EI KÄYNNISTY PAKKASELLA

Kyseessä -03 hdi 2,0 xsara autom. Pienellä pakkasella, n.5 astetta pakkasta, saa startata jo pidempään. Käynnistyttyään toimii ok. ja jos heti sammuttaa ja starttaa uudelleen käynnistyy hyvin. Nyt aamulla yli kymmenen astetta eikä auto käynnisty.
116327
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Puristukset heikot. Mittauta

Äänestä
  • ensin hehkut/hehkunrele.

    Äänestä

  • Toinen halvempi voisi olla hehkutulpat ja muutenkin todennäköisempi ellei ole ajettu jotain 300tkm tai yli. Lohdutusta mulla 28tkm ajettu Vag ei meinannu lähteä aamulla käyntiin.

    Äänestä

  • outlanderisti kirjoitti:

    Toinen halvempi voisi olla hehkutulpat ja muutenkin todennäköisempi ellei ole ajettu jotain 300tkm tai yli. Lohdutusta mulla 28tkm ajettu Vag ei meinannu lähteä aamulla käyntiin.

    Autolla ajettu 156 000km, akku uusi, hehkut tarkistettu viim. vuosi sitten(huollossa).

    Äänestä

  • voihan sitikka kirjoitti:

    Autolla ajettu 156 000km, akku uusi, hehkut tarkistettu viim. vuosi sitten(huollossa).

    tarkastuksen jälkeen, hehkut voi palaa vaikka seuraavana päivänä tarkastuksesta, mutta jos silloinkin oli käynnistys ongelmia, niin vika on jossain muualla. Pyydä jonkun dieselhuollon tarkistamaan vika, pääset halvemmalla.

    Äänestä

akku ja jos ajettu paljon hehkut ja laturi?

Äänestä

joku suuttimista vuotaa paluu piiriin. ei nouse pa-paineet riittävän ylös käynnistymiseen. helppo todeta. eikä maksa kauheasti suuttimen korjaus.

Äänestä

Kuulostas ihan ettei saa paineita pumpulta. Mulle vaihettiin just uus pumppu, makso töineen liki kaks tonnia..... Vika oli just sama, kylmänä ei kirveelläkään käyntiin.... ajettu 201 th....

Äänestä
  • Käytin juuri dieselhuollossa ja samaa vikaa tarjos sieltäkin. Korkeapainepumppu vuotaa. Ainoa korjaamo kuulema Espoossa. Soitin sinne ja hinta-arvio töineen n. 600ekeä.

    Äänestä

  • Voihan sitikka kirjoitti:

    Käytin juuri dieselhuollossa ja samaa vikaa tarjos sieltäkin. Korkeapainepumppu vuotaa. Ainoa korjaamo kuulema Espoossa. Soitin sinne ja hinta-arvio töineen n. 600ekeä.

    tuolta, paikka sijaitsee Riihimäellä. Riihimäen diesel huolto. puh 019722981. Voi olla, että saat edullisemmin, mutta kysy.

    Äänestä

Kun normaalisti kääntää virran päälle startaessa niin kuuluu kun puppu käynnistyy, niin missä vika kun puppu ei käynnisty, eikä moottorikaan.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Voihan sitikka kirjoitti:

Kyseessä -03 hdi 2,0 xsara autom. Pienellä pakkasella, n.5 astetta pakkasta, saa startata jo pidempään. Käynnistyttyään toimii ok. ja jos heti sammuttaa ja starttaa uudelleen käynnistyy hyvin. Nyt aamulla yli kymmenen astetta eikä auto käynnisty.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu