Heips. Kuinka aikaisin tulisi hakeutua lääkäriin jos tahtoo siirtää kuukautisia?
Kuukautisten siirto?
3
767
Vastaukset
- sande82
Jos syöt e-pillereitä,aloitat vain uuden liuskan heti kun meneillä oleva liuska loppuu, näin kuukautiset siirtyvät. Kannattaa kuitenkin lääkärin kanssa jutella asiasta.
- --------
Kuukautisia voi siirtää kahdella tapaa ja se määrää sen, kuinka kauan ennen siirtämistä pitää joutaa lääkärille.
1) E-pillerit: Kuukautisten siirtäminen onnistuu pillereiden aloittamisen jälkeen aikaisintaan kuukauden kuluttua, joten sitä ennen on oltava resepti. Huomioonottaen mahdollisen ruuhkan terveyskeskuksessa (olettan, että hankit reseptin sitä kautta), kannattaa ajanvaraus tehdä n. kuukautta aikaisemmin kuin milloin pillerit pitää saada. Yhteenlaskettuna voisi sanoa, että n. 2 kuukautta ennen siirtämistä pitää ryhtyä toimiin. Paljon vaikuttaa lääkärille pääsy (yksityisellä pääsee huomattavasti nopeammin). E-pillereitä ei kannata hankkia, jos niille ei ole muuta käyttöä kuin menkkojen siirto.
2) Siirtopillerit: Ne aloitetaan 3 päivää ennen kuukautisten alkua ja niihinkin tarvitaan se resepti, joten se sama kuukauden varoaika lääkärijonoon. Suositus on myös siirtää jo edelliset kuukautiset kuin ne mitkä sitten sattuvat pahaan aikaan, jotta mahdollisilta haittavaikutuksilta (lähinnä ylimääräinen vuoto) vältytään silloin, kun sitä siirtoa oikeasti tarvitaan. Siirtopillerit voi tosin saada hyvinkin lyhyellä varoitusajalla ja jotkut lääkärit kirjoittavat reseptin puhelimitse pyydettäessä ja asiakas vain noutaa reseptin apteekista/terveyskeskuksesta, mahdollisesti jopa samana päivänä.
Yhteenvetona voi todeta, että mikä tahansa aika 2kk-1vkon sisällä on hyvä, mutta parempi ajoissa kuin myöhässä. Kummatkaan pillerit eivät vanhene, vaikka ne hankkii ajoissa.- ^_^_^_^_^
Joo kiitokset, tämä selkeytti :)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 445805
- 455305
- 483698
- 133653
Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?
Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise903231- 313126
- 592874
- 572730
- 532380
- 381834