vanhat rahat

kkiinnnooss

osaako kukaan neuvoa missä etelä-suomessa voisin arvioituttaa vanhoja rahoja? tai osaako kukaan sanoa onko vuosilta 1866-1963 5 pennisillä mitä arvoa?

3

679

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ulb ulb ulb

      löytyy kirjallisuutta tähänkin tarkoitukseen.Hgissä rahaliike Holmasto. Suosittelen omia arviointeja ennen vierailuja liikkeessä.

      • Ei suosittelija

        Tietämättömyytäni vein holmastolle arvioitavaksi perintörahani, antoivat ylimielisen pilkkatarjouksen,onneksi en lahjoittanut heille prenikat ja kolikot. Laitoin numismaatikkoystäväni kautta koko erän yhdistykselle myyntiin ja sain lähes kymmenkertaisen hinnan - että se siitä.


    • esim. Holmastolla juuri myydyt osoitteessa:

      http://www.holmasto.com/index.php kohteet 77, 78 ja 120 - 122, joista maksettiin 100 - 190€/kpl.

      Vanhojen venäjänaikaisten kuparikolikoiden(kin) hinnat ovat menneet viime aikoina suhisten ylöspäin kun rakas naapurimme on rikastunut ja rupesivat keräämään niitä "ominaan".

      Eli älä myy niitä vanhoja vielä, ehkä vuoden parin päästä, suosittelen.

      Terveiset vapaa-ajan numismaatikolta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas puukotus yläristillä!

      Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!
      Pieksämäki
      63
      2026
    2. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin

      Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka
      Grillaus
      74
      1344
    3. La Promesa sarjan ystäville iso pettymys - Yleltä lisäinfoa asiasta

      La Promesa suosikkisarjan kohtalosta on tullut tietoa. Tämä ei kyllä välttämättä ilahduta sarjan faneja. Lue lisää: htt
      Tv-sarjat
      13
      1049
    4. Mä muuten kerroin puolisolle susta

      Nimeä mainitsematta....
      Ikävä
      102
      991
    5. Paljonko meidän ikäero on?

      Ois kiva tietää.
      Ikävä
      91
      905
    6. Nainen onko kaikki

      Onko sinulla nainen kaikki hyvin? mies
      Ikävä
      107
      762
    7. Nyt kun olen vähän huppelissa niin uskallan sanoa

      Mikä minua oikein närästää... Tiedän että meillä on ollut vaikeaa mutta miten kauan sulla on ollut toinen mies vai oliko
      Ikävä
      48
      622
    8. Mies onko sinulla

      Kaikki hyvin? 🌞 -nainen
      Ikävä
      38
      554
    9. Toivotetaanko toisillemme

      Juhannuksia vai ollaanko vihoissa
      Ikävä
      56
      527
    10. Työttömät risusavottaan

      Tuli tässä juhannusnuotiolla sellainen idea mieleen, että miksei työttömiä velvoiteta tekemään hanttihommia, kuten risus
      Maailman menoa
      244
      513
    Aihe