vanhat rahat

kkiinnnooss

osaako kukaan neuvoa missä etelä-suomessa voisin arvioituttaa vanhoja rahoja? tai osaako kukaan sanoa onko vuosilta 1866-1963 5 pennisillä mitä arvoa?

3

623

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ulb ulb ulb

      löytyy kirjallisuutta tähänkin tarkoitukseen.Hgissä rahaliike Holmasto. Suosittelen omia arviointeja ennen vierailuja liikkeessä.

      • Ei suosittelija

        Tietämättömyytäni vein holmastolle arvioitavaksi perintörahani, antoivat ylimielisen pilkkatarjouksen,onneksi en lahjoittanut heille prenikat ja kolikot. Laitoin numismaatikkoystäväni kautta koko erän yhdistykselle myyntiin ja sain lähes kymmenkertaisen hinnan - että se siitä.


    • esim. Holmastolla juuri myydyt osoitteessa:

      http://www.holmasto.com/index.php kohteet 77, 78 ja 120 - 122, joista maksettiin 100 - 190€/kpl.

      Vanhojen venäjänaikaisten kuparikolikoiden(kin) hinnat ovat menneet viime aikoina suhisten ylöspäin kun rakas naapurimme on rikastunut ja rupesivat keräämään niitä "ominaan".

      Eli älä myy niitä vanhoja vielä, ehkä vuoden parin päästä, suosittelen.

      Terveiset vapaa-ajan numismaatikolta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      33
      2104
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      47
      1721
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      112
      1496
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1236
    5. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      104
      1034
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      988
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      865
    8. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      34
      862
    9. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      52
      799
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      101
      753
    Aihe