macin kanssa yhteisen elämän alkuun

hanne

Heippa, ostin tänään macbookin ja en oikeastaan tiedä tietokoneista mitään. Mitä asioita pitää ottaa huomioon/kannattaa tehdä alussa ja mistä saan ohjelmia koneelle?(word, photoshop, freehand)

Saattaa kuulostaa tyhmiltä kysymyksiltä, mutta ois kiva jos joku viitsii vastata tai kertoa jotain olennaista:)-Kiitos

4

588

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MP33

      No niitä ohjelmia saa sekä PC että Mac koneisiin ostamalla niitä tai sitten lataamalla niitä laittomasti vertaisverkoista.

    • ...Hopeinen Omena saadaan uudelle serverille (viimeistään huomenna), löydät sieltä mahtavasti vastauksia kaikkiin kysymyksiisi ja niihinkin joita et ole hoksannut kysyä. Ja mitä et löydä, sitten kysyt ja me täsmävastaamme niihin. Hyvin yksinkertaista!:)

      Sitä odotellessasi huolehdi että olet kalibroinut akun (12 tuntia latausta ja saman verran purkua). Tämän jälkeen voit aloittaa normaalin käytön vaikkapa lataamalla Soikko-oikoluvun ja NeoOffice-toimistopaketin suomalaisine kielipaketteineen. Googlella löytyvät. Ja jatkoa sitten Hompussa.

      http://www.hopeinenomena.net

      • hanne

        Joo, tähän asti oon ladannu sitä sen 12h.Mitä se purku tarkottaa?Latasin jotkut cd:t koneelle, mitä tuli koneen mukana...jotain ohjelmia.
        Eli nettii sit imuttaa niitä muita ohjelmia:)
        Nii ja viellä et tarviiko macciin viiruksentorjuntaa?Ku hankinta vaiheessa luin jostain, että ei tarvis, ku macit on niin koneita;)


      • ei tarvita
        hanne kirjoitti:

        Joo, tähän asti oon ladannu sitä sen 12h.Mitä se purku tarkottaa?Latasin jotkut cd:t koneelle, mitä tuli koneen mukana...jotain ohjelmia.
        Eli nettii sit imuttaa niitä muita ohjelmia:)
        Nii ja viellä et tarviiko macciin viiruksentorjuntaa?Ku hankinta vaiheessa luin jostain, että ei tarvis, ku macit on niin koneita;)

        siis ei tarvita, mutta palomuurin voit laittaaa päälle järjestelmäasetuksista ja kohdasta "turvallisuus".


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4572
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      12
      2677
    3. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      177
      1789
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      261
      1610
    5. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1490
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      122
      1357
    7. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      9
      1297
    8. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      73
      1291
    9. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      76
      1262
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1006
    Aihe