Elikkäs! Elikkä olisi kyseessä henkilöauton alumiinivalu lohko ja pieni reikä. En jaksa selittää reiän syntyä eikä se ole tärkeä tässä=)
Elikkä olisiko jotain kemiallista metallia joka pysyis alumiinissa ja sen tulis kestää lämpöä ainakin sen 100 astetta ja jäähdytysnestettä ja tärinää jonkin verran? Onkohan luottamista tuohon plastic paddingiin siihen jota myydään melkeen joka marketissa..? Luultavasti sais etsiä jotain laadukkaampaa ainetta? Kun jos noista kemiallisista metalleista on teillä hyviä kokemuksia niin vois koittaa, koska toiset vaihtoehdot on sellaiset että pitäs ottaa kone pois ja hitsata tai vaihtaa koko lohko ja ne teettää paljon työtä. Justiin muutenkin tehny ison rempan kannelle ja saanu auton kasaan. Elikkäs onko kokemuksia?
Lohkossa pieni reikä, voiko korjata millään kemiallisella metallilla?
14
17370
Vastaukset
- kestävyyttä
mutta jos se olis semmoisessa paikassa, että poraisi siihen pyöreän reijän ellet sitten jo porannut ja vääntäisi kierteen, jonka jälkeen voisi laittaa pultin siihen ja tiivisteeksi putkimiehenteippiä esimerkiksi vain!
- peenaa
...kiinnostaisi ja se on varmasti myös tärkeä tieto. Missä kohtaa ja mikä aiheuttanut? Jos "kanki tulee läpi" tms. Sehän rikkoo laajemmaltakin kuin pelkkä reikä jne. Periaatteessa kampikammiossa ei paineita, jos kone muuten kunnossa, eli ei onnistu kem.metalleilla, tuskin helppo hitsatakaan, lohkon vaihto lienee ainoa toimiva vaihtoehto.
- Migillä
saattaa olla hyvin pieni juttu, tai ei onnistu ollenkaan. Ei tiedä ennen kuin kokeilee.
- ettähh
lohkossa tarvitaan vähän suurempaa lämmönkestoa kuin joku 100 astetta.
Ainakaan mulla ei pitänyt venttiilikopan tiivistyksessä tiivistysaine joka kesti lämpöä johonkin 100 asteeseen, vaan meni kovaksi käntyksi ja alkoi vuotamaan. - ^^^^^^^^
Unohda heti kemialliset metallit yms.
Paras tulos saavutetaan hitsaamalla (Tigillä), mutta se on toki melko työläs, kone pois, koneen purku yms..
Helppo keino: Tee reijän päälle alumiinista "paikka", joka on n.20mm sivuiltaan suurempi kuin reikä. Poraa paikkalevyn reunoihin tiheästi n.3mm:n reikiä. Poraa vastaavat, mutta pienemmät, reijät lohkoon ja väännä niihin 3mm:n kierre.
Tiivistä moottoreihin tarkoitetulla silikoonilla.- mikäli
tasainen kohta, mutkakohta tuottaa tosin vain hieman enemmän töitä
- diplinssi
katkennut kiertokanki tönäisi läpi. Ainahan voi yrittää tuota pultattua peltilappua, mutta ei voi taata öljyn pysymistä.
- SITTEN
HOLKIN VASEMMASTA YLÄKULMASTA,KUN KORJASIT PÖSÖN MOOTTORIA JA NYT ON VESIPUMPUN PESÄSSÄ REIKÄ....
- Topsui
niin arvasti oikein:D
- tekevälle sattuu
kokeile vaan kemiallista metallia, itse olen korjannut sillä öljynlauhduttimen ,bensatankin, kupari ja "mustaarautaa" olevia vesiputkia sekä vesipumpun kuluneen "pesän" ja ainapidän tuoretta ainetta kotona jos johonkin tarvis
ps.kaikki oon tehnyt omalla vastuulla - ammattiasentaja
koitahan popniitelillä? tai kymppimillin läpipulteilla? ihan erikeepperilläkin vois koittaa.. ei se katkennu kanki varmaan pahemmin häiritse. "poissa silmistä, poissa mielestä!"
Pässi. - Topsui
Tässä linkki kuviin, reiästä ja korjatusta reiästä. Ei ole vuotanut ja autolla ei ole keretty ajaa vielä 60km enempää, että pitkää kokemusta kestävyydestä ei vielä ole. Käytin megametallin alumiinivahvisteista epoksipohjaista massaa. Laitan siitäkin linkin. Eli tässä kuva noista kannepultin holkeista( http://i266.photobucket.com/albums/ii274/Topsiekku/P1010893.jpg), eli kasaus vaiheessa en tiennyt että yhden alle kuuluu lisäholkki, kun se oli tipahtanu kantta irrottaessa jonnekkin väliin, ranskalainen keksintö. Eli kiristettiin aluks ilman sitä holkkia kannenpulttia, niin tuli raja vastaan. Ja sit tässä kuvat reiistä lohkon päältä ja sisäpuolelta päältäpäin--->( http://i266.photobucket.com/albums/ii274/Topsiekku/P1010854.jpg )ja sisältä, pultin kanta tuli läpi vesipumpun koteloon, seinämävahvuus oli jotain 3mm vain tossa kohtaa---->http://i266.photobucket.com/albums/ii274/Topsiekku/P1010895.jpg
ja toinen kuva lähempää sisäpuolelta reiästä http://i266.photobucket.com/albums/ii274/Topsiekku/P1010902.jpg.
Ja sit kuvat päältä ja sisäpuolelta korjattuina. Ensin päältä http://i266.photobucket.com/albums/ii274/Topsiekku/P1010922.jpg ja sit sisäpuolelta, sisäpuolelta piti paikkaa vähän hioa ja puukolla raaputtaa, että sai vesipumpun sopimaan takasin http://i266.photobucket.com/albums/ii274/Topsiekku/P1010914.jpg.
Että sellasta. Ja tähän lopuks vielä muille tiedoksi toi aineiden myyjän sivu niin jos teillekin olis apua.. tää on nyt linkki aineeseen jota mä käytin http://www.nchsuomi.fi/tuote_pmmega/ALU-STICK.pdf ja sit toinen linkki epoksimassoihin, niitä on monenlaisia http://www.nchsuomi.fi/index.php?option=com_content&task=view&id=140&Itemid=220.
Ja sit vielä linkki koko firman etusivulle. http://www.nchsuomi.fi/index.php?option=com_content&task=view&id=23&Itemid=68.
Eli noin monta linkkiä, toivottavasti ette menny sekasin:D - Topsui
Autolla ajettiin ennen sen myyntiä kymmeniä tuhansia kilometrejä eikä kemiallisella metallilla paikattu kohta antautunut. Eli kemiallinen metalli oli pösön moottorin lohkossa täysin toimiva ratkaisu =)Löysin näin 10 vuoden jälkeen tämän oman aloitukseni ja tulin kertoo kokemukset. =)
- nimierkki
Iso käsi kun kahteen kertaan palasit aloittamaasi ketjuun. Molemmilla kerroilla vielä validia tietoa.
Internet voisi ottaa oppia sinusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin
Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t535550Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo943438Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel463330Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"
Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L762527SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa
SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral592403Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi751907Persut palkkaavat verorahoilla
avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei3091755Anteeksi T
Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa71206Ville Rajainmäki, 25, omaishoitaja
Hän on 65 eläkeikääntyneen avustajana 24/7 Kerrankin omaishoitajaa arvostetaan ja maksetaan asiaankuuluvaa, 3000€, pal261140- 1381088