kuusen hakkuutähteet

ketkä tai kuka ostaa ja kerää päätehakkuun kuusikon oksat ja latvukset rovaniemen ympäristöstä ja kuka ostaa ne vai pitääkö ne ensin hakettaa vai kelpaako na sellaisenaan lämpökeskuksille.
41360
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

ne tähteet siellä mettässä vaan ei niitä kannata sieltä pois viedä on sitte uudelle mettälle ravintona ku ne siel maatuu.

Äänestä

Metsättömät mökkiläiset keräsivät ennen latvukset
ja suurimmat oksat polttopuiksi.Ei niistä hintaa otettu.Se oli sellainen hyväntahdon ele.
Ilmoita lehdessä,jollekin voisi kelvata.

Äänestä
  • Nykyään hakkuukoneen jäljiltä saa rankoja kerättyä aivan hullun hommaa olisi edes tuhlata aikaansa sellaiseen.Hakkuutähteet kannattaa tietenkin jättää ravinteeksi metsään.Metsäteolisuus syö omaa leipäänsä keräämällä niitä pois samoin isännät ketkä antavat kerätä oksat.

    Äänestä

Varmaan jo kysyessäsi arvasit, että saat tuollaisia vastauksia, että käytää lannoitteksi yms. Kuusen oksat ja latvukset ovat kuitenkin jopa 30 vuotta maastossa ennenkuin alkavat pehmetä. Vain neulaset ovat jonkinlaista ravinnetta.
Itse myin Metsäliitolle hakkuutähteet. Alue juuri samalla suunnalla, mistä kyselet. Siis VAIN HAKKUUTÄHTEET. Oksat karsitutin kasoihin, latvat viereen. Kasat ajoin itse valtavaan aumaan, josta ostaja teki hakkeeksi metsässä ja vei jonnekin poltettaviksi. Hintaa en kerro, mutta sen sanon, että homma todella kannatti. Jos lannoitetta haluaa, sillä rahalla saa sitä ainakin kymmenkertaiselle alalle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


anssi1000 kirjoitti:

ketkä tai kuka ostaa ja kerää päätehakkuun kuusikon oksat ja latvukset rovaniemen ympäristöstä ja kuka ostaa ne vai pitääkö ne ensin hakettaa vai kelpaako na sellaisenaan lämpökeskuksille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu