Magneettipidike

Nüvigaattori

Onko jollain jo valmiiksi tietoa, jos navigaattorin kiinnittäisi kojetauluun parilla magneettinapilla, sellaisilla jotka on tarkoitettu kännykälle.

Paljonkohan tuo nappien magneettisuus häiritsee navia, vaikka eihän satelliittipaikannus suorastaan liity magneettisuuteen.

Kyllähän minullakin se imukuppiteline on, vaan kun se vie navin aika kauaksi eteen, ja kojetaulussa olisi tilaa tälle magneettiratkaisulle.
Pitänee kokeilla...

7

2221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3.0

      onnistumaan tuo magneetti viritys, mulla aikoinaan ei edes puhelin pysyny kiinni magneetissa, painoa silläkin puhelimella oli saman verran kuin nyky naveilla. Ensimmäinen monttu ja navi tippuu jos pysyy edes kiinni muutenkaan. Unohda koko homma :)

    • Snaut

      Parempi ratkaisu on hankkia itseliimautuva kiinnityslevy, joka siis liimataan kojelautaan ja johon navigaattori kiinnitetään omalla imukupillaan. Tällainen tulee monien Garmineiden mukana mutta niitä on myös myynnissä erikseen. Huono puoli on se, että levy istuu kuin tauti eikä sitä taida kojetaulun toppauksia rikkomatta enää saada irti.

    • jos vaan omaan ajoneuvoosi sopiva löytyy:

      http://www.servcat.com/document.asp?id=proclip-fi

      Lisäksi omaan Tomppaan sopiva teline jonka voi ruuvata tuohon Proclipiin.
      Ei halvin mahdollinen, mutta loistava.

      Ei reikiä kojelautaan ja asennus autoon kesti alle 5 sekuntia.

      • 744

        Itselläni on Motonetista ostettu kännykkään tarkoitettu magneettipidike. Hyvin on TomTom one siinä pysynyt, kertaakaan ei ole tippunut.


      • A tami
        744 kirjoitti:

        Itselläni on Motonetista ostettu kännykkään tarkoitettu magneettipidike. Hyvin on TomTom one siinä pysynyt, kertaakaan ei ole tippunut.

        Kyllä pysyy magneetilla, kuten edellien sanoi. Pitää vaan katsoa minkälaista magneettia käyttää, nuo Batpowerin kyllä ovat ovat tarpeeksi voimakkaita ja saa ainakin juuri Motonetista.
        Eihän toi navi paljoa kännykkää enempää paina ja kahdella nyt ainakin pitää, kokeiltu on.


      • A tami kirjoitti:

        Kyllä pysyy magneetilla, kuten edellien sanoi. Pitää vaan katsoa minkälaista magneettia käyttää, nuo Batpowerin kyllä ovat ovat tarpeeksi voimakkaita ja saa ainakin juuri Motonetista.
        Eihän toi navi paljoa kännykkää enempää paina ja kahdella nyt ainakin pitää, kokeiltu on.

        saattaa olla paljonkin merkitystä.

        Hmm... punnitaanpa:

        TomTom: 183g
        Kännykkä: 85g

        On tuo kevyt kännykkäkin magneetista joskus vauhdilla lähtenyt kun on vähän röykkyisempää polkua normaalia marssinopeutta lujempaa menty.

        Navigaattori on todella paljon herkempi kolhuille kuin kännykkä enkä itse magneettiin ainakaan painavamman navigaattorin kohdalla luottaisi.

        Aikaisemmassa viestissäni kehumani Servcatin maahantuoma telin on hyvä, mutta valitettavan kallis. Tosin, yksikin kunnon ilmalento navigaattorille niin tuo on hintansa hyvinkin haukkunut.


    • sen imuk..

      Voihan tuon Tomin imukupinkin kiinnittää kojelautaan, laittaa siihen imukuppiin kaksipuoleista teippiä, kun hyvin laittaa on todella siististi, irroitus onkin sitten jo toinen juttu, siimalla leikkaamalla saa sen siitä irti ettei verhoilut rikkoudu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos

      Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks
      Maailman menoa
      10
      4485
    2. Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?

      Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut
      Maailman menoa
      27
      3198
    3. Persuja tuntuu kiinnostavan vain muiden rahat

      En muista kenenkään muun olleen huolissaan yhtä paljon muiden rahoista kuin persujen. Mistähän se kertoo?
      Maailman menoa
      89
      3051
    4. Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset

      Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U
      Maailman menoa
      110
      2728
    5. Haluat nainen torjua minut

      Yhä uudelleen ja uudelleen. Huomaan sen. Ymmärrän miksi, mutta silti se sattuu. Eihän minulla ole muuta kuin haaveet si
      Ikävä
      31
      2618
    6. Demareissa jo paniikki päällä

      Talouspoliittinen kykenemättömyys repii puolueen kahtia.
      Maailman menoa
      65
      2554
    7. Antti Lindtman heikko johtaja - ei valtiomiesainesta lainkaan

      kyllä se eilen taas nähtiin. Ei pystynyt Antti vastaamaan edes toimittajan yhteen yksinkertaiseen kysymykseen - juu tai
      Maailman menoa
      112
      2028
    8. En malta odottaa, että Lindtman pääsee suhmuroimaan pääministerinä

      kun pitää sopeuttaa 10 miljardin edestä, ja eläkkeisiinkin voidaan puuttua Antin mielestä. (Demarien kannattajissa suuri
      Maailman menoa
      39
      1982
    9. Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia

      joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin
      Maailman menoa
      134
      1862
    10. Mitä koululla tapahtui?

      Onks kellää mitää vinkkilöit miks helikopteria tarvittii vuoksenniskan koulul https://www.is.fi/kotimaa/art-200001193287
      Imatra
      35
      1250
    Aihe