parittelusta

auttakaa!!!

Miten kalat parittelevat ja mistä sen huomaa??
Mulla ois tossa akva jossa on kahdeksan kalaa ja kaksi niistä eli 2 touhunuoliaista käyttäytyvät mielestäni jotenkin "oudosti" että en IKINÄ ennen ole nähnyt niiden käyttäytyvän noin.
Eli isompi kala ui pienemmän edellä ja ku pienempi tulee perään isompi alkaa "täristä" aivan kauheesti ja menee hiukan kyljelleen ja jää paikalleen. Tätä ne ovat tehneet jonkin aikaa ja en ole vielä ainakaan huomannut että se pienempi olisi tehnyt myös tuon "tärinä" jutun.
Jos kalat munivat niin mistä huomaa munat ku pelkään et imuroin pois...
Kantsisko noille kahelle kalalle (ovat pohjakaloja) ostaa poikasallas??

P.s. Miten akvaariosta voi mitata ph:n ja veden kovuuden?

4

1028

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fish KING

      Ensinnäkin on aikas kohtu harvinaista että nuoliaisia saa kutemaan ja toisaalta kudun onnistuminen on vielä suurempi ihme, jäämme innolla odottamaan.

      Miksi imuroida pohjaa, nuoliaiset pitävät hienosta hiekasta ja niiden ravintoa ovat osittain pohjalla möyrivät kotilot jotka hoitavat akvaariosi pohjan kuntoon.

      Veden mittaaminen onnistuu tippamittalaitteilla, akvaristi tarvitsee välttämättä seuraavat mittalaitteet, Tetra on hyvä tuote;

      pH, KH/GH, NO2 ja NO3

      Näitä olisi syytä mittailla semisäännöllisesti aina juuri ennen viikottaista veden vaihtoa jolloin ääripitoisuus saadaan selville ja siitä johtopäätöksenä voidaan säätää viikottaisen veden vaihto määrän suuruus ja ajanjaksoväli.

      Poikas/karanteeni allas on aina hyvä olla suosittelen vaikkei minulla sellaista olekaan koskaan ollut. Better safe than sorry tietyissä tilanteissa, u know what i mean.

      Its haard tu bii ö fish KING

    • Olen 11vuotias ja

      haluaisin tietää koska miljoonakala on valmis parittelemaan

    • Nelli100

      Ei ole tarve mitata veden kovuttaa, pH:ta jne. joka viikko. Riittää aina sillloin tällöin. Itse olen ensimmäisen kerran ollut mittaamassa akvaariokaupasta josta ostin kalani.
      Sitten miljoonakalat ovat sukukypsiä (ööö...en ole ihan varma luultavasti) jo 1-3 vuotiaana (ehkä) kannattaa tarkistaa vielä jostain sivuilta.
      Kun miljoonakala aikoo synnyttää ilmestyy sen vatsaan/kylkeen musta läikkä.

      • Nelli100

        Lisäksi akvaarioliikkeessä sanottiin että jos vettä vaihtaa joka viikko niin akvaariossa ei ole ikinä tasa-arvoa. Kalojen kannalta olisi parempi vaihtaa edes puolentoista viikon välein. Itse vaihdan kahden.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      165
      2785
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      56
      1159
    3. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      160
      947
    4. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      57
      897
    5. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      4
      849
    6. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      83
      787
    7. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      173
      780
    8. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      180
      727
    9. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      204
      694
    10. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      6
      684
    11. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      59
      666
    12. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      657
    13. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      646
    14. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      55
      608
    15. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      21
      588
    16. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      125
      563
    17. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      66
      539
    18. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      538
    19. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      517
    20. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      508
    Aihe