Nyt on oiva hetki jakaa kokemuksianne rakkaat kanssasisaret ja veljet. Halu olisi kova avata rivitalohuoneiston sisäkatot ja tehdä osittain parven tapaista lisätilaa ja osittain jättää tila korkeaksi. Yhtiöltä on periaatteellinen lupa asialle, kunhan asuinneliöitten määrä pysyy ennallaan. Kattotuolien rakenne on sellainen, ettei se varmaankaan onnistu ilman mittavaa remonttia. Onko kenelläkään kokemuksia moisesta ja onko tietoa suunnittelijoista tai urakoitsijoista, jotka ovat tämän kaltaisia muutostöitä tehneet. Kiitos etukäteen.
Sisäkaton avaus rivitalossa
Kertokaa kokemuksistanne
3586
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
kykyjä eikä rahaa.
Kaikki on mahdollista mutta taitaa hankkeesi kaatua kun kuulet mitä se tulee maksamaan. Varsinkin jos tönö on rakennettu ristikoilla.
Yhtiön edustaja keneltä kyselit ilmeisesti ei ole rakentamisen asiantuntija.
kaverilla laitettiin paritalosta koko katto tukihirsiä ja ristikoita myöten uusiksi. Koko talon katon laitto makso 40000€. Pinta-alaa ainakin puolet enemmän ku meiän torpassa. En jaksa uskoa, että yli 20000€ kustantaisi. Siksi kyselen, kun en ole tällaista koskaan tehnyt enkä kuullut kenenkään tutunkaan tehneen. Vastatkaa siis tuntemattomat kiitos