joo eli alkaa olemaan kohta auton hankinta edessä ja olen katsellut honda accord 90-93 malleja sekä siitä seuraavaa korimallia. onko ensimainitut luotettavia vielä vajaan 300 tkm jälkeen? miten pahasti lahoavia? vai olisko se uudempi kuitenkin järkevämpi vaihtoehto? onko kokemuksia? kiitti jo etukäteen honda- neuvoista
kumpi accord..?
axel
2423
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kyllähän se yleensä niin on, että uudempi on se parempi vaihtoehto. Ite kyllä ottaisin sen uudemman jos se ei budjetista ole kiinni. Koska auto on Honda, tekniikka tulee kyllä kestämään. Todennäköisesti myös pellitkin, mitä uudemman Accordin otat. Tutulla on CA5-Accord tallissa (nykyisin varaosa-auto), mittarissa 600000 km, tekniikka toimii, pellit oli syy jonka takia auto on ollut tallissa viime vuodet.
Tekniikka kyllä kestää, 300 tkm ei ole mikään ongelma. Eikä ruostekaan pahemmin haittaa vuodesta 1990 eteenpäin.
Kyse on lähinnä siitä, tykkääkö 94-97-mallin ulkonäöstä (minä en), kuinka paljon on varaa sijoittaa autoon ja mitä vaihtoehtoja on tarjolla. 94-97:t ovat kaikki ruiskukoneella, mutta monet 90-93:t ovat sähköisellä kaasuttimella, toki ruiskujakin on. Varo mustapuskurisia karvalakkimalleja ; )