Tyypin 2diabetes ja tulehdusarvot?

Moi!

Mulla on nyt joulu-,tammi ja helmikuussa otettu paastosokerit,joulukuussa oli 7.8 ,tammikuussa 6,7 ja nyt 6,7.Tammikuussa otettiin myös pitkäaikanen sokeri,joka ei ollut yhtään koholla.(arvoa en muista nyt).Samaan aikaan on otettu minulta tulehdusarvoja,jotka on olleet lasko:54-67 välillä ja crp 14.Voiko näillä tulehdusarvoilla olla yhteyttä tuohon kohonneeseen verensokeriin?
33072
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tulehdukset nostavat diabeetikon verensokereita, joten on täysin mahdollista, että lievä kohoaminen johtuu siitä.

Äänestä
  • tulehdustauti, jossa tulehdussytokiinit ovat koholla ja ne lisäävät liitännäistautien riskiä. CRP pitäisin saada laskemaan alle 3:n. Siinä auttaa terveellinen ruokavalio (ei välttämättä Diabetesliiton suosittelema tärkkelyslinja, vaan selluloosalinja). Jos osaat englantia, lue tämä, siinä neuvotaan mitä ja kuinka diabeetikon kannattaa syödä ja mitä vältellä
    http://www.biovita.fi/suomi/pdf/Diabetesguide.pdf

    Äänestä

  • Mulla oli jalassa ruusu, ei vyöruusu. On eri sairaus. Tulehdusarvo crp, oli alussa hurjat 250 ja verensokerit koko ajan 15-18 välillä, kun olin teekoo:n vuodeosastolla ja tipattiin 4 x vrk antibioottia. Olen kakkosdiabeetikko. Kyllä tulehdukset nostaa verensokeria. Nyt kun cerpit on alle kymmenen, niin sokeritkin putos.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Turhautunut mietiskelijä kirjoitti:

Moi!

Mulla on nyt joulu-,tammi ja helmikuussa otettu paastosokerit,joulukuussa oli 7.8 ,tammikuussa 6,7 ja nyt 6,7.Tammikuussa otettiin myös pitkäaikanen sokeri,joka ei ollut yhtään koholla.(arvoa en muista nyt).Samaan aikaan on otettu minulta tulehdusarvoja,jotka on olleet lasko:54-67 välillä ja crp 14.Voiko näillä tulehdusarvoilla olla yhteyttä tuohon kohonneeseen verensokeriin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu