Olin tänään ensimmäisellä neuvolakäynnillä ja hoitaja ilmoitti etten pääse lainkaan heidän kauttaan ensimmäisenn ultraan, koska tampereella ei yksinkertaisesti ole vapaita aikoja. Kyllä harmittaa ja paljon. Mielessä pyörii niin monia asioita ja ajattelin että saisin edes jonkinlaista varmuutta ensimmäisestä ultrasta. välillä tuntuu niin epätodennäköisesltä että olen edes raskaana, vaikka kaksi tekstiä olen tehnyt. Raskausviikkoja nyt 9 0, enkä ole minkäänlaista varmistusta raskaudestani saanut(muutakuin omat testit), en siis ole ollut vielä lääkärintarkistuksessa jne. Ei auta varmaan kuin mennä yksityiselle. Osaisiko kukaan neuvoa mihin olisi hyvä mennä? hinotoja hieman olen yrittänyt vertailla netin kautta. Ärsyttää vaan maksaa siitäkin, kun normaalisti sen kuuluisi saada ilmaiseksi.
ei ultra-aikoja
tampereella
112021
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
No miten tuollainen voi olla mahdollista, tuohan on kansalaisoikeuksien tallaamista. Kyllä kunnalla on velvollisuus järjestää kaikki tarpeelliset ultrat yms. Joissain kaupungeissahan, kuten omassani, ei järjestetä ollenkaan rakenneultraa, vaan se pitää mennä tekemään yksityiselle, mutta kyllä np- ultra kuuluu saada kunnan puolesta. Joku tolkku nyt tohon hommaan... Et oikeasti nyt tyydy tuohon vaan vaadit päästä sinne ekaan ultraan. Melkeen sama kuin sanottaisiin, että sori vaan, et pääse meille neuvolaan kun ei ole vapaita aikoja!
Niin vaan mulle tänään sanottiin. Hoitaja yritti vielä katsoa aikaa mulle, mutta eipä ollut vapaita aikoja. Sanoi että ilmoittaa jos saa peruutusajan mulle, mutta eipä niitäkään tavallisesti tule ellei joku saa keskenmenoa. Kuulemma talvilomat tekevät myös ruuhkaa ultraan jne. Todella mun tuuria taas. En tiedä miten nostaa haloo ja vaatia pääsy ultraan. Hoitaja sanoi ettei asiaan tule muutosta ellei mahd. moni siitä laita palautetta tampereen kaupungille...
Oulussa ei kaupunki tarjoa koskaan np-ultraa. Sellaista elämä on... No, täällä kaikille sen sijaan tarjotaan rakenneultra. Enpä olis kyllä ennen sitä ultraa kaivannutkaan.
Laki velvoittaa kunnat tarjoamaan/tekemään niskapoimututkimuksen ensi vuoden alusta. Siihen asti kunnat voivat kieltäytyä siitä.
Ei ainakaan Vaasassa np-ultra kuulu palveluun, rakenneultra rv19 on ainoa. Ihan kuntakohtaista. Eri asia tietysti, jos aloittajan kunnassa tuo np-ultra kuuluu palveluun niin sitte on outoa jos ei sinne pääse, mutta muuten ei lainkaan ihmeellistä.
Kyllähän nyt hemmetti neuvolan ne 2ultraa(ainakin täällä päin 2kertaa) pitäs järjestää. Onhan sulla vielä aikaa siihen ekaan ultraan, mulla eka oli rv.13, (yksityisellä kävin rv.7 varmistamassa tilanteen). Ja, kyllä kai neuvola sulle lääkärintarkastuksen sentään järkkää?
Esim. mulla oli eka neuvola rv.9 3 ja neuvolan lääkäri rv.12 5.
Tsemppiä sulle, ja toivottavasti siellä Tampereella homma rupeis toimimaan, ;)!
Hei,
minun kotikaupungissani tarjotaan vain yksi ultra, joka sijoittuu alkuraskauteen (n. rvk 10-13). Siinä ei kuitenkaan edes tehdä niskapoimun mittausta, vaan katsotaan, että sikiö/sikiöt ovat olemassa. Rakenneultrasta täällä ei voi unelmoidakaan... Sitä ei vaan tarjota, koska ei ole resursseja. Näin eriarvoisissa asemissa odottajat ovat eri kunnissa ja kaupungeissa. Harmi juttu!
Tampereella ei ole luvattu järjestää kahta ultraa joka odottajalle. Aiemmin (edellisessä raskaudessani pari vuotta sitten) sai valita meneekö np- vai rakenneultraan, mutta käytännössä useimmat menivät np-ultraan koska sieltä monesti varattiin aika vielä rakenteeseenkin.
Tällä hetkellä sanotaan että pyritään tarjoamaan 2 ultraa kaikille, mutta välillä vaan resurssit ei riitä.
Valtakunnallisesti on ilmeisesti tarkoitus tarjota nuo 2 ultraa kaikille ensi vuoden alusta, jolloin tampereenkin on lisättävä resursseja. Mitään "normaalisti kuuluisi saada ilmaiseksi" -tilannetta ei ole, eikä esim. moni Tampereen ympäristökunta tarjoa kuin yhden ultran.
Itse en edes varauksettomasti kannata seulontojen lisäämistä. Niiden tarkoitus kun ei ole päästää vanhempia katsomaan sikiötä vauvatelkkarista, vaan löytää epäkelpoja abortoitavia poikkeamia, mikä ei oikein elämänkatsomukseeni istu.
Itse sain sellaisen peruutusajan ultraan, tosi pahoillani olen sun puolesta ettei aikaa ole järjestynyt. Mutta suosittelen että varaat ajan koskiklinikan ultraan. Olen käynyt ja olin tosi tyytyväinen. Kyllähän se vähän maksaa, mutta suosittelen jos mieltä painaa ja haluaa varmistuksen raskaudelle! Koskiklinikka on edullisempi kun esim. mehiläinen. Kannattaa varata se siihen aikaan kun normaalistikin np-ultra tehtäisiin ja mainita se aikaa varatessa. Onnea odotukseen!!
Joo, kiitos tosta koskiklinikka vinkistä. Aion jokatapauksessa ultraan mennä, vaikka siitä joudun itse maksamaan. Tiedän toki että erikaupungeissa on eri systeemi, ultrien määrät ja muutenkin neuvolatoiminta vaihtelee paljon. Mutta tottakai se ketuttaa kun normaalisti täällä saa utran ilmaiseksi, mutta mun kohdalla on taas tälläinen poikkeusjuttu...
Kävin itsekin pari viikkoa sitten ensimmäisessä neuvolassa ja sama "kohtalo" kuin sinulla. Kaikki ultra-ajat varattu niiltä viikoilta, kun np- ultra olisi ajankohtainen. Ekasta raskaudesta kävin vain ja ainoastaan tuossa kaupungin järjestämässä np- ultrassa ja se oli mielestäni ihan riittävä. Toista en edes kaivannut.
Neuvolasta suositeltiin väestöliiton klinikoita, mikäli on kiinnostunut yksityisestä ultrasta. Kaiketi paikka on Tampereen halvin, kela-korvauksen jälkeen maksettavaa jää muistaakseni n. 50 euroa.
Meidän molempien pitää muistaa vaatia neuvolaa varaamaan rakenneultra ajoissa, sillä kiirettä on varmaan silloinkin. Milestäni olisi kohtuutonta, että toiset saavat kaksi ultraa ja me jäisimme paitsi molemmista.