osaako kukaan neuvoa missä etelä-suomessa voisin arvioituttaa vanhoja rahoja? tai osaako kukaan sanoa onko vuosilta 1866-1963 5 pennisillä mitä arvoa?
vanhat rahat
3
523
Vastaukset
- ulb ulb ulb
löytyy kirjallisuutta tähänkin tarkoitukseen.Hgissä rahaliike Holmasto. Suosittelen omia arviointeja ennen vierailuja liikkeessä.
- Ei suosittelija
Tietämättömyytäni vein holmastolle arvioitavaksi perintörahani, antoivat ylimielisen pilkkatarjouksen,onneksi en lahjoittanut heille prenikat ja kolikot. Laitoin numismaatikkoystäväni kautta koko erän yhdistykselle myyntiin ja sain lähes kymmenkertaisen hinnan - että se siitä.
esim. Holmastolla juuri myydyt osoitteessa:
http://www.holmasto.com/index.php kohteet 77, 78 ja 120 - 122, joista maksettiin 100 - 190€/kpl.
Vanhojen venäjänaikaisten kuparikolikoiden(kin) hinnat ovat menneet viime aikoina suhisten ylöspäin kun rakas naapurimme on rikastunut ja rupesivat keräämään niitä "ominaan".
Eli älä myy niitä vanhoja vielä, ehkä vuoden parin päästä, suosittelen.
Terveiset vapaa-ajan numismaatikolta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-226506Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite925845Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin993839- 1263812
- 1281595
- 571497
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1301412- 381229
- 451203
- 271187