Minkälaisia perusteita vaaditaan, että voi vaihtaa AUK:sta miehistöön ja onko tuohon jotakin lomaketta?
Palveluasjan muuttaminen
7
1462
Vastaukset
- alkuperäinen kirjoittaja
Eli tarkennuksena. Jos on määrätty 362 vrk ja joutuu keskeyttämään palveluksen tapaturman takia ja joutuu e-luokkaan, niin onko oikeus saada palvelusaika pudotettua 180 vuorokauteen eli miehistöön ilman muita perusteluja?
Tuolla sivaripuolella oli joku lakiteksti, josta sain tämän käsityksen.- Sivarimajuri
Mielestäni tuollainen on mahdollista, mutta suosittelisin käymään armeijan sosiaalikurattorin puheilla jos vielä intissä olet. Voithan ottaa häneen yhteyttä vaikket sielä olisikaan tai vaihtoehtoisesti tiedustella asiaa sivarikeskuksesta tai vaikkapa yksikkösi päälliköltä.
- Sivarimajuri
Oletko palvellut jo yli tuon 180 päivää ? Silloin en oikein usko että voit enää vaihtaa miehistöön, koska jos palveluksesi loppuisi välittömästi niin et olisi suoranaisesti valmistunut vielä mihinkään tehtävään sopivaksi kriisiaikana.
- alkup.
Sivarimajuri kirjoitti:
Oletko palvellut jo yli tuon 180 päivää ? Silloin en oikein usko että voit enää vaihtaa miehistöön, koska jos palveluksesi loppuisi välittömästi niin et olisi suoranaisesti valmistunut vielä mihinkään tehtävään sopivaksi kriisiaikana.
Olin palveluksessa noin 60 päivää eli en ehtinyt olla 180 vrk tai suorittaa AUK ensimmäistä osaa. Asevelvollisuuslain mukaan käsittääkseni minun pitäisi saada tuo muutos jos sitä haen.
- ...
Mikäli sinut jo ehdittiin määrätä aukkiin, on palvelusaikasi 362 teit mitä tahansa. Aukin voit jättää kesken ja siirtyä miehistöön ja vaikka b papereille, mutta palvelusaika edelleen 362.
- Salainen_Agentti
On mahdollista päästä miehistöön, ja on mahdollista saada palvelusaika lyhennettyä 180 vrk. Neuvottelukysymys, kuten niin moni muukin asia elämässä.
- alkuperäin
Salainen_Agentti kirjoitti:
On mahdollista päästä miehistöön, ja on mahdollista saada palvelusaika lyhennettyä 180 vrk. Neuvottelukysymys, kuten niin moni muukin asia elämässä.
minäkin sen käsitin. Asevelvollisuuslaissa sanotaan, että tällaisessa tapauksessa (kun palvelus on keskeytynyt tapaturman vuoksi) 360 vrk:n palvelusaika muutetaan 180vrk mikäli asevelvollinen sitä haluaa eikä ole käynyt AUK 1 osaa. Tiedä sitten riittääkö perusteluksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4652959Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek152716Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2761734Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.841304Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4411245Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel631098- 1561081
- 56999
Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä41998- 79995