kas kas, että sillailla näinköhän on tuomio edes lainvoimainen
http://askokervinen.net/pakesanvap.html
http://askokervinen.net/pakesanvap.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 47
Vanhimmat
ketä toi kiinostaa enää.ja onkohan ihan laillista levitellä tota kervistä.internetissä,leviää ympäri maapalloa.
riippuu paljon siitä! tuomiota ei sais kommentoida jos suljettu istunto!
onkohan laillista että kommentoit noin tuohon aloitettuun ketjuun, jos vastaat "kyllä" se on laillista. niin yhtä laillista on myös sekin että kertoo julki oman tuomionsa ja viitteitä istunnosta.
istunto olisi ollut kaikille avoin, joten...
Kervisen juttu ei kiinnostaisi.. on se niin uskomaton.
ihmis oikeus rikos EU tuomioistuimessa ihmis jahti vuosia kesänny.Mut kotkassahan omat lait,tunnetusti.
Ihan läpinäkyvä juttu, Kervinen menny arvostelee akateemista virkaporukkaa jotka kuittaavat takaisin hurjilla sakoilla! Oliskohan että käräjäoikeus suojelee itseänsä ettei niiden päätökset tulis päivänvaloon?!
olis juttua missään jos näin
Lautamiehillä valtaa päätökseen yksi ääni/nuppi luullakseni?! Tietääkö kukaa varmaa tietoo??
Eivät paljonkaan saa tietoa oikeusjuttujen sisällöstä, vähän niinkuin muodon vuoksi tärkeänä istuvat, saavat korvauksen kuitenkin!
Tuleepa loistavasti esille käräjoikeuden puolueellisuus, kuin makkarakepin nenässä on nyt tuomari, joka tuommoista on mennyt päättämään!
työnnä se keppis (¤) tonne omaaas.
Tänään Askon kirjoitus lehdessä joka on hyvä, pistää ajattelemaan!
Älä lausu väärää todistusta lähimmäisestäsi.
Jumalan tarkoitus on, että ihmiset kunnioittavat toisiaan. Lähimmäisen rakastamiseen kuuluu myös hänen maineensa ja kunniansa suojeleminen. Niiden menetys on raskas isku, jonka vaikutus voi tuntua koko elämän ajan.
Itsestämme toivomme sanottavan pelkkää hyvää. Meidän on puhuttava lähimmäisistämme samalla tavalla kuin tahdomme heidän puhuvan meistä. Jos muut kertovat lähimmäisestämme pahaa, rakkaus vaatii meitä tukemaan ja auttamaan häntä.
Toisen mainetta on varjeltava sekä yksityisesti että julkisesti. Julkisuuteen kuuluu oikeuden ja totuuden vaatimus ja siihen liittyvä avoimuus. Emme kuitenkaan saa paljastaa lähimmäisen rikkomuksia ilman varmaa tietoa ja painavaa syytä.
Rikkomusten arvioiminen on uskottu oikeuslaitokselle, joka toteaa syylliset ja asettaa heidät vastuuseen teoistaan. Yksityiselämässä meidän ei tule syyttää toisia eikä paljastaa heidän heikkouksiaan. Tehtävämme on rohkaista heitä vapautumaan menneestä ja etsimään uutta suuntaa elämälleen.
Älä levitä perättömiä huhuja äläkä suostu auttamaan väärintekijää todistamalla vilpillisesti hänen hyväkseen. Älä eksy joukon mukana tekemään pahaa äläkä riita-asiassa todistaessasi vääristä totuutta enemmistön mielen mukaiseksi. (2. Moos. 23:1–2)
Älkää valehdelko toisillenne. Olettehan riisuneet yltänne vanhan minänne kaikkine tekoineen ja pukeutuneet uuteen, joka jatkuvasti uudistuu oppiakseen yhä paremmin tuntemaan Luojansa ja tullakseen hänen kaltaisekseen.
(Kol. 3:9–10
Tuomari on oikeuden jakaja, siihen ei ylety mikään maallinen voima!
Sivustoni osoitetta saa linkittää, mutta aloituksissa on syytä pyrkiä huolellisuuteen, ettei tulisi nimittelyä kirjoitusvirheiden takia.
Pitää muistaa, että lukijoissa saattaa olla ykstotisia henkilöitä, esimerkiksi tuomarikuntaa, jotka eivät kestä minkäänlaista nimittelyyn viittaavaa tahatontakaan kritiikkiä.
Toisaalta Kotkassa voi käräjillä selittää ettei ole tarkoittanut mitään esimerkiksi valheellisilla lausunnoilla, kun muistaa vaan myöhemmin perustella valeet sen hetkiseksi tiedoiksi.
sen pitää myös noudattaa lakia ja omalta osalta valvoa ja pitää huoli siitä että laki on sama kaikille. tuomari on se viimeinen lenkki noissa prosesseissa, jos poliisi ym tekee virheitä niin tuomarin on viimekädessä korjattava myös niitä.
siellä se kuule kaikkein suurin touhu kulisseissa käy, meinaatkos että nää oikeuden päätökset syntyy niinku lain mukaan?, ehei kuule , korpit pitävät huolen toisistaan, ei yletä ravaan kädet lain tulkintaan!
...olis sulle käyny huonommin!
Sivustoni osoitetta saa linkittää, mutta aloituksissa on syytä pyrkiä huolellisuuteen, ettei tulisi nimittelyä kirjoitusvirheiden takia.
Pitää muistaa, että lukijoissa saattaa olla ykstotisia henkilöitä, esimerkiksi tuomarikuntaa, jotka eivät kestä minkäänlaista nimittelyyn viittaavaa tahatontakaan kritiikkiä.
Toisaalta Kotkassa voi käräjillä selittää ettei ole tarkoittanut mitään esimerkiksi valheellisilla lausunnoilla, kun muistaa vaan myöhemmin perustella valeet sen hetkiseksi tiedoiksi.
KÄSKYT - RAKKAUDEN LAKI
Edellinen
11
Seuraava
Käskyt ilmaisevat, millä ehdoilla kaikkien on hyvä elää. Niihin sisältyvä rakkauden vaatimus tunnetaan kaikissa uskonnoissa ja kulttuureissa. Ihminen ymmärtää, että käskyissä on ilmaistuna elämän oma laki. Sekä käskyjen rikkomisen että niiden noudattamisen seuraukset ulottuvat paljon laajemmalle kuin vain ihmiseen itseensä. Ne heijastuvat myös perheeseen ja yhteiskuntaan sukupolvesta toiseen.
Koska Jumala tahtoo ihmisille hyvää, hän vaatii ehdotonta rakkautta. Käskyt eivät ole vain elämänohje. Ne osoittavat, ettei kukaan meistä kykene täyttämään Jumalan vaatimusta, vaikka sydämemme tunnustaakin sen oikeaksi. Jokin meissä vastustaa Jumalan rakastavaa tahtoa. Hyvää tehdessämmekin etsimme omaa etuamme. Ellei meillä ole luottamusta Jumalaan, hyvyyden lähteeseen, huolehdimme ennen muuta omasta hyvinvoinnistamme. Silloin myös suhteet toisiin ihmisiin turmeltuvat.
Käskyt osoittavat meille, että elämämme tärkein ja perustavin asia on usko Jumalaan.
Sinulle, ihminen, on ilmoitettu, mikä on hyvää. Vain tätä Herra sinulta odottaa: tee sitä mikä on oikein, osoita rakkautta ja hyvyyttä ja vaella valvoen, Jumalaasi kuunnellen. (Miika 6:8)
Siitä me tiedämme rakastavamme Jumalan lapsia, että rakastamme Jumalaa ja noudatamme hänen käskyjään. Sitähän Jumalan rakastaminen on, että pidämme hänen käskynsä, eivätkä ne ole raskaita noudattaa.
olkaamme nöyriä alamaisia
olkaamme nöyriä alamaisia, sillä kyllä he tietävät mitä tekevät!
Kervinen taitaa pistää käräjätuomarista pilkkaa veistellessään tuollaista! Eiköhän nyt päätökset tarkisteta moneen kertaan, en usko tuomarin jättäneen allekirjoittamatta tuomiopäätöstä, olisi vallan erikoinen tapaus jos näin!
Jeesus on luvannut, ettei yksikään, joka uskoo häneen, milloinkaan kuole. Ne, jotka luottavat Jumalaan, elävät iankaikkista elämää jo tässä ajassa. Maallisen elämän aikana ymmärrämme iankaikkisuuden vain vajavaisesti.
Kerran näemme Jumalan kasvoista kasvoihin. Hänen luonaan meitä odottaa elämä ilman kärsimystä ja kipua. Jumala luo uudet taivaat ja uuden maan, joissa ei ole mitään pahuutta. Yhdessä kaikkien pyhien kanssa palvelemme Jumalaa ja iloitsemme hänen ikuisesta rakkaudestaan.
Jeesus sanoi: ”Totisesti, totisesti: se, joka kuulee minun sanani ja uskoo minun lähettäjääni, on saanut ikuisen elämän. Hän ei joudu tuomittavaksi, vaan hän on jo siirtynyt kuolemasta elämään.” (Joh. 5:24)
Jeesus sanoi: ”Minä olen ylösnousemus ja elämä. Joka uskoo minuun, saa elää, vaikka kuoleekin, eikä yksikään, joka elää ja uskoo minuun, ikinä kuole.“ (Joh. 11:25–26)
Synnin palkka on kuolema, mutta Jumalan armolahja on iankaikkinen elämä Kristuksessa Jeesuksessa, meidän Herrassamme. (Room. 6:23)
Katso, Jumalan asuinsija ihmisten keskellä! Hän asuu heidän luonaan, ja heistä tulee hänen kansansa. Jumala itse on heidän luonaan, ja hän pyyhkii heidän silmistään joka ainoan kyyneleen. Kuolemaa ei enää ole, ei murhetta, valitusta eikä vaivaa, sillä kaikki entinen on kadonnut. (Ilm. 21:3–4)
19 "Älkää kootko itsellenne aarteita maan päälle. Täällä tekevät koi ja ruoste tuhojaan ja varkaat murtautuvat sisään ja varastavat. 20 Kootkaa itsellenne aarteita taivaaseen. Siellä ei koi eikä ruoste tee tuhojaan eivätkä varkaat murtaudu sisään ja varasta. 21 Missä on aarteesi, siellä on myös sydämesi.
22 "Silmä on ruumiin lamppu. Jos silmäsi on terve, koko ruumiisi on valaistu. 23 Jos silmäsi ovat huonot, koko ruumiisi on pimeä. Jos siis se valo, joka sinussa on, on pimeyttä, millainen onkaan pimeys!
24 "Kukaan ei voi palvella kahta herraa. Jos hän toista rakastaa, hän vihaa toista; jos hän toista pitää arvossa, hän halveksii toista. Te ette voi palvella sekä Jumalaa että mammonaa.
Almut, rukous ja paasto
1 "Varokaa tuomasta hurskaita tekojanne ihmisten katseltavaksi, muuten ette saa palkkaa taivaalliselta Isältänne.
2 "Kun siis autat köyhiä, älä toitota siitä niin kuin tekopyhät tekevät synagogissa ja kujilla, jotta ihmiset kiittelisivät heitä. Totisesti: he ovat jo palkkansa saaneet. 3 Kun annat almun, älköön vasen kätesi tietäkö mitä oikea tekee, 4 jotta hyvä tekosi pysyisi salassa. Isäsi, joka näkee myös sen, mikä on salassa, palkitsee sinut.
5 "Kun rukoilette, älkää tehkö sitä tekopyhien tavoin. He asettuvat mielellään synagogiin ja kadunkulmiin rukoilemaan, jotta olisivat ihmisten näkyvissä. Totisesti: he ovat jo palkkansa saaneet. 6 Kun sinä rukoilet, mene sisälle huoneeseesi, sulje ovi ja rukoile sitten Isääsi, joka on salassa. Isäsi, joka näkee myös sen, mikä on salassa, palkitsee sinut.
7 "Rukoillessanne älkää hokeko tyhjää niin kuin pakanat, jotka kuvittelevat tulevansa kuulluiksi, kun vain latelevat sanoja. 8 Älkää ruvetko heidän kaltaisikseen. Teidän Isänne kyllä tietää mitä te tarvitsette, jo ennen kuin olette häneltä pyytäneetkään. 9 Rukoilkaa te siis näin:
-- Isä meidän, joka olet taivaissa!
Pyhitetty olkoon sinun nimesi.
10 Tulkoon sinun valtakuntasi.
Tapahtukoon sinun tahtosi,
myös maan päällä
niin kuin taivaassa.
11 Anna meille tänä päivänä
jokapäiväinen leipämme.
12 Ja anna meille velkamme anteeksi,
niin kuin mekin annamme anteeksi
niille, jotka ovat meille velassa.
13 [i] Äläkä anna meidän joutua kiusaukseen, vaan päästä meidät pahasta
ei puhuta uskosta mutta hyväksy se totuutena että paperi on allekirjoittamatta ja nyt kyseessä ei ole lainahakemus tms vaan juuri tämä tuore päätös käräjäoikeudelta.
jo mielestä siunaa ittet ja käy syrjälleen.huomenna armo uus.
vaan vähän toisen luokan juttu jos näin päässyt käymään, onko laillinen päätös ilman alle kirjoitusta??
jep. kylvain
Fransiskus Assisilaisen rauhan rukous:
"Herra, tee minusta rauhasi välikappale,
niin että sinne missä on vihaa, kylväisin rakkautta,
missä katkeruutta, toisin anteeksiantamusta,
missä epäsopua, loisin yhteisymmärrystä,
missä erehdystä, viittaisin totuuteen,
missä epäilystä, auttaisin uskoon,
missä epätoivoa, kantaisin toivoa,
missä pimeyttä, loisin sinun valoasi,
missä alakuloisuutta, virittäisin ilon. Niin että, oi mestari, en yrittäisi niin paljon
etsiä lohdutusta kuin lohduttaa toisia,
pyytää ymmärtämystä kuin ymmärtää toisia
vaatia rakkautta kuin rakastaa toisia.
Sillä antaessaan saa,
kadottaessaan löytää,
antaessaan anteeksi saa itse anteeksi,
kuollessaan nousee iankaikkiseen elämään
miten tämä liittyi tapahtuneeseen asiaan?
Lautamiehet
Käräjäoikeuksissa eräiden asioiden ratkaisemiseen osallistuvat myös lautamiehet. He ovat maallikoita ja ovat käsittelemässä lähinnä rikosasioita mutta joskus myös perheoikeudellisia ja huoneenvuokra-asioita. ”Lautamieskokoonpanossa” puheenjohtajana toimii käräjäoikeuden vakinainen tuomari ja lautamiehiä on yleensä kolme. Heillä kullakin on itsenäinen päätösvalta ja tarvittaessa ratkaisu tehdään äänestämällä, jolloin enemmistön kanta ratkaisee.
Äänten mennessä tasan rikosasioissa ratkaisuksi tulee syytetyn kannalta lievempi lopputulos, muissa asioissa puheenjohtajan kannattama mielipide.
Kunnanvaltuusto valitsee lautamiehet neljäksi vuodeksi kerrallaan.
Lautamies vannoo tuomarin valan tai antaa vastaavan vakuutuksen ennen toimikautensa alkamista.
1. Koska tuomarilla on Jumalan käsky tuomita oikein, niin on hänen kaikin voimin pyrkiminen tietämään mikä oikeus on. Sillä niinkuin se ei kelpaa saarnaajaksi, joka ei tiedä, mitä raamatussa on kirjoitettuna ja mikä sen perustus ja tarkoitus on, samoin se ei kelpaa tuomariksi, joka ei tiedä mitä laissa on ja mikä sen perustus ja tarkoitus on ja miten niitä on käytettävä. Ja sentähden ne ovat vaarassa ja tekevät ilmeisesti väärin, jotka lähettävät tuomareiksi sellaisia, joilla ei ole ymmärrystä. Sillä miten ne voivat oikein tuomita, jotka eivät tiedä, mikä oikeus on? Ja niiden, jotka sellaisia ymmärtämättömiä lähettävät tuomareiksi, pitäisi pelätä tulevansa tosiaan osallisiksi niihin vääriin tuomioihin, joita tulee julistettavaksi. Ne ovat myös itse vaarassa ja saattavat itsensä onnettomuuteen, jotka ottavat tuomarin viran toimittaaksensa eivätkä kuitenkaan voi sitä täyttää.
2. Samoin tulee tuomarin myös ajatella, että niinkuin hän itse on Jumalan käskynhaltija, niin myös kansa, jota hänen on tuomitseminen, on Jumalan oma, niin että hänen pitää Jumalan käskyllä eikä omalla käskyllänsä tuomita Jumalan kansaa eikä omaa kansaansa. Sentähden hänen pitää Jumalan kansaa niin tuomita kuin hän itse tahtoo vastata hänen edessään, jonka oma kansa on.
Näillä Tuomarin ohjeillaan tahtoo nimenomaan painottaa sitä, että oikeuskäytännössä toteutuisi todellinen oikeus ja lain todellinen tarkoitus eikä niinkään lain sokea kirjain. ”Mikä ei ole oikeus ja kohtuus, se ei voi olla lakikaan” ja vielä ”8. Hyvä ja älykäs tuomari on parempi kuin hyvä laki, sillä hän voipi asetella kaikki kohtuuden mukaan. Mutta missä paha ja väärä tuomari on, siinä ei auta hyvä laki mitään, sillä hän vääntää ja vääristelee sitä oman mielensä mukaan.” Eli kansalaisten todellisen oikeuden toteutuminen on yhteiskuntarauhan ja kansalaisten henkisen hyvinvoinnin sekä kansakunnan menestyksen lähtökohta.
jos olisi ollut kyseessä todistajien evääminen olisi vienyt Kervisen linnaan!
Hei haloo, mitä mieltä olette oikeesti tollasesta ettei anneta puolustautua edes??!!
täällä tehdään mitä esivalta sanoo:)
lähde finlex..
21 §
Oikeusturva
Jokaisella on oikeus saada asiansa käsitellyksi asianmukaisesti ja ilman aiheetonta viivytystä lain mukaan toimivaltaisessa tuomioistuimessa tai muussa viranomaisessa sekä oikeus saada oikeuksiaan ja velvollisuuksiaan koskeva päätös tuomioistuimen tai muun riippumattoman lainkäyttöelimen käsiteltäväksi.
Käsittelyn julkisuus sekä oikeus tulla kuulluksi, saada perusteltu päätös ja hakea muutosta samoin kuin muut oikeudenmukaisen oikeudenkäynnin ja hyvän hallinnon takeet turvataan lailla.
22 §
Perusoikeuksien turvaaminen
Julkisen vallan on turvattava perusoikeuksien ja ihmisoikeuksien toteutuminen.
tätä paskasakkia vastaan ja vaikka häviäisikin kaikki tietää mikä mätäpaiste on puhkastu!
sotaa käyt, ei voi kun ihailla koko jutulle, toiset puhuu, toiset toimii ja näyttävät teoillaan että pystyvät horjuttamaan jopa Kotkan oikeutta ja näyttämään kuinka paniikissa tuomiot on julistettu!
Kyllä olet Kervinen perkele kova jätkä, ei voi muuta sanoa!
kateellinen tollasille tyypeille jotka pistävät itsensä peliin ja näyttää teoilla toteen tän paskan ja ottaa tuomion joka sille ei kuulu saadakseen oikeutta ja tän paskasakin kähminnät julki!
Suomi Finland!!
Askon kirjoituksen eilen!
kotkan tilit pitäs tarkistaa oikeen rankalla kädellä löytyskö mittään erhdyksiä.
Ei savua ilman tulta_No ei!
tais hyytyy tääkin lustinpito.
mikä pito