Hei!
Tarkoitus olisi hakea tänä keväänä lukemaan biologiaa. Toinen opinahjo mikä kiinnostaisi olisi eläinlääkis, mutta koska sisään ei mennä ihan heittämällä, olen ajatellut hakea myös sinne bilsan puolelle. Vielä ei tietysti tiedä, jos biologiaa pääsisin lukemaan, että nousiko se ykköseksi tuon elukan edelle opintojen edetessä ja sille tielle jäisin, mutta: jos pitää silmällä tuota el.lääk. pääsykoetta ja opiskelisi siinä samalla sitä biologiaa sekä kemiaa että fysiikkaa, niin kumpi olisi parempi Oulu vai Jkl? Vai onko merkitystä?
Toinen mikä askarruttaa, on opetustarjonta (jos nimittäin tänne bilsalle sitten jäisin): Oulussa voi opiskella eläintiedettä, kun taas Jyväshyvän opisto-oppaasta ei sellaista löydy. Opetetaanko eläintieteisiin kuuluvia asioita jonkun muun aineen alla, esim. ekologia?
Ja sitten vielä risuja ja ruusuja yliopistoille, kaupungeille, jos saan pyytää!:) Itse opiskelen tällä hetkellä Helsingissä täysin väärää alaa. Pienemmälle paikkakunnalle takaisin tekisi mieli, jossa olisi helpompi päästä osaksi jotakin yhteisöä ja sitä omaa porukkaa. Täällä, voi toki olla vaan laitos/aine kohtaista, tuntee olevansa aika yksinäinen vaeltelija. Jyväskylä olisi muun muassa sijaintinsa (ja kehujen, joita on paljon korviin kantautunut) vuoksi houkuttelevampi, mutta Oulun puolella taas kiusaa tuo "eläintiede". Solutason asiat ei nimittäin tunnu siltä ihan omimmalta jutulta:)
Mutta kääntäkää toki pääni enemmän tuonne Oulun suuntaan jos pystytte tai vahvistakaa edelleen tuota Jyväskylän mainetta! Kiitoksia jo kaikille kommenteista!:)
Biologiaa - Jyväskylä vai Oulu?
2
770
Vastaukset
- JYvaäskylään!
älä harkitsekaan muuta kuin Jyväskylää!!
sinne vain!
voin sanoa kokemuksesta, että tämä oulu on ihan lappalaisten paikka. jos oot josaki hesasa nyt niin tänne soputuminen olis tosi hankalaa!! - eikö olekin
Olen ollut kummassakin yliopistossa ja kokemukseni mukaan:
Oulun yliopisto on vanha rakennus, ja muutenkin alue on tylsää tasamaata.
Jyväskylässä biologian laitos sijaitsee upealla paikalla Jyväsjärven rannalla. Jyväskylän kampusalue on mielestäni paljon hienompi kuin Oulussa..
Mutta opiskeluala on toki tärkeämpi kuin itse kaupunki, eli kannattaa katsoa kummassa on esim. mielenkiintoisemmat suuntautumisvaihtoehdot
Kaupunkina valitsisin Jyväskylän, ehdottomasti
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2152856
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1292780En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.791796Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k2371352Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va671351- 471108
- 991011
- 109876
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka6843- 46833