miesystävälläni, nyt jo lähes nelikymppinen, näyttäisi olevan jonkin sortin pakko-oireita. Kasvolihakset saattavat nykiä, mutta tuohon nyt en juuri kiinnitä huomiota. Mutta hänellä on myös oudonnäköisiä silmäoireita, eli silmät näyttävät sekoavan jotenkin, yleensä hän kääntää katseensa sivuu, pää nykii samaan suuntaan ja hän myös räpyttelee kovasti silmiään.Tilanne ei yleensä kestä kovin kauaa. Olemme ollut nyt puolitoista vuotta yhdessä ja huomasin kyllä nämä oireet lähestulkoon heti alussa, mutta nyt olemme kihlautuneet ja mielestäni minulla on oikeus tietää, mistä on kyse. Kysyin häneltä, niin hän meni jotenkin tolaltaan ja äkkiä vastasi, että ai jaa, johtuu varmaan uusista silmälaseista. Eli ei suostunut kertomaan, mistä on kyse. Se mikä tässä nyt eniten huolestuttaa, on hänen kykynsä esim ajaa autoa. voiko tuollainen omituinen silmien sekoaminen tulla ajaessa, vai voiko sen tulemiseen jotenkin vaikuttaa? Mitään äännähdyksiä näihin oireisiin ei liity. Itselle tuli mieleen esmi touretten syndrooma. Mikä muu voisi aiheuttaa em. oireita? Hän on sairastanut syövän7 vuotta sitten, mutta tuskin mitkään hoidotkaan ovat tollaista aikaansaaneet.
mistä
voisi olla kyse?
4227
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
ihan maallikkona sanon että voisi olla neurologista, eräissä epilepsia kohtauksissa esim on vastaavanlaista.
jos kyse on jostain epileptisestä, koska nehän ovat tavallaan poissaolokohtauksia. En tiedä tietenkään ,että onko tätä asiaa koskaan edes tutkittu, jos siitä ei voi puhua edes kihlatulleen. No, pitää varmaan ottaa uudestaan asia puheeksi sitten, kun hän seuraavan kerran tuollaisen oudon silmäoireen saa. Voisiko epilepsian tapauksessa tollaista tapahtua useamman kerran päivässä? Silloinhan tuo varmaan vaatisi jo lääkehoitoa. Tosin mistäs minä tiedä, onko jotain lääkitystä vaivaan jo olemassa.Nyt tuo hänen autolla ajaminen huolestuttaa entistä enemmän.
Mulle tuli kanssa epilepsia mieleen
Mun velipojalla on ollu samantyyppistä ja sillä on epilepsia. Lääkkeillä ellää ihan normaalia elämää. Ja kohtaukset on pysyny pois.