Kadonnut

Neontetra

Voi, himputti. Akvaariossamme on 1 miekkapyrstö (naaras), 2 nuoli-imumonnia, 2 täplämonnista sekä 11 neontetraa, joista 1 neontetra on kadonnut.
Eilen osittaisen vedenvaihdon yhteydessä ei ilmennyt mitään outoa. Minne lie kala kadonnut ?

7

570

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Curlie

      Meiltä on kadonnu muutama kerritetra, 2 sitruunatetraa ja yks LEHTIKALA!!! Enpä oo kauheesti päätäni vaivannu asialla, tetrat on varmaan päätyny lehtikalojen ruokalistalle, ja lehtikala on ehkä kuollut omia aikojaan ja maatunut jonkin kasvin juurelle kenenkään huomaamatta. Akvaariossamme oli tuolloin aika paljon kasveja, joten vedenvaihdon yhteydessäkään ei pysty joka sopukkaa tutkimaan...

      • totoro

        ...kalat voivat jäädä suodattimen sisään jumiin..Meidän luokan akvaariossa kaikki pienet lehtikset jäivät suodattimen väliin tai sisään..


      • Hessu

        Juuh ja mulla katos kardinaalitetra, mutta katoamisen huomasin vasta ulkosuodatinta putsatessani, oli hypännyt lattialle suodattimen taa ja kuivunut.. värit oli säilynyt aika hyvin thou..

        Hyppää kardinaalitetrakin 5 cm.. näköjään..


      • Kalat
        totoro kirjoitti:

        ...kalat voivat jäädä suodattimen sisään jumiin..Meidän luokan akvaariossa kaikki pienet lehtikset jäivät suodattimen väliin tai sisään..

        ...lehtis onnistuu ujuttamaan itsensä suodattimen sisään? Aikamoinen akrobaatti... :-D


    • xxx

      Kala on luultavasti kuollut ja muut ovat sen raadon kalunneet.

      Altaassasi on muuten sekaisin kovan ja pehmeän veden kaloja ja täplämonniset ja nuolimonnit (ei nuoli-imumonni) vailla kunnollista parvea eli kaikki eivät voi hyvin, siitä mahdollinen seuraus ovat kuolemantapaukset.

    • bettaristic

      Sattuukohan taloudesta löytymään niitä nelijalkaisia ystäviämme? Kissoille ja koirille maittaa varsin hyvin akvaariosta ulos pompanneet eväkkäät. Lisää hyviä katoamistemppupaikkoja ovat suodattimen tausta, imukupin alla (marmoriravun poikanen oli jollain ilveellä päässyt sinne), akvaarion takana, pistorasiassa, maton alla, villamaton sisällä, jalustahyllyn sokkelissa, jalkalistan päällä, patterin takana, akvaarion somisteiden alla, suodattimen sisällä, loisteputken päällä tai sitten tavallisimmen akvaariotovereidensa mahassa.

    • voi voi...

      ...miten voi kadota niin iso ja värillinen kala ku miekkapyrstö??

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinka Riikka Purra on parantanut Suomen kansalaisen elämää?

      Haastan kaikki perussuomalaisten kannattajat kertomaan konkreettisia esimerkkejä kuinka Riikka Purran harjoittama politi
      Maailman menoa
      250
      4828
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      93
      2387
    3. Kehu kaivattuasi

      Mikä hänessä on parasta? Jos osaat kertoa muuta kuin ulkonäköön liittyvää, niin ansaitset mitalin.
      Ikävä
      117
      1520
    4. Mahtavaa, Trump pelasti lentäjän, Irania nöyryytettiin

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011917601.html Taas osoitus kuinka ylivertainen maa USA on Trumpin johdolla.
      Maailman menoa
      321
      930
    5. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      72
      894
    6. Keskiviikkona 8.4.2026 se tapahtuu

      Nimittäin tulevana keskiviikkona 8.4.2026 Donald Trump ilmoittaa Naton pääsihteerille että Yhdysvallat eroaa Natosta. N
      NATO
      270
      849
    7. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      115
      802
    8. Rakastin sua niin paljon ettei löydy sanoja sille tunteenpalolle mitä silloin koin

      Sellaista tunnetta ei koe kuin ehkä kerran elämässä. Tuntui, että sekoaa, että menee järjiltään. Tuntui että räjähtää si
      Ikävä
      33
      767
    9. Hitto mulla

      On sinua ikävä ihana.
      Ikävä
      38
      726
    10. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      67
      692
    Aihe