ketkä tai kuka ostaa ja kerää päätehakkuun kuusikon oksat ja latvukset rovaniemen ympäristöstä ja kuka ostaa ne vai pitääkö ne ensin hakettaa vai kelpaako na sellaisenaan lämpökeskuksille.
kuusen hakkuutähteet
4
1302
Vastaukset
- olla
ne tähteet siellä mettässä vaan ei niitä kannata sieltä pois viedä on sitte uudelle mettälle ravintona ku ne siel maatuu.
- annettiin
Metsättömät mökkiläiset keräsivät ennen latvukset
ja suurimmat oksat polttopuiksi.Ei niistä hintaa otettu.Se oli sellainen hyväntahdon ele.
Ilmoita lehdessä,jollekin voisi kelvata.- Lokomo Harvesteri
Nykyään hakkuukoneen jäljiltä saa rankoja kerättyä aivan hullun hommaa olisi edes tuhlata aikaansa sellaiseen.Hakkuutähteet kannattaa tietenkin jättää ravinteeksi metsään.Metsäteolisuus syö omaa leipäänsä keräämällä niitä pois samoin isännät ketkä antavat kerätä oksat.
- Peräpohjolan mies
Varmaan jo kysyessäsi arvasit, että saat tuollaisia vastauksia, että käytää lannoitteksi yms. Kuusen oksat ja latvukset ovat kuitenkin jopa 30 vuotta maastossa ennenkuin alkavat pehmetä. Vain neulaset ovat jonkinlaista ravinnetta.
Itse myin Metsäliitolle hakkuutähteet. Alue juuri samalla suunnalla, mistä kyselet. Siis VAIN HAKKUUTÄHTEET. Oksat karsitutin kasoihin, latvat viereen. Kasat ajoin itse valtavaan aumaan, josta ostaja teki hakkeeksi metsässä ja vei jonnekin poltettaviksi. Hintaa en kerro, mutta sen sanon, että homma todella kannatti. Jos lannoitetta haluaa, sillä rahalla saa sitä ainakin kymmenkertaiselle alalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka1103297GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?
GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys451200- 831172
Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut
Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja541116Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!
Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!351072- 601007
Autolla puuhun
Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn27900- 67878
- 53877
Tunnustan
Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle39872