Ehtoolliselle mennään rippikoulun suorittamisen jälkeen ensimmäisen kerran ja sen jälkeen ehtoollista nautitaan tarvittaessa.
Kuinka vanhoillislestadiolaiset käyvät ehtoollisella, kun se viini, mitä siellä yleensä jaetaan on alkoholipitoista? On myöskin olemassa alkoholiton vaihtoehto, mutta voiko sitä kesken kaiken vaihtaa ja tietääkö ehtoollisen jakaja, kuka ottaa tavallista viiniä ja kuka alkoholitonta?
Onko olemassa kahdet ehtoolliset, toiset, jotka on tarkoitettu tavallisille uskoville ja toiset ehtoolliset, joissa käy vanhoilliset?
Kuinka vanhoillislestadiolaiset käyvät ehtoollisella, kun se viini, mitä siellä yleensä jaetaan on alkoholipitoista? On myöskin olemassa alkoholiton vaihtoehto, mutta voiko sitä kesken kaiken vaihtaa ja tietääkö ehtoollisen jakaja, kuka ottaa tavallista viiniä ja kuka alkoholitonta?
Onko olemassa kahdet ehtoolliset, toiset, jotka on tarkoitettu tavallisille uskoville ja toiset ehtoolliset, joissa käy vanhoilliset?
Vastaukset 10
Vanhimmat
, ellei siellä ole vl-pappi saarnaamassa. Myöskään ei-vl-papin ehtoollinen ei "kelpaa", tai ei ainakaan ole samanarvoinen, kuin vl-papin toimittama ehtoollinen. En tiedä, tarjotaanko vl-vetoisilla ehtoollisilla sitten alkoholitonta vai alkoholipitoista viiniä, mutta kyllä se ainakin siihen aikaan, kun itse kävin vielä vl-ehtoollisella maistui ärmäkästi alkoholille (ja lämitti kivasti alas mennessään).
Uskoisin, että vl:t nauttivat ehtoollisella tuota alkoholipitoista viiniä. Hehän sanovat suviseuraehtoollisenkin olevan "esimakua taivaasta", joten kaipa se alkoholi on silloin sallittua, kun se matkii taivaan ihanuutta...
niin siellä Jeesus otti viinin, siunasi ja antoi opetuslapsilleen.
Siellä ei lue, että otti mehun tai juicen, vaan viinin. Silloin se pitää olla viiniä. Eikö tuo ole täysin selvä asia.
Jos siinä on muutama prosentti alkoholia, niin se ei ketään haittaa.
vl-lahkolaisia, joiden ehdoton "nollatoleranssinsa" todistaa heidän olevan juuri LAHKO, eikä mikään muu.
Vanhanajan maallikkosaarnaajien perintönä jäänyt ehdottomuus ja naiivi tiukkapipoisuus näkyy muissakin lahkon säännöissä. Vl:illä ei ole mihinkään aatteellisiin asioihinsa "välimuotoa", vaan kaikki on joko mustaa tai valkoista. Harmaan eri sävyjä ei ole.
Siionille uskotellaan, että kaikki, jotka juovat saunan jälkeen yhden tai kaksi saunaolutta, ovat alkoholisoituneita, väkivaltaisia rapajuoppoja. Lähes jokainen normaali ihminen tällä pallolla voi juoda ruokajuomaksi viiniä tai saunan jälkeen oluen tai kaksi, paitsi vl:t, ilman että siitä tulisi alkoholiongelma. Naurettavinta on, että aikuiset ihmiset tekevät valtavan numeron siitä, jos joku juo oluen silloin tällöin.
Vl-liike ei koskaan voi levitä laajalti ainakaan Ranskaan, koska viini on siellä yhtä yleinen ruokajuoma, kuin täällä kotosuomessa maito. Olen ollut monesti vl-porukan kanssa syömässä ravintolassa, ja joka kerta täytyy ihmetellä sitä vaivautuneisuutta mikä syntyy, kun tilaan ruokajuomaksi oluen. Oikeanlainen olut sopii kuitenkin mainiosti ruokajuomaksi eräille monille ruokalajeille, joten en aio jättää ruokaoluttani juomatta tuollaisen lapsellisen typeryyden vuoksi. Enhän minäkään ala supatella, jos joku tilaa pepsiä, kun itse otan kokista.
Herätkää nyt aikuiset ihmiset unestanne...
eivät hyväksy "ei VL:n jakamaa ehtoollista.'
Sillä ei ole mitään eroa, kuka sen jakaa.
Mistä näitä huuhaa -väitteen esittäjiä oikein riittääkin tänne ?
Minusta on täysin yksiseliteinen asia, että ellei tiedä oikeasti asioista, ei silloin myöskään "totuutena" tuo esiin " mutu-" käsityksiään.
Sanoin, ettei ei-vl:n jakamaa ehtoollista pidetä samanlaisessa arvossa, kuin vl-papin jakamaa. Ja se on taivaan tosi. Jos muuta väität, et tiedä itse mistään mitään.
Tehän pidätte "epäuskoisia" pappejakin automaattisesti leipäpappeina. Ja kuinka kehtaatte edes kirkkomme papista käyttää sanaa epäuskoinen?
Totuus on, että vl-papity ovat niitä pahimpia leipäpappeja. Hehän voivat työskennellä naispappien kanssa, mutta ajatuksissaan eivät naispappeutta hyväksy. Miksi ette hyväksy ei-vl-pappia ristiäisiinne, häihinne ettekä hautajaisiinne? Vieläkö väität, että pidätte heitä samanarvoisina vl-pappien kanssa?
Taidat olla tietämätön pimennossa elänyt nuori, kun et tiedä sitä, että 70-luvulla "epäuskoista" pappia kuuntelemassa käyneitä erotettiin hoitokokouksissa. Ajattele kerrankin järjellä: Kirkossa käymisestäkin tehtiin vl-liikkeessä syntiä?!?!?
Kuuluin vl-liikkeeseen yli 35 vuotta, joten tiedän tasan tarkkaan mitä kirjoitan.
Kor 11:
23 Sillä minä olen sen Herralta saanut, jonka minä myös teille annoin. Sillä Herra Jesus, sinä yönä, jona hän petettiin, otti leivän,
24 Ja kiitti, mursi ja sanoi: ottakaat, syökäät! tämä on minun ruumiini, joka teidän edestänne murretaan: se tehkäät minun muistokseni;
25 Niin myös kalkin ehtoollisen jälkeen ja sanoi: tämä kalkki on se Uusi Testamentti minun veressäni; se tehkäät, niin usein kuin te juotte, minun muistokseni.
26 Sillä niin usein kuin te syötte tästä leivästä ja juotte tästä kalkista, pitää teidän Herran kuoleman julistaman, siihenasti kuin hän tulee.
Siinä oli vastaus avaajan kysymykseen.
Näihin sinun väitteisiisi sen verran, että kyllä "ei-vl-papin" ehtoollinen "kelpaa" siinä missä muukin. Niin, ja sanat "esimakua taivaasta" eivät todellakaan viittaa ehtoollisviinin makuun vaan johonkin aivan muuhun :D
pöpi... :D
Käytät paljon aikaa täällä kumoten totuuksia vl:ien kieroutuneesta maailmasta. Etkö itse huomaa ollenkaan, että olet SRK:n talutusnuorassa ja aivopesun säälittävä uhri, joka ei näe lahkossaan mitään vikaa. Miksi luulet, että porukka keksisi tällaista? Mikä on motiivi "panetella", jos oikeasti vl-lahko on niin täydellinen, ettei siinä ole mitään vikaa.
Säälin sinua...
Käsittämätöntä tuo ehtoollisen jakamisen keskustelu.
Vielä silloin kun olin kirkon jäsen, kävin siellä ehtoollisella, aina kun se oli mahdollista, kuten Jeesus sanoo. Muistan tilanteita parin kymmenen vuoden takaa, kun pappi luki ehtoollissanta toiseen kertaan kipot kädessään suuressakin kirkossa, ja kukaan ei mennyt ehtoolliselle, minä nousin ja menin, vaimo tuli muutaman metrin perässä ja hiljalleen muukin kirkkoväki seurasi. Näin kävi useassa ei kirkossa, mieliin painuvin oli Kastellin kirkko. Välillä EVL- lut kirkoissa kaste oli aivan penkin alla.
Mutta jos kastomme, miten se alkukirkossa, alkuseurakunnissa tapahtui, jakoiko sen pappi, vai ei. Ei jakanut, vaan diakonia huolehti leivästä, ja viinistä, ja se KIERSI IHMISTEN KESKELLÄ JA LÄHIMMÄINEN AINA KERTOI SAATESANTA SEURAAVALLE. Näin menetellään vieläkin seurakunnissa, missä on elävä usko.
Tämä käy minulle, sillä ollessani VL papin jakamassa ehtoollisessa, hän jakoi minulle oikein, mutta vaimolleni Hän ei juuri saatesanoja lausunut, heitti leivän kun koiralle. Yksi syy siitä, että erosin koko lafkasta.
Siis mihin uskontokuntaan kuulut?
Ehtoollisen sakramentti ei ole riippuvainen jakajasta, vaan siinä Jeesus itse palvelee omiaan. Uskovaiset käyvät tältä pohjalta ehtoollisella eli asia ei ole riippuvainen papin persoonasta (ei esim. onko jakaja mies vai nainen).
Kokonaan toinen asia on se, että me kaikki koemme, että on hyvä mennä kirkkoon ja ehtoolliselle silloin, kun siellä on tuttu pappi palvelemassa tai uskovaisilla esim. oma rauhanyhdistyksen järjestämä kirkkopyhä.