vanhat rahat

kkiinnnooss

osaako kukaan neuvoa missä etelä-suomessa voisin arvioituttaa vanhoja rahoja? tai osaako kukaan sanoa onko vuosilta 1866-1963 5 pennisillä mitä arvoa?

3

458

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ulb ulb ulb

      löytyy kirjallisuutta tähänkin tarkoitukseen.Hgissä rahaliike Holmasto. Suosittelen omia arviointeja ennen vierailuja liikkeessä.

      • Ei suosittelija

        Tietämättömyytäni vein holmastolle arvioitavaksi perintörahani, antoivat ylimielisen pilkkatarjouksen,onneksi en lahjoittanut heille prenikat ja kolikot. Laitoin numismaatikkoystäväni kautta koko erän yhdistykselle myyntiin ja sain lähes kymmenkertaisen hinnan - että se siitä.


    • esim. Holmastolla juuri myydyt osoitteessa:

      http://www.holmasto.com/index.php kohteet 77, 78 ja 120 - 122, joista maksettiin 100 - 190€/kpl.

      Vanhojen venäjänaikaisten kuparikolikoiden(kin) hinnat ovat menneet viime aikoina suhisten ylöspäin kun rakas naapurimme on rikastunut ja rupesivat keräämään niitä "ominaan".

      Eli älä myy niitä vanhoja vielä, ehkä vuoden parin päästä, suosittelen.

      Terveiset vapaa-ajan numismaatikolta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      7568
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3622
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1846
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1060
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      943
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      27
      911
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      807
    8. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      732
    9. Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa

      1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄
      Ikävä
      60
      729
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      26
      662
    Aihe