Hei
Onkos kellään kokemusta aloittaa lääketieteen (tai hammas/eläin) -lääketieteen opiskelut näin lähellä kolmenkympin kriisiä. Itse laskeskelin että olisin n. 34v kuuden vuoden opintojen jälkeen. Vähän mietityttää jaksaako sitä vielä panostaa.. on kuitenkin jo yks tutkinto kasassa.
Onkos kellään kokemusta aloittaa lääketieteen (tai hammas/eläin) -lääketieteen opiskelut näin lähellä kolmenkympin kriisiä. Itse laskeskelin että olisin n. 34v kuuden vuoden opintojen jälkeen. Vähän mietityttää jaksaako sitä vielä panostaa.. on kuitenkin jo yks tutkinto kasassa.
Vastaukset 17
Vanhimmat
itselläni ei ole kokemusta mut olen nyt parina vuonna yrittäny sisään (ikää tällä hetkellä 21). lähinnä herättäisi kunnioitusta jos opiskelukavereissa olisi vanhempiakin, ei ole kuitenkaan mitään helppoa toi opiskelu...
No jopas oli kommentti, itse yli 30-vuotiaana ja lääkiksessä 3 vuotta opiskelleena voin sanoa , että ei se opiskelu teille "Pikkuneideille" siellä lääkiksessä ole yhtään sen helpompaa kuin "vanhemmillekaan"!! Päinvastoin on kyllä ollut havaittavissa, kun ei nuoret jaksa sitoutua/menettävät hermonsa/ eivät muutenkaan omaa yhtään mitään elämänkokemusta, joten oudot asiat tuntuvat heistä pelottavilta/vastenmielisiltä ja kun se oma identiteettikin on monella 20v hakusessa, niin kyllä välillä "säälittää" että ihminen "joutuu" tulevaisuutensa suunnan 19-vuotiaana valitsemaan, moni kun vielä lähtee lääkikseen, kun ne "wanna be doctor", mutta kaikista ei vaan siihen koulutukseen saati työhön ole. Väitän, että 30v jo todella tietää mitä haluaa, ja silti eläkeikäänkin valmistumisen jälkeen vielä 30 v joten töitä saa kyllä tehdä riittävästi!!
Täysin samaa mieltä LK:n kanssa. =) Kannattaa tosiaan yrittää sinne, itse ainakin tykkäisin saada vanhempaakin seuraa sinne "teinien" keskelle.
Tätini nimittäin kyllästyi toimistohommiin 36-vuotiaana, kävi työn ohessa iltalukion ja meni lääkikseen 39-vuotiaana. Nyt hän on terveyskeskuslääkärinä.
Mikähän on esimerkiksi Kuopion lääkiksessä nykytilanne, eli onkohan siellä 95% ekaa tutkintoa lukion jälkeen hakemassa (eli reilusti alle kolmikymppisiä)?
Itse olen 31, ja jos hakisin, niin aikaisintaan ensi vuonnahan sitä pääsisi, joten valmistuisin aikaisintaan kun olen 38. Toisaalta onhan siinäkin eläkeikään vielä melkein 30 v :)
Tulipa vielä mieleen semmoinenkin asia, että miten lääkiksessä tulee toimeen rahallisesti. Eli saavatko opiskelijat harjoitteluajaltaan miten palkkaa tai muuta korvausta? Vai pitääkö koko 6 vuotta kitkutella opintotuella?
http://193.209.217.5/in/internet/suomi.nsf/NET/160801142540IL?openDocument
Opiskelu onnistuu mainiosti jos suostut laskemaan elintasoasi tai saat jostain rahoitusta ensimmäisen neljän vuoden ajaksi. Tämän jälkeen voi tehdä töitä ja saada päivystyksistä kohtalaista korvausta. Opiskelutahti on suhteellisen tiukka ja ryhmäopetuksista ei saa olla pois joten töiden tekeminen on todella vaikeaa muulloin kuin iltaisin tai viikonloppuisin. Opinnot olivat todella mielenkiintoiset ja kurssilla hyvä ryhmähenki. Opiskelujen koulumaisuus mahdollistaa valmistumisen ihanneajassa. Vaihdoin itse alaa ja kouluttautuminen lääkäriksi on ollut yksi elämäni parhaita päätöksiä. Jos aiot hakea niin kannattaa varata aikaa pääsykokeseen ainakin muutamia kuukausia niin että työt, ystävät ja muut tekijät eivät häiritse valmistautumista. Jos kemia ja fysiikka eivät ole hyvässä muistissa niin suosittelen hakemaan Kuopioon tai Ouluun niin läpipääsy on varmempaa.
Kiitoksia hyvästä vastauksesta!
Jos saa kysyä, niin minkälainen oli sinun uranvaihtosi? Eli minkä ikäinen olit, miltä alalta vaihdoit jne.? Oletko itse jo valmistunut?
Itselläni ikää on 31 v ja toimin yrittäjänä tietotekniikan alalla. Koulutus on tietotekniikan DI, mutta ala ei kuitenkaan tunnu omalta. Toimeentulo on suhteellisen hyvä, mutta jos ala ei kiinnosta ja joka päivä töihin mennessä pitää miettiä että olisipa päivä jo ohi, niin ei sekään mukavaa ole.
Pääsitkö lääkikseen pelkkien koepisteiden perusteella (siis ilman yo-pisteitä)? Eikö kokeet ole joka yliopistoon samat, joten miten Kuopio tai Oulu olisivat helpommat? Vai painotetaanko niitä eri tavalla?
Entä tuo 4:nnen vuoden jälkeinen työnteko: kuinka paljon pystyy tienaamaan ja voiko töitä tehdä koko vuoden ajalla, vai pelkästään kesäisin?
Itse asiassa tilasin jo Galenoksen, eli ajattelin jo alkaa tankkaamaan sitä. Eikös sen osaaminen periaatteessa riitä?
Moi!
Minulla on melko samanlainen tilanne. Kävin hakemassa Galenoksen jo viime viikolla :) Ajattelin kyllä pyrkiä ensisijaisesti eläinlääkikseen, mutta sinne on sama pääsykoekirja.
Luulen että vanhoista yo-arvosanoista ei ole enää apua vaan pitää pyrkiä pelkillä koepisteillä. Yo-arvosanat muuttuivat tuossa joku vuosi sitten (olisko ollut 1996) ja sitä vanhemmat tulokset eivät ole enää vertailukelpoisia nykyisten kanssa.
Harmi, kolme laudaturia menee hukkaan :/
DI:n koulutus tuntui aikanaan hyvältä valinnalta, mutta käytäntö osoittautui muuksi. Todella raskas ja vaativa koulutus, ja tuloksena epävarma, aliarvostettu ja stressaava työ.
Se hyvä puoli on että jos sinne eläinlääkikseen pääsee, ei ainakaan tiiliskiven paksuiset kirjat pelota ja on todella tottunut raatamaan opintoviikkojensa eteen.
Nimimerkki Kiinnostunut ja muutkin samassa tilanteessa, minulle voi laittaa sähköpostia!
Osoite puuttuu, vai enkö osaa käyttää tätä systeemiä :)
Luulin laittaneeni sen tuohon sähköpostikenttään, mutta ilmeisesti minä en osaa tätä käyttää :) Eli osoitteeni on siis: [email protected]
Valmistuin lääkäriksi jonkin verran yli kolmikymppisenä jokunen aika sitten. Minut valittiin vain koepisteiden perusteella. Kokeet ovat kaikilla yliopistoilla samat mutta pisteiden painotus saattaa olla eri. Joku kirjoitti kuukausi pari sitten raakapisteistä ja ymmärsin että Helsinkiin oli vaikeinta päästä ja toiseksi vaikeinta kai Tampereelle. Neljän vuoden jälkeen voi tehdä toisen ohjauksessa ja sitten alalla jonka kurssin on suorittanut. Katsoisin että terveyskeskustyö on likimain laitonta nekjän opiskeluvuoden jälkeen mutta sairaalassa töitä voi tehdä esim sisätaudeilla tai kirurgiassa. Päivystyksiä voi tehdä mutta takapäivystäjä pitää olla jota konsultoida tarvittaessa. Jos opiskelee niin ei voi olla samaan aikaan päivätöissä lääkärinä ainakaan joissakin lääkiksissä. Galenoksen osaaminen riittää mainiosti sisäänpääsyyn.
Minä täällä myöskin 31 vuotias, joka meinaa aika varmasti pyrkiä lääkikseen ensi vuonna. Soitin jo yliopistolle ja koepisteet vaan lasketaan, koska yo-todistus niin vanha.
Lainasin jo Galenoksen ja tilasin vanhat pääsykoe-kysymykset tänään. Suunnittelin lähteväni ilta/etälukioon suorittamaan fysiikkaa, kemiaa ja biologiaa ihan muistin virkistykseksi.
Tällä hetkellä olen yrittäjä, mutta ei vaan jaksa enää paperia pyörittää. Lisäksi perheessä sattui ikävä kuolemantapaus kuukausi sitten ja päätin pistää oman elämäni nyt remonttiin.
Vähän kyllä arveluttaa se, että millä keinolla sinne sisään pääsisi. Yleisesti terv.huolto, biologia jne. kiinnostavat paljon, joten se varmasti edesauttaa. Täytynee kuitenkin varautua jonkin näköisiin valmennuskursseihin. Asun tällä hetkellä Helsingissä, mutta suku on Pohjanmaalla, joten ajattelin tuota Oulua koittaa.
Tampereelle pyrittäessä yo-todistukseksi kelpaa vielä 1990 saatu malli. Ensi vuonna lienee sitten 1991 viimeinen kelpoinen. Toisaalta Tampereellehan on vaikeampi päästäkin kuin esim. Kuopioon :(
Niin enpä muistanut sanoa että minulla on myös tuossakin suhteessa sama tilanne: lähipiiriin kuuluva henkilö kuoli kuukausi sitten.
Tilasin Galenoksen, ja se tulikin nopeasti, mutta onkin 1. painos. Uusin painoshan on kai 3. Onkohan noilla kuinka paljon eroa? Eikös tämän vuotiseen kokeeseen kelvannut painokset 1-3, joten luulisi kelpaavan ensi vuonnakin.
Itselläni suurin kysymys alan vaihdossa on se, että en tiedä minkälaista lääkärin työ on. Tiedän tietenkin sen potilaan näkökulmasta katsottuna, mutta se ei välttämättä ole se oikea näkökulma. Olisiko kellään hyviä linkkejä tms, joista voisi lukea esim. lääkärin työpäivästä?
Lääkärin työ on käsittääkseni aika vaihtelevaa. Päivystykset kuulema rankkoja. Mutta samallailla kuin itselläni tuli aika nopeasti rahaan (jonka parissa teen töitä), tule lääkärillä asenne potilaaseen, että ei ajattele sitä enää henkilönä tai siis, että pystyy järkensä viileänä säilyttäen tekemään hoitoja ja käsittelemään potilasta. Yhdeltä lääkäriltä kuulin, että tuo asenne tulee jossakin vaiheessa opiskelua. Itsellä tuo asenne rahaan, tuli aika nopeasti alalla ryhtyessä.
En tiedä noita linkkejä, mutta olisiko lääkäriliiton sivuilta mitään linkkilistaa? Galenoksesta taitaa itselläni olla 1. painos, mutta ostan varmaan uusimman, kun ryhdyn kunnolla lukemaan. Nyt koitan noilla kirjastokappaleilla pärjätä. En usko, että ne painokset niin kauheasti poikkeavat, mutta ainahan siellä jotain on viilattu uutta painosta tehdessä.
Itse olettaisin, että hyvän lääkärin ominaisuuksiin kuuluisi nopea päätöksentekokyky, sosiaaliset taidot, hyvä kuuntelutaito, itsevarmuus jne.