Tietääkö kukaan mistä saa tietoa tuosta otsikon auton vaaihteistosta. Typpi ja jne.....
E39 530dA -00 vaihteisto
Tietämätön tauno
6752
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
http://www.ajovalo.net/automaattivaihteistot2.htm
http://www.btcf.fi/forum/
Kiinostavat sivut nuo btcf.fi. Ehkä ainoa / keskeinen kritiikki kohdistuu eri osa-alueiden puutteelliseen jakoon, joka haittaa pahasti selkeyttä.
Mikäli laittaisivat selkeämmän lisäotsikoinnin / jaon (mesesivujen tapaan ja mahdollisesti pienillä "logo-kuvilla" lisättynä), niin sivusto olisi oikein mainio:
- Auto- / korimallit
- Eri moottorit
- Voimansiirto / vaihteistot
- Alusta
- Renkaat & vanteet
- Lisävarusteet & hifi
- jne.
Tällä hetkellä siellä on liikaa asiaa ilman riittävää jaottelua, joka tekee tarkemman tiedon hausta ja lukemisesta "soppaa".
marise siellä missä sinua kuullaan eli kyseisellä palstalla!
kahta eri loottaa käytetään realoemin mukaan: A5S360R tai A5S390R ....ainakin 193 hp touringeissa on tuo 390r.
jos englanti taipuu niin tuossa on linkkiä:
http://www.bmwmotorsports.org/BMW_docs/transfund1.pdf
http://www.bmwmotorsports.org/BMW_docs/tranfund2.pdf
Mitä sinä mahdollisesti haluaisit tietää siitä laatikosta? Tuo aiemmin mainittu mallimerkintä on BMW:n oma, peruslaatikko on GM 5L40E. Nämä GM:n laatikot on valmistettu Strasbourgissa (rapea ranskalainen, kun joku viisastelija tähän kuitenkin tarttuu!)
Kiitos, näistä jo selviää mitä tarttee.
Saahan täällä myös asiallistakin vastausta. :)