kutoset mätänee käsiin.
Mites se ruoste?
peltiseppä.
615117
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 61
Vanhimmat
ja varakaaret niin ei kunnonmiestä ruoste haittaa.
Taas se ruoste halutaan tuonne otsikoihin laittaa.
On se kumma peikko. Sehän on vain käytetyn ja huonosti pidetyn auton ostajan ongelma.
Ja siinäkin esim. kutosen kohdalla ennen helmikuuta -06 tehtyjen autojen ongelma.
Muissakin on ne muutamat tapaukset korjattu ilmaiseksi maahantuojan laskuun, joten ei sen pitäisi olla kummonen ongelma.
Mätänee käsiin? Pitää olla varsinainen pölvästi että kuvittelee auton mätänevän käsiin!!!
Kyllä siinä pari vuosikymmentä menee ennenkuin pellistä paistaa läpi, saatikka alustan palikoissa joissa sitä pintaruostetta näkyy olevan. Nehän on monta milliä paksua rautaa ja kutosen kohdalla vielä ylimitoitettuja kestämään älyttömiä kilometrejä. Eli tuskin auton elinkaaren aikana ongelmaa syntyy niistäkään. Pakoputkiahan nyt vaihdetaan sitten kaikkiin merkkeihin vuosien myötä.
Paljon tärkeämpää on käytetynkin ostajan kannalta saada luotettava, kestävä, tilava ja hyvän näköinen menopeli kohtuuhintaan.
Kutoset viedään käsistä vaihtoautoina, joten tuskin se "kamala ruoste ongelma" on mikään varsinainen ongelma muuta kun tän palstan ääliö kirjoittajilla.
retu kivisen auto niistä kutosista tulee muutamas vuodes niinkuin muistakin mazdoista on tullut alle kymmenes vuodes,pintaruostetta joopa joo kun tiivisteiden alla oli TM:n kuvas pelti katees.
Kutoset viedään käsistä vaihtoautoina, joten tuskin se "kamala ruoste ongelma" on mikään varsinainen ongelma muuta kun tän palstan ääliö kirjoittajilla.
Onneksi autoliikkeilla on fiksarit. Näin saadaan ruosteet kivasti piiloon uutta omistajaa varten joka sitten parin kuukauden jälkeen ihmettelee miten se uuden karhea auto ruostuu.
"ei kelpaa enää kenellekkään" kommentti viime viikolla mazda kutosesta paikallisen merkkiliikkeen myyjältä!
vietiin.
Sain ihan hyvän hyvityksen omasta ja se oli mennyt kahdessa päivässä eteenpäin. Ei mulla kyllä siinä ruostettakaan ollut, vaikka oli -04 malli ja ajettu 120 tkm.
Kovasti nuo myyjät muissakin liikkeissä olisivat sen ottaneet. On kuulemma haluttu ja kysytty peli.
kun kymmenessä vuodessa jo pellistä läpi näkyy?
Kyllä siihen vaaditaan huolimaton auton pitäjä ja 20 vuotta. Liikenteessä näkyy tosi paljon v. 87 626 autoja joissa ei sen enempää ole ruostetta kuin muissakaan. 323 autoja myös vähintäin yhtä paljon.
Ite laitoin 2 vuotiaan Tojon (-97) etuovien alareunoja aikanaan, kun en tiennyt että ehkä takuukin olis ne korjannut.
Saati muut ruostepaikat siinä.
myyjä ei tällä viikolla kommentoinut enää kenellekkään! Ei kelvannut enää kenenkään MERKKILIIKKEEN myyjäksi! NIIN OLI KATEELLINEN OLLUT! tuskin enää kateellinen.
missä ne yli 15 vanhat mazdat ovat? ei niitä juurikaan liikenteessä näe ja jos näkeekin niin ne ovat täysiä ruostuneita romuja,samanikäisiä laatuautoja on kyllä liikenteessä pilvin pimein!
yhtä paljon näkee kuin "laatu" autojakin.
Rekisteröinnin suhteessa ihan sama määrä kuin jotain muutakin merkkiä. Eikä yhtään sen ruosteisempia, kuin volsut, nissanit, fordit, tojot, mitsut ym. autotkaan.
älä höpise! eipä niitä juurikaan näe 80 luvun lopun 626 mallit on poikkeuksetta läpeensä mätiä puhumattakaan 323 malleista,viimeisillä sellaisilla taistelevat maahanmuuttajat eteenpäin.
mahtais olla -80 luvun lopun malleista se vähempi ruosteinen? Ne harvat saastuttajat jotka vielä kulkee sen ikäisinä ovat kyllä mazdoja, tojoja ja nissaneja. Euro merkit ovat jo olleet paalissa jo pitkään sen ikäisinä.
ikkunasta Tampereella (626 vm. 87-).
Ihan hyväkuntoisen näköisiä ovat näin 50 m. päästä katottuna ja toiseen näytti ihan suomalainen nousevan kuskiksi.
on vielä ruosteetomienkirjoissa ajettu 300000tkm ensimmäinen omistaja suojauttanut auton uutena sekä teettänyt 2 lisäkäsittelyä joten on pitkän iän salaisuus
asut ilmeisesti autohajottamon naapurissa.
nytkin näkkyypi vaevaset pari IFFAA ja yks ZWIZCAU FARMARI. Ovat muuten viimmesen piällen tikissään! Ei ruostetta hitustakkaa, niinku ei itämaisissa ylleesäkkään! ZWIZ....ZZOOOOOMMMM!!
Upeeta vähävikaisin upea MAZDA!
nää köriläät maksaakii maltaeta. Se MAZDAKII, en kehtoo eoroessa sannoo, dollarloessa... no olokoon san.
maenihtemata, että minnäe onneto aja tuola MAZDA KUUTOSE köriläälä. Sanompaha vuan, että ruostuminen jiäp kuulijan ja vastaanvänkeejän aotoon. Ryömippäs omasj rotiskos alle (jos on vanaha, merkki ku merkki), ni on nii ruosteessa, nii ruosteessa, että ei ilikii sannoo onko mersu,mazda,lada,cadillac,pontiac,kaiser,custom,willys,hilman,daf-hihnav. tai nsu nii. Mutta viattomalla mukavalla MAZDALLA, senkun zooooOOMMM!!!
Silmät auki, siinä on se ongelma jos ei ruosteettomat mazdat näy! Itselläni on yli 15-vuotias 626 (11/92) ja ei todellakaan ole mikään puhkiruostunut. Hieno pirssi vieläkin! ;)
http://keskustelu.suomi24.fi/autoilu_show.fcgi?category=95&conference=572&posting=22000000032859267
Oon munaton mies vai pelkkä poika!
Laaalaaaalaaaa.........munaton mies.......laa laaal aaaa
Vitun pelle provoilija!
....täh.......THÄ!
SOOON.. KUULLEKKO.. LÄHIN...HAAPAR...
Alkaa terä taittua näiltä jutuilta, pahasti toistaa poiha ihtiään.
thuoltha phjoisimmalth nhurkilta. Ni janku eih tunnu mishään! Siä jonhin jouthava pers-peikk. Siu terräis on taint kyntää ruosteisee perrsilm,
pelttii ja mänt` IHA PILALL! VOI, VOI .. PILALL..
mutt. MAZDA6 SE PORSKUTTAA VAAN!! VOITOSTA VOITTOON!! MAZDA VIATTOMIN, UPEIN, LAADUKKAIN, KAIKKIEN AUTOJEN.....2008! ZOON ZIINÄ!!!
M A Z D A !!!!
ellei suojaa, tai omista kallista Audia, Volvoa ta Saabia. Kummaa vouhotusta pelkän yhden merkin mollaaminen täällä on.
Yhden mallin vouhotustahan tämä on. muita malleja ei purnata koska eivät ole yhtä kehuttuja. kaikissa muissa malleissa on samat sinkitykset, mutta vain kutonen ruostuu....näköjään.
hitaammin...
piät tökkii silimmii vielä, SIELLÄ HIEKAN SYÖNNISSÄKKII. ETTÄ VAROKKEE vuan, suattaa MAZDA tulla tervehtimmää SIELLÄKKIIN!!! NIINN IHANA AATO SE ON TUO MAZDA.....ZOOOOMMM!!! Ne on niitä muita MALLEJA!!! MOOII!! Mazdalainen!!!
sen 20 vuoden päästä miten ruostuneita.
Paalattuina ne silloin kaikki jo ovat.
Mazdan tekniikka kyllä kestäis pitempäänkin, mutta kuka sitä viittii niin vanhalla enää ajaa.
VUOTTHA KORKHEINTTAAN JA VAEHTOON. OLOKKOON MAZDA TAE MERSHU. NIIM MEILLÄ TEHHÄÄM! EEKHÄ RHUOSTEESTTHA OO THIETTOWAKKAAM. SHENNIIN..
niih VANAHOJA ETHEI PUOLHA MIHINKHÄÄ PÄI.. KUKA NIIL ENNÄÄ VIITTII, EI KUKHAA. EIKO UUS MAZDA JA zooMMMMMM....!! oottttAAAKO?
olevasi peltiseppänä tyytyväinen! Markkinointikulut vähenee, ei tarvii kuin kirjoitella lyhyitä, asiallisia posteja keskustelupalstalle!
vasta pojasta peltiseppä, ainakin kutosten kohdalla. Pintaruoste ei tarvii kuin poiston ja maalauksen päälle. Sitten 15-20 v. päästä kun poika on jo iso, voi hän näitä hoitamattomia/suojaamattomia sitten laitella, ellei kaikki sen ikäiset/merkkiset autot ole jo paalina muutenkin.
Mikään muu mätäne käsiin, kun sun alhaisen kateellisen madon aivot! Että viitsit täällä jatkuvasti tätä peliä pitää.
No sen tiedän, että elämä tasii. Se kertoo, että täällä sinnikkäästi jaksat surkimus riekkua, niin sinulla ei ole asiat oikeasti kunnossa. Mene nyt räähkä peilin eteen ja sano ääneen, että minulla on asiat hyvin... Huomaat itsekin naamastasi, että valehtelet. Itselleen valehtelijalla ei ole asiat hyvin.
Mazdat ja etenkin tuo kuutonen on tosiaan menestynyt tosi huonosti ruostetutkimuksissakin. Ruotsissa tehtiin laaja tutkimus sen tuloksia löytyy netistä ja myös katsastusasemilta.
TM ja Tuulilasi sekä muutkin julkaisut ovat kirjoittaneet ja todenneet myös tuon ruostumisongelman. Omistajakohtaisia toteamuksia on todella runsaasti.
Yksi taho joka ongelmaan myös tuntee on ruosteenestokäsittelyfirmat.
Näin viralliset faktat todistaa Mazdojen huonosta ruostekestävyydestä näissä Suomen oloissa. Tehdassuojaus on olematon etenkin pohjassa joka ruostuu todella nopeasti! Maahantuonnissa ei tehdä mitään käsittelyä.
kaikki muuttui. MAZDASTA TULI KAIKIN PUOLIN LOISTAVA AJOPELI! VIATON, RUOSTUMATON JA KOMEEKIN VIELÄ TUO KUTONEN!
Ruosteherkkyys on ikävä tosiasia muuten teknisesti hyvin luotettavan auton osalta. Uudet Masat tulisivat ilman muuta ruostesuojata jo maahantuojan toimesta. Nyt Hiroshimasta tuotavat autot tuodaan käytännössä ilman mitään ruostesuojausta, ja se näkyy jo 3-5 vuoden päästä autojen alustoista. Työsuhdeautoilijoillahan ei tämä ole mikään ongelma, mutta itse en uskaltaisi ostaa käytettyä ruostesuojaamatonta Mazdaa, sillä näiden autojen alustojen korjaaminen tulee todella kalliiksi. Onko tietoa, tuleeko Mazdat edelleen yhtä heikosti suojaamattomina Suomeen vai onko tehdas panostanut korroosion kestävyyteen tämän uuden mallin osalta ?
edellistä. Helmikuu 2006 jälkeen on tullut vain korroosiovapaita HIROSHIMALAISIA MAZDA KUTOSIA!
MISTÄ OLET TÄMÄN TIEDON SAANUT ET 2006/02 JÄLKEEN TEHDYT OLIS MUKA PAREMMIN SUOJATTU?
IHAN VAAN MIELENKIINNOSTA HALUAISIN TIETÄÄ ET MITÄ ON PARANNETTU JNE....
2007 MASA HB:LLA itse ajelen ja nämä uudemmat on suojattu paremmin! Että ei huolen häivää kun MAZDALLA painellaan! Hyvää päivän jatkoa MASA2007FARM!!!
lehtihän tuon tiesi muillekin mainita, mikä jo tiedetään jälleenmyyjien toimesta muutenkin.
Eli helmikuun -06 jälkeen tehdyt autot on paremmin suojattuna ongelmakohdiltaan.
Itellänikin (-07) oli jo ennen suojauttamistani paksut massat kivilinjoissa ja varapyöräkotelossa, vai oliko se tankki siinä takana. Oikein paksuja valumia näytti olevan pohjassa siitä massasta, eli kai se kestää aikansa. Oli siellä kyllä pelkkää maaliakin jossain kohdin.
siis onko kaikkia ennen 2006 mazda 6:sen ostaneita huijattu ja nyt omistajilla on käsissään läpimätiä ruostepommeja jotka menettävät arvonsa huolestuttavan nopeasti,tässähän olisi oikeusjutun paikka mazdan maahantuojaa ja valmistajaa vastaan jos tämä on tosiaan myönnetty mutta valitettavasti joukkokannehan ei liene suomessa mahdollinen,ainakin meikäläiselle tämä tulee kalliiksi kun olen mazdaani hinnoitellut laadukkaisiin vaihtoehtoihin tuntuu että ainoaksi vaihtoehdoksi jää kia tai hyundai.
palstalla mazdattomat paskanjauhajat. Aja Sinä vaan luotettavalla ja komialla MAZDALLASI! Kaunista päivää !!!
ei se tekniikan maailman kuva ole mitään paskanjauhantaa vaan se kertoo koko karun totuuden.
uudesta asti pidetystä autosta. Kuvat olisivat saman näköiset esim. tojossa, fordissa, nissanissa, mitsussa, mersussa, jenkeissä... ja onhan noita yhtä herkkiä ruostumaan vaikka kuinka paljon.
Kannattais suojata pirssinsä heti uutena niin säästyis moiselta.
On pitkälti kiinni siitä, kuinka autostaan pitää huolta. TM oli kuvannut juuri sellaisen huolettoman veikon autoa. Sehän oli sisältäkin nuhjuinen ja paskanen. Juuri sellainen auto, josta kaveri ei välittänyt ilmeisesti pätkääkään.
On niitä pirssejä ruosteisia, vähemmän ruosteisia ja ihan ruosteettomiakin. Siihen voi itsekin hieman vaikuttaa.
samassa uskossa olin minäkin aikoinaan. Suojasin autoni ja pidin hyvää huolta. Ei auttanut paskaakaan. Putosin aika korkealta. Ymmärrän kyllä että nykyisillä omistajilla huoli jälleenmyyntiarvosta ja ja syystä.
hurjalta väitteet, kun jo suojatutkin alkaa olla ruosteessa.
Missä päin Suomea kutosesi sijaitsee ?
Jos etelässä niin sovitaanko, että tuot oman ruosteisen ( suojatun ), niin minä tuon kaksi taloudessa olevaa kutosta -02 ja -06, jotka myös ovat suojattuja.
Eikä kuki sen enempää pohja,helmat kuin pyöränkaaretkaan.
Toisaalta nuo puheesi jälleenmyyntiarvoista viittaavat siihen, että yrität naiivisti provoilla näillä palstoilla, josko vaikka sen avulla käytettyjen kutosten hinnat vaikka putois.
Olisi sitten ehkä sinullakin paremmin varaa kutoseen.
Kyllä se kuule kunto sen auton hinnassa näkyy. Ihan merkistä riippumatta.
Jos on hyvin pidetty yksilö ja rupusesti pidetty samanikäinen, niin hintaeroa on monta tonnia parhaimmillaan / pahimmillaan.
Jo vähänkin sisältöanalyysia taitava voi todeta, että kirjoituksesi on täyttä valhetta alusta loppuun. Jos autosi ei ole aivan viime vuosisadan ensimmäisiä, on täyttä paskaa ja pahimmanlaatuista valehtelua, että suojaus ja huolenpito ei auta autoa kuin autoa. Taidat olla niitä keskenkasvuisia mopopoikia, jotka täällä julistavat typeryyttään.
jonninjoutavia mazdattomia paskanjauhajia, joita tällä palstalla riittää ylettömiin!
Asiapalstat on muualla. Tää on pelkkää HUUHAATA!
Mazdasta pitää pitää erityistä huolta ettei se ruostu.Eikö tämä jo todista että siinä on jotain mätää.Ei muita autoja tarvitse paijata ja pestä ja vahata koko ajan ettei ruostuisi.Mutta kun lukee näitä juttuja täällä,tulee mieleen että Mazdan omistajat pesee auton joka käytön jälkeen.
Ja kyllä se Mazda on ruosteherkkä.
Nimittäin on 2 kappaletta ollut,molemmat ruostuu kummallisesti jopa maalin alta.Turha sitä on puolustella,jotkut vaan on niin rakastuneita autoihinsa etteivät tahdo uskoa mitään negatiivistä.
Jenkkiautoa,ja viela yli 10 v vanhoja.Ei niitä ole ikinä suojattu,mutta ei ne ole ruostuneetkaan.Mutta minulla on 2 Mazdaa 626-91 ja se on suojattu monta kertaa.Siitä on takakontti ja takapyörän kaatet aivan puhki ruesteessa.Siihen tulee kummallisia finnejä maalin altapain.
Uudempi 04 mallinen M6 on myös pohjasta ruosteessa.Sekä ovien alahelmat on rakoilla.Lisäksi takapyörien etukaaret on ruosteessa.(nyt korjattu)Joten kyllä ne vaan ruostuu helpommin kuin Amerikan pelti.
Oma taipaleeni Kuutosen kanssa:
Hankittu 4/2003.
Pesetetty käsin 1krt/kk, vahautettu keväisin ja teetetty maalipinnan peilikiiltokäsittely.
Ennen ensimmäisiä suolakelejä massautettu (tectyl 4 v. käsittely).
Keväällä 2006 huomattu 1. kerran ruostetta takalokasuojien kaarissa. Maalattu maahantuojalla takuuseen. Sain sijaisauton ilmaiseksi -> hyvää palvelua.
Kesällä 2006 huomasin takaovien alareunojen maalauksen kuplivan sisäpuolelta. Ovet maalattu takuuna.
Alkukevät 2007 -> takalokasuojien kaarissa alkavaa ruostumista ja takaovien alareunoissa sisäpuolella ruostetta.
Det var det.
Nyt ajelen VAG-konsernin tuotteella ihan peltien kestävyyden vuoksi. Voihan olla, että muuten häviää tekniikan luotettavuudessa Mazdalle 6-0 mutta se jää nähtäväksi. Ensimmäiset 15tkm eivät sen kummempia kuin Mazdallakaan...
Jos ruosteongelmaa ei olisi ilmennyt ajaisin Kuutosellani edelleen ja mitä todennäköisimmin olisin pysynyt samassa merkissä jatkossakin.
että tuntuu pahalta.
ymmärrän, ahdistaa! Hyvä MAZDA!
siitähän oli puhe?
on sitten vikoja? Minun Mazda:ssa on kyllä ollut ihan riittävästi.
Kun nyt sen saisi edes tiellä kestämään niin olisi hyvä juttu.Muut viat on pieniä sen rinnalla.
Hauska lukea teitä "hurmoshenkisiä".
Tehän pidätte Madzaanne melkein jumalana.
Ihan tavallinen riisikuppi se on,ainakin minun M6.
Johan sen tuntee siitä kun vetää oven kiinni.
testeissä myös oven sulkeutumisääntä. Omasta mielestäni oven sulkeutumisääni on tyylikäs "humahdus", eikä mikään peltinen rämähdys niinkuin monessa muussa.
Ja menee kerralla kiinni ilman paiskomista.
oven kiinni! Huomaat todellakin istuvasi mukavan oloisessa autossa...Ah,..MAZDA...upeeta...mahtavaa...Jumalainen...taivaallinen,hauska,VIATTOMIN. MAZDA! Toivottavasti pysymme tiellä, riisikuppi odottaa, NAUTTIKAAMME! ..ja se tunne..
minä kun luulin että Mazdalla ajellessa saa vaan jännetuppitulehduksen,jos joutuu lähtemään kauemmas kuin kirkonkylälle.
Sen verran sitä joutuu vänkäämään.Ja jos sattuu yleensä talvella saamaan ovet ensimmäisellä kerralla kiinni.
Hesarin autoliitteessäkin oli juttu uudesta Mazda kuutosesta, hyvä ja asiallinen kirjoitus. Lopussa todettiin selkeästi tämä tunnettu edellismalli kuutosten nopea ruostuminen. Hesarikin totesi, että uusi 6 kannattaa viedä heti ennen käyttöön ottoa suoraan ruostesuojaukseen!!! No, niin siinäpä se! Jopa maahantuoja suosittelee, kuten lehtikirjoituksessa oli.
Miksikähän se suojaus pitää sitten kuluttajan maksaa ja eikö ruostumattomuustakuulle olekaan katetta?
Miksei maahantuoja sitten itse tee uusille kuutosille tätä suojausta jo ennen myyntiä?? Niin pitäisi tehdä tai tehdas voisi sen tehdä.
Korealaiset Kiat suojaa maahantuoja ja ne saa valmiiksi suojattuna jo kaupantekohetkellä ja mikä tärkeintä suojaus sisältyy myyntihintaan joka muutoinkin on Mazdaa edullisempi.
Ruostuneen Mazdan omistajana ja omin kustannuksin sen suojanneena ja vauriot korjanneena, harkitsen vakavasti merkin vaihtoa ja esim. siirtymistä kestävään ja edulliseen Kiaan tai Hyundaihin koska niiden takuut ja hinnat puhuttelee.
Mazdan maahantuoja on yhtä lyhytnäköinen kuin Opelin 90-luvulla. Nythän Opel hoitaa asiat kuntoon jo tehtaalla. Tosin Timo Turkulan horinaan kannattaa suhtautua tietyllä varauksella, se on enemmän mutua kuin tosi tietoa. Sitä vastoin sakslainen AutoBild lehti, käännös luettavissa AutoBild Suomi nro 3/08, tutki käytettyjä Mazda6:a. Vm. 2002-2006 osassa oli ruostetta. Vm. 2006 M6 facelift helmikuun tuotantoerästä alkaen ruosteenesto on nostettu tehtaalla hyvään tasoon. AutoBildin mukaan käytetty Mazda6 on muutoin ylivoimaisesti luotettavin heidän tutkimistaan autoista.