska itse siis pipurisi tiedät mitä ruokaasi laitat!
 
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja2913865Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa1545461Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu1995086SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei854240"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste873551Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa1093058HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.122902Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan122521Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan392507Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua2792086