Miksi kissani ei osaa

vaikka se on kohta 8kk vanha ja miksi se istuu ikkunan edessä ja naksuttelee koko ajan leukojaan? Tietääkö kukaan vastausta tähän? Meillä on 3 kissaa.
3365
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

semmonen"vietti"ääni kun se seurailee lintuja tms.

Äänestä

Kuten tuossa edellinen jo kirjoitti, se naksuttelu on sellaista viettiääntelyä. Kissat naksuttelevat esim. seuraillessaan lintuja. Joidenkin mukaan kissa naksuttelee, kun se on turhautunut eli sitä ärsyttää, kun ei saa saalista kiinni.

Meilläkin on pian vuoden ikäinen kissa, joka ei ole tähän päivään mennessä oppinut kunnolla naukumaan. Naukuminen on lähinnä sellaista pientä piipitystä. Kaikki kissat eivät opi ikinä naukumaan tai ovat muuten hiljaisempia, toiset taas kollottavat koko ajan.

Äänestä

Kukin kommunikoi tyylillään, ei mitään syytä huoleen. Meillä on kaksi samanrotuista kissaa, toisen ääni kuulostaa lampaan määkimiseltä ja toinen käkättää... ja molemmat kyllä ikkunassa naksuttelee.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


naukua kirjoitti:

vaikka se on kohta 8kk vanha ja miksi se istuu ikkunan edessä ja naksuttelee koko ajan leukojaan? Tietääkö kukaan vastausta tähän? Meillä on 3 kissaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu