Te joita kiinnostaa vanhoillislestadiolaisuuden lähimenneisyys, tässäpä kiinnostavaa katseltavaa.
http://www.youtube.com/watch?v=BeOBOPpC2DI&NR=1
http://www.youtube.com/watch?v=BeOBOPpC2DI&NR=1
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kertoisitko mistä tuo kertoo, en halua mennä sivulle tietämättä mistä se kertoo. Niin monta kertaa on tökerö vitsi vaan tullut vastaan. :-(
Karpon toimittaman "Syntisin silmin" televisiosta jo
silloin aikoinaan. Ja nyt pari kertaa netin kautta.
Muistelen, että katsottuani ensimmäisen kerran tämän ohjelman, en oikein uskonut näillä esiintyjillä olleen "puhtaita jauhoja pussissaan". Ajattelin, että heissä täytyi olla jotakin vikaa, koska ovat lähteneet syntiseen televisioon kertomaan uskovaisista tällaisia asioita.
Olin muutamaa vuotta aiemmin tehnyt parannuksen, mutta en ollut uskovaisten kirjoissa enää silloin, kun ohjelmaa katsoin.
Hoitokokoukset kylläkin tiesin. Olin muuttanut Ouluun, ja seuroissa käydessäni Uudella kadulla ihmettelin kauheasti, kun ihmiset menivät salin eteen tunnustamaan olevansa kososlaisessa hengessä.
Minä olin aivan äimänä jo silloin siitä kososlaisuudesta.
En vieläkään tiedä, mikä paholainen tämä Kosonen vai Kosola ( Vihtori Kosolan tiedän historiasta) oli joskus ollut, kun hänen mukaansa hengetkin haisteltiin.
Vanhempani olivat kymmeniä vuosia vl-uskovaisia.
Isälleni kirkko oli rakas, jopa työpaikka.
Mitenkähän hän sitten kesti ne epäuskoisten pappien saarnat aikoinaan ilman uskonsa menetystä?
Hän aina korosti, että ihmisten pitää käydä kirkossa niin kauan kuin siellä luetaan Herran siunaus ja Isä-meidän-rukous.
Muistan sitten kyllä myöhemmin, miten kirkkoon menijöitä kytättiin, että meneekö uskovaiset "uskotonta" pappia kuuntelemaan.
Nythän vl-uskovaiset papit voivat jo toimia yhdessä naispappien kanssa kirkossa, vaikka vapaa-ajallaan eivät naispappeutta Raamatun mukaisena pidäkään.
Karpon dokumentista on helppo huomata rivien välistä missä nämä "erotetut" erehtyivät.
Lueteltiin asioita jotka eivät olleet pohjimmainen syy. Ikäänkuin korostettiin mitättömiä asioita. Jostain sivulauseesta pystyi ymmärtämään.. aivan tuo oli se pohjimmainen syy.
Älä kuvittele että nämä dokumentit olisi jotain salattuja juttuja VL;en keskuudessa. Tämä syntisin silmin dokumenttin olen kuullut mainittavan keskustelu illassa jossa oli tuhansia nuoria.
Minäkin kuullut mainittavan siitä tuhansien nuorten joukossa.
Mielenkiintoinen ohjelma. Paljon salattua ja vaiettua löytyy vanhoillislestadiolaisuuden lähimenneisyydestä.
No missähän nämä erotetut erehtyivät? Kertoisitko sinä? Onko vaikea hyväksyä, että "erehtymätön vl-saarnamies, Jumalalta viran saanut" olisi toiminut törkeän sivistymättömästi, valtaa käyttäen?
Ovat lyöneet yhteen.
Turhaa enää kaivella, minulle ainaki on selkeä kuva tapahtumista muodostunut.
En ole puolustamassa väärä henkisiä saarna miehiä. Niinä aikoina moni erehtyi. Joka vahvana pysyi selvisi niistä koettelemuksista.
Esim. ohjelmassa esiintyvä opettaja luetteli asioita mistä häntä oli syytetty. Ei siis kovin radikaaleja juttuja, kirkossa käyntejä ym. Sitten sivulauseessa joutui kuitenkin rehellisyyden nimissä myöntämään, että oli politiikka vetänyt. Radikaali kommunnismi oli vetänyt puoleensa. Silloisen SKP;n aate maailma ei oikein sopinut uskovaisen elämään. ..Elä niinkuin uskot.
kd:eihin - kepu ja srk pettävät aina
turha on skp:stä valehdella