macin kanssa yhteisen elämän alkuun

hanne

Heippa, ostin tänään macbookin ja en oikeastaan tiedä tietokoneista mitään. Mitä asioita pitää ottaa huomioon/kannattaa tehdä alussa ja mistä saan ohjelmia koneelle?(word, photoshop, freehand)

Saattaa kuulostaa tyhmiltä kysymyksiltä, mutta ois kiva jos joku viitsii vastata tai kertoa jotain olennaista:)-Kiitos

4

615

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MP33

      No niitä ohjelmia saa sekä PC että Mac koneisiin ostamalla niitä tai sitten lataamalla niitä laittomasti vertaisverkoista.

    • ...Hopeinen Omena saadaan uudelle serverille (viimeistään huomenna), löydät sieltä mahtavasti vastauksia kaikkiin kysymyksiisi ja niihinkin joita et ole hoksannut kysyä. Ja mitä et löydä, sitten kysyt ja me täsmävastaamme niihin. Hyvin yksinkertaista!:)

      Sitä odotellessasi huolehdi että olet kalibroinut akun (12 tuntia latausta ja saman verran purkua). Tämän jälkeen voit aloittaa normaalin käytön vaikkapa lataamalla Soikko-oikoluvun ja NeoOffice-toimistopaketin suomalaisine kielipaketteineen. Googlella löytyvät. Ja jatkoa sitten Hompussa.

      http://www.hopeinenomena.net

      • hanne

        Joo, tähän asti oon ladannu sitä sen 12h.Mitä se purku tarkottaa?Latasin jotkut cd:t koneelle, mitä tuli koneen mukana...jotain ohjelmia.
        Eli nettii sit imuttaa niitä muita ohjelmia:)
        Nii ja viellä et tarviiko macciin viiruksentorjuntaa?Ku hankinta vaiheessa luin jostain, että ei tarvis, ku macit on niin koneita;)


      • ei tarvita
        hanne kirjoitti:

        Joo, tähän asti oon ladannu sitä sen 12h.Mitä se purku tarkottaa?Latasin jotkut cd:t koneelle, mitä tuli koneen mukana...jotain ohjelmia.
        Eli nettii sit imuttaa niitä muita ohjelmia:)
        Nii ja viellä et tarviiko macciin viiruksentorjuntaa?Ku hankinta vaiheessa luin jostain, että ei tarvis, ku macit on niin koneita;)

        siis ei tarvita, mutta palomuurin voit laittaaa päälle järjestelmäasetuksista ja kohdasta "turvallisuus".


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      52
      9220
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      103
      6548
    3. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      124
      6273
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      149
      4817
    5. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      167
      4636
    6. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      93
      3233
    7. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      169
      2351
    8. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      65
      2218
    9. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      159
      2166
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      57
      1997
    Aihe