aaaah, tuli migreeni kohtaus pari tuntia sitten. otin 100 mg imigrania ja se auttoi. nyt tuli uusi kohtaus. nuo on mulle uusia lääkkeitä ja nyt toista kertaa otin tabletin. viimeksi ei tullut uutta kohtausta. saanko ottaa nyt lisäksi särkylääkettä? on reseptillä naprokseenia, sitä olen käyttänyt yksistään migreeniin ja se auttaa joskus. imigranin ohjeista en löytänyt mitään mainintaa särkylääkkeistä. ilmeisesti en voi toista imigrania ottaa? puhelinta ei ole nyt käytössä eli en voi soittaakaan lähimpään päivystykseen (60 km matkaa), aamulla vasta kun mies tulee kotiin niin voin soittaa.
kohtaus tuli
sairas
2423
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Mulle on myös märätty Imigran 100 mg migreeniin. Ohje on että toisen tabletin voi ottaa kahden tunnin kuluttua. Vuorokaudessa ei kuitenkaan saa ottaa kun kaksi annosta (mulla on myös Imigrania suihkeena ja pistoksina jos pahoinvointi ehtii päälle).
Valitettavasi ainakaan mulla tuo toinenkaan ei ole auttanut, jos eka tabletti ei tehoa.
Tsemppiä!
Mehiläisen neurologi sanoo netissä näin:
Jos migreeni palaa täsmälääkityksen jälkeen, on tilanne usein autettavissa yhdistämällä triptaani tavanomaisen särkylääkkeen kanssa. Haitallisia yhteisvaikutuksia ei yleensä synny, hyödyllistä synergiaa kylläkin.