Kamppailulajit lisäävät väkivaltaa?

temgur

eräs erityisnuorisotyötä jengien parissa tekevänä on huomannut, miten lähes jokainen katutappelu on itämaisia taistelulajeja harrastavan nuoren aloittama.

hän on sanonnut:
Sellainen nuori -yhä useammin nykyisin vielä tyttö- on treenannut jotain näistä lajeista ehkä jo vuosia. Humalassa hän sitten haluaa kokeilla oppimiaan taitoja käytännössä.

Lajien harrastajat hokevat kuin mantraa sellaista väittämää, jonka mukaan kamppailulajien harrastajia opetetaan itsehillintään ja että heidät erotetaan seurasta heti katutappelun jälkeen.

Väitän, ettei erottaminen pidä paikkaansa. Tunnen kymmeniä nuoria, joiden katutappelu on kulkeutunut seuran tietoon, mutta vain hyvin harva heistä on erotettu - ja erotetut ovat sitten hankkiutuneet toisen seuran tai lajin pariin! Käytäntö puhuu aivan toista kuin propaganda, eivätkä sanat merkitse paljon, kun päivittäin näkee elävän elämän olevan jotain muuta.

Itsehillinnänkin kanssa on vähän niin ja näin. Moniko nuori TODELLA tulee lajinsa pariin oppiakseen itämaista uskontoa tai filosofiaa? Kyllä sinne tullaan voimankäytön ja väkivallan ihailijoina, ja filosofinen puoli ohitetaan mahdollisimman vaivattomasti. Sekin on todettu nuorien kanssa keskustellessa.

On muuten väärin puhua "itsepuolustuslajeista", nehän ovat ehkä jotain judoa lukuunottamatta väkivallan käytön opettelua, jota voidaan soveltaa yhtä hyvin hyökkäykseen kuin puolustukseenkin. Siksi suosin mieluummin sanaa "väkivaltalajit".

8

1310

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Todella huippu urheilija

      eräs erityisnuorisotyötä jengien parissa tekevä yksilö on huomannut, miten lähes jokainen katutappelu on jalkapalloa ja jääkiekkoa harrastavan ja/tai seuraavan nuoren aloittama.

      hän on sanonut:
      Sellainen nuori -yhä useammin nykyisin vielä tyttö- on treenannut jotain näistä lajeista ehkä jo vuosia ja luulee olevansa voittaja-ainesta. Humalassa hän sitten haluaa kokeilla oppimiaan taitoja ja asennetta käytännössä.

      Lajien harrastajat hokevat kuin mantraa sellaista väittämää, jonka mukaan jalkapallon tai jääkiekon ja kilpaurheilun harrastajia opetetaan itsehillintään ja reiluun peliin että heidät erotetaan seurasta heti katutappelun jälkeen.

      Väitän, ettei erottaminen pidä paikkaansa. Tunnen kymmeniä nuoria, joiden katutappelu on kulkeutunut seuran tietoon, mutta vain hyvin harva heistä on erotettu - ja erotetut ovat sitten hankkiutuneet toisen seuran tai lajin pariin! Käytäntö puhuu aivan toista kuin propaganda, eivätkä sanat merkitse paljon, kun päivittäin näkee elävän elämän olevan jotain muuta, jalkapallohuliganismia ja olutmainoksia.

      Itsehillinnänkin ja reilun pelin kanssa on vähän niin ja näin. Moniko nuori TODELLA tulee lajinsa pariin oppiakseen liikunnallisia ja sosiaalisia taitoja? Kyllä sinne jääkiekkoon ainakin tullaan voimankäytön ja väkivallan ihailijoina (jee, verta kentällä, lyö sitä Teemu!), ja filosofinen puoli ohitetaan mahdollisimman vaivattomasti. Voittaminen, keinolla millä hyvänsä on pääasia. Sekin on todettu nuorien kanssa keskustellessa ja doping-keskustelua seuratessa.

      On muuten väärin puhua "urheilulajeista", nehän ovat ehkä jotain sulkapalloa lukuun ottamatta väkivallan käytön opettelua, jota voidaan soveltaa yhtä hyvin hyökkäykseen kuin puolustukseenkin. Siksi suosin mieluummin sanaa "väkivaltalajit".

    • Budossa kiinni

      Sinä se et tiedä asioista yhtään mitään! :))
      Taidat olla trolli tai jokin muu lietsoja.

      Itse eri kamppailu/budo/taistelulajeja 20-vuotta treenanneena ja 16-vuotta opettaneena tiedän, että näin ei asia ole!

      Tietenkin joskus joitakin yksilöitä eksyy harjoitus-salille hakemaan niitä ns. tappelutaitoja ja "kivoja kikkoja" millä pääsee kadulla jotakin satuttamaan. Onneksi hyvin harvoin. Lähes kaikki rettelöitsijät tipahtavat peruskurssimme vauhdista pois jo alkutekijöiltään.

      Ei voi sanoa esim. että nyrkkeilijä hakkaa myös kadulla vastaantulijansa! Tai trap-haulikkoampuja ammuskelee myös ihmisiä kadulla kaiket päivät.... mietippä vähän, ei ne aseetkaan ketään yksistään tapa, ihminen sitä liipasintakin vetää.

      • Itse olen itsekseni harjoitellut taistelulajeja jo monta vuotta ja olen käynyt parilla kurssillakin. Kamppailulajien parissa voin purkaa paineita ja todella rentoutua. Jos olen noussut aamulla väärällä jalalla ja tuntuu ettei mikään onnistu niin menen luonnon hiljaisuuteen tai nyrkkeilysäkille treenaamaan kaikessa rauhassa niin olo on jälkeenpäin paljon parempi. Itse en ketään löisi olkoonpa hän sitten kuinka ärsyttävä tyyppi tahansa ja uskon että melko monen kamppailulajin harrastajan nyrkki menee mieluummin taskuun kuin toisen kasvoihin ;).


    • ne nilkit

      siellä kaduilla tapellessaan mainostavat treenanneensa jotain lajia. Tarkoitus on yrittää pelotella ja saada vastapuoli pois tolaltaan. Pikkunilkki on niin peloissaan itsekin, että koettaa suuta pieksemällä saada toisen luovuttamaan/jähmettymään, jotta mahdollinen mukilointi olisi nilkille itselleen mahd. vaaraton.

      On sitten toinen juttu, onko pikkukrimi koskaan treenannut mitään muutamaa viikkoa kauemmin. Ei kaikki lyönnit tai potkut ole karatea tai vapaaottelusaleilta opittuja. Kenenkään ei tarvitse treenata väkivaltaa varten. Se onnistuu sairailta ihan luonnostaan.

      Nää teidän "asiakkaanne" kusettavat teitä jutuillaan treenaamisesta. Yrittävät reppanat hakea jotenkin rispektiä. Suodatinta peliin arvon nuorisotyöntekijät. Ette taida olla kartalla ammattinne kanssa.

    • ei lakanahiihdolle

      kannattaakin harrastaa vain länsimaisia lajeja.

      • lisää viinaa ja huumeita!

        Eiköhän se ole niin että viina ja huumeet sitä väkivalta lisää! Suurin osa väkivaltarikoksiin syyllistyvistä on jonkin päihteen vaikutuksen alainen! Lopettakaamme siis viinamonopooli ja kieltolaki voimaan! Kamppailulajien harrastukseen ei 99.9% kuole, viinaan ja huumeisiin kuolee suomessakin tuhansia ihmisiä vuodessa! Tässä valossa on ihan turha tulla kertomaan kamppailulajien vaaroista, vaarallisempaa on syrjäytyminen ja harrastamattomuus!


    • jepjepje

      Tollaisa ne nattalajit on. Kun ei tiedetä, miltä isku/lyönti/heitto tuntuu oikeasti, ei sen voimaa osata kunnioitta...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2523
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      146
      2362
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      101
      1049
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      881
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      63
      789
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      707
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      697
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      690
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      668
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      648
    Aihe