diane novissa pahenemisvaihe

jos alkaa käyttämään e pillereitä esim dianeja tai yasminia lievään akneen, niin tuleeko siinä yleensä¨pahenemisvaihetta? ja kuinka nopeasti lähtee akne?
4829
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Yleensä kaikissa 'lääkkeissä' tulee pahenemisvaihe, kun iho pukkaa kaiken samaan aikaan ulos. En kuitenkaan voi pahemmin kommentoida, kun aloitin Yasminin jo voimassa olevan antibioottikuurin päälle.

Veikkaisin että n. kahden tai kolmen kuukauden päästä iho alkaa näyttää paremmalta. Yleensä vaatii suurin piirtein tuon ajan. Eli jos nyt aloittaa niin voi kesällä jo olla siloposki ;)

E-pillereistä vielä sen verran, että ne vaikuttavat monesti mielialaan. Jos aloituksen jälkeen tulee jotain mystisiä masennuskausia/mielialavaihteluja niin kannattaa vaihtaa merkkiä. Se mikä sopii yhdelle, ei välttämättä sovi toiselle.

Äänestä
  • Hei,
    en suosittele yhtään e-pillereitä iho-ongelmiin, koska jos lopettaa sen syömisen niin n. 6kk kuluttua tulee taas sama ongelma, eli pitää "syödä ikuisesti"... Mäkin tässä etsin toista ratkaisua.

    Äänestä

  • ikuinen iho-ongelma kirjoitti:

    Hei,
    en suosittele yhtään e-pillereitä iho-ongelmiin, koska jos lopettaa sen syömisen niin n. 6kk kuluttua tulee taas sama ongelma, eli pitää "syödä ikuisesti"... Mäkin tässä etsin toista ratkaisua.

    itse syön diane novia eikä tullut pahenemisvaihetta.vaikutukset alkoi näkyä 3 kuukauden kuluttua ja nyt ei finneistä tietoakaan. Jos olet vain valmis syömään pillereitä koko ikäsi (tai siihen asti kunnes tulet raskaaksi) niin kannatan pillereitä:D itse meinaan aion syödä..Ja kun raskaaksi tulee tai haluaa lopettaa kääntyy vain lääkärin puoleen

    Äänestä

  • dfödsdslö kirjoitti:

    itse syön diane novia eikä tullut pahenemisvaihetta.vaikutukset alkoi näkyä 3 kuukauden kuluttua ja nyt ei finneistä tietoakaan. Jos olet vain valmis syömään pillereitä koko ikäsi (tai siihen asti kunnes tulet raskaaksi) niin kannatan pillereitä:D itse meinaan aion syödä..Ja kun raskaaksi tulee tai haluaa lopettaa kääntyy vain lääkärin puoleen

    Kärsit mahdollisesti aknesta koko raskauden ja imetyksen ajan, jolloin et voi käyttää kunnon tehokkaita aknelääkkeitä. Silloin saa korkeintaan jotain ulkoisia lääkevoiteita yms. Kaikki eivät edes uskalla tunkea naamaansa mitään ylimääräisiä lääkeaineita, vaikka käyttö pitäisi olla melko turvallista. Vasta imetyksen jälkeen (voi mennä pitkäkin aika) voi alkaa taas syömään e-pillereitä. Ja sitten, kun haluaa toisen lapsen, on sama homma edessä. Toki raskaus voi vaikuttaa ihoon myös edullisella tavalla, mutta toisena ääripäänä on ihan kunnon raskausajan akne. Itse en tuohon kieteeseen lähtisi, jos nyt vain saisi Roan rinnakkaislääkkeestä lopullisen avun.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


maaaaaaaaaa kirjoitti:

jos alkaa käyttämään e pillereitä esim dianeja tai yasminia lievään akneen, niin tuleeko siinä yleensä¨pahenemisvaihetta? ja kuinka nopeasti lähtee akne?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu