TV:ssä on ohjelmia USA:sta, jossa poliisi pysäyttelee kuvaaja mukanaan autoja ja autoilija joutuu TV-ohjelmaan.
Jos Suomessa kävisi sama juttu, olisiko minulla mitään mahdollisuutta kieltää kuvaamasta tai kieltää esittämästä kuvausta TV:ssä?
(Kohta ne ohjelmat tulee tännekin...)
Jos Suomessa kävisi sama juttu, olisiko minulla mitään mahdollisuutta kieltää kuvaamasta tai kieltää esittämästä kuvausta TV:ssä?
(Kohta ne ohjelmat tulee tännekin...)
Vastaukset 6
Vanhimmat
Yksityisyyden suoja Suomessa on paljon suurempi. Suomessa tuollaisia ei edes kuviteltaisi lähetettävän TV:ssä ilman suostumusta. Suomessa myösköään ei saa kuvata yksitysalueella olevia. USA:ssa saa, kunhan kuvaaja on yleisellä paikalla.
Kuvaamista tuskin voi kieltää, koska videonauhahan on todiste.
Homma menee niin, että kuvauksen jälkeen kysytään lupa julkiseen esittämiseen. Yleensä sen jokainen antaa, koska korvaus on noin 1000 dollaria. USA:ssa auto on vielä yksityisemmässä piirissä, kuin suomessa. Tilanne muuttuu, jos autossa oleva henkilö on syyllistynyt rikokseen tai epäillään rikoksesta. Silloin yksityisyyden suoja ei enää päde.
Ei kai auto ole yksityisyyden suojan piirissä, jos kuvaaja on auton ulkopuolella? Valokuvatakin saa yleisellä paikalla ja kuvaa saa käsittääkseni käyttää, kunhan ei käytä niin, että kuva loukkaa kuvassa olevia ihmisiä.
Voisiko asiassa soveltaa seuraavaa:
Rikoslaki
8 §
"Yksityiselämää loukkaava tiedon levittäminen
Joka oikeudettomasti
1) joukkotiedotusvälinettä käyttämällä tai
2) muuten toimittamalla lukuisten ihmisten saataville
esittää toisen yksityiselämästä tiedon, vihjauksen tai kuvan siten, että teko on omiaan aiheuttamaan vahinkoa tai kärsimystä loukatulle taikka häneen kohdistuvaa halveksuntaa, on tuomittava yksityiselämää loukkaavasta tiedon levittämisestä sakkoon tai vankeuteen enintään kahdeksi vuodeksi."
Jos pysäytetään vaikka ylinopeudesta, häviääkö tällöin tämä yksityisyyden suoja?
Niin se on Suomessakin. Eli, jos ihminen tekee rikoksen, niin rikostapahtuma ei ole hänen yksityisasiansa. Salakatselu ei esim. silloin päde, eikä yksityiselämää loukkaavan tiedon levittäminen.
Jos esimerkiksi kuvaat kadulta omakotitalon pihalla olevia ihmisiä syyllistyt salakatseluun. Mutta jos he myyvätkin pihalla vaikka huumeita, niin salakatselua kuvaaminen ei silloin ole.
Ovathan iltapäivälehdet ja Alibi täynnä näitä juttuja, joille loukattu/rikoksentekijä ei mahda mitään.
esim. poliisi-tv ja pelastajat subilla peittää ihmisten kasvot jos he eivät anna lupaa näyttää kasvojaan tv:ssä. Oletan, että heiltä joiden kasvot näkyy on lupa kysytty ja saatu. Olikin meinaan hauska mies viime pelastajissa kun omassa kämpässä kärys niin hän lähti vaan jatkaan petanque peliään ja antoi palomiesten hoitaa asunnon tuuletus sun muut!
Sairaala = julkinen paikka?
http://sairaala.valtakunta.info
salakatselua, kuvaamista vai mitä?