vanhat rahat

kkiinnnooss

osaako kukaan neuvoa missä etelä-suomessa voisin arvioituttaa vanhoja rahoja? tai osaako kukaan sanoa onko vuosilta 1866-1963 5 pennisillä mitä arvoa?

3

616

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ulb ulb ulb

      löytyy kirjallisuutta tähänkin tarkoitukseen.Hgissä rahaliike Holmasto. Suosittelen omia arviointeja ennen vierailuja liikkeessä.

      • Ei suosittelija

        Tietämättömyytäni vein holmastolle arvioitavaksi perintörahani, antoivat ylimielisen pilkkatarjouksen,onneksi en lahjoittanut heille prenikat ja kolikot. Laitoin numismaatikkoystäväni kautta koko erän yhdistykselle myyntiin ja sain lähes kymmenkertaisen hinnan - että se siitä.


    • esim. Holmastolla juuri myydyt osoitteessa:

      http://www.holmasto.com/index.php kohteet 77, 78 ja 120 - 122, joista maksettiin 100 - 190€/kpl.

      Vanhojen venäjänaikaisten kuparikolikoiden(kin) hinnat ovat menneet viime aikoina suhisten ylöspäin kun rakas naapurimme on rikastunut ja rupesivat keräämään niitä "ominaan".

      Eli älä myy niitä vanhoja vielä, ehkä vuoden parin päästä, suosittelen.

      Terveiset vapaa-ajan numismaatikolta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      237
      2648
    2. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1124
    3. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      1078
    4. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      992
    5. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      985
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      897
    7. Mitä toivoisit

      Välillämme vai toivoisitko mitään näiden vuosien jälkeen?
      Ikävä
      63
      831
    8. Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto
      Maailman menoa
      237
      780
    9. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      35
      740
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      116
      718
    Aihe