mennään! Maitohappokapselit on aloitettu ja vaatteet silitetty. Sää Egyptissä on "sopivasti" viilenemässä(ti 18 C), ettei tule ihan yllättävä lämpötilan muutos.. Ehkä se kerkeää kahden viikon aikana pikkaisen nousemaankin. Onko jotain viimehetken vinkkejä?
Lähtötunnelmissa
tiistaina
5725
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Meillä oli mukana käsidesiä, turhan isokin pullo mutta silti. Lisäksi ostin Neoamisept-käsipyyhkeitä (apteekista). Näillä tulee sormet puhtaaksi esim. ennen ruokailua, tai pienet pintanaarmut puhdistettua. Juokaa paikan päällä PALJON pullovettä, se on yksi hyvä keino torjua mahatautia (nesteylimäärä estää kuivumista).
Muista ottaa lämmintä vaatetusta, illat viileitä. Meillä itsellä oli liian vähän mukana...ja yöt on viileitä, että jos on yhtään viluun taipuvainen niin pyjamaa yöllä kaipaa.
weatheronlinen mukaan
ma: 21
ti: 18
ke: 19
to: 20
pe: 21
la: 23
su: 24
ma: 23
eli lämpenemään päinhän tuo sääkin on, tuulta luvattu sellasta 4-5m/s.
Vaikka lähtiessämme Egyptiin, katselimme sääennusteita ja niissä useissa oli lämpötila n. 16-20, oli siellä todellisuudessa enemmän. Kentälle saapuessamme esim. oli 24. Rannalla tuuli aika lailla viileästi. Lämmintä vaatetta tosiaankin illaksi mukaan ja villasukat tai aamutossut kannattaa ottaa mukaan, että voi huoneessa pitää. Käsidesin ahkera käyttö puntien käsittelyn jälkeen ja ennen ruokailua esim. desinfioivien käsipyyhkeiden käyttö. Positiivinen yllätys poislähtiessä Hurghadan kentällä (kaltaiselleni shoppailun ystävälle) oli rakennuksessa olevat lukuisat basaarityyppiset "kojut"/pikkuputiikit, joissa pystyi ostamaan vielä viimehetken tuliaisia ja niissä sai maksaa euroilla. Aika vain tahtoi poislähtiessä loppua kesken :) Tinkaaminen kannattaa! Itse esim. ostin tuotteen, jonka lähtöhinta oli 260 puntaa, lopuksi sain sen 50 punnalla. Ja jos myyjä ei hyväksy tarjoustasi, ilmoita ettet maksa enempää ja lähdet poispäin, niin johan myyjä huutaa perääsi ja hyväksyy tarjouksesi. Hyvää ja aurinkoista matkaa :)
Kiitoksia paljon kaikille vastaajille. Matkalaukut odottaa jo ja mahtava lomafiilis punkee pintan. Pitäs malttaa hiukan nukkua, kun aamulla on herätys klo 4. Kiitos!