Onkohan kukaan yrittänyt kasvattaa papyrusta huonekasvina? Tarvitsee ilmeisesti aika paljon kastelua? Miten nopeasti kasvaa siemenestä?
papyrus
4
4251
Vastaukset
- lamppu40
on varmaan sama rehu mitä kaupataan Niilin kaislanana...ostin kerran sen,mut onnistuin tappamaan sen..tykkää olla kokoajan vedessä.
- vedessä
Sädekaisla, Niilinkaisla,Cyperus alternifolius
Sädekaisla, joka on läheistä sukua papyruskaislalle,voi kasvaa jopa puolentoista metrin mittaiseksi.
Kaislan kasvualustaa on pidettävä märkänä. Kasvukaudella olisi hyvä pitää aina vettä aluslautasella.
http://images.google.fi/images?hl=fi&q=Cyperus alternifolius&um=1&ie=UTF-8&sa=N&tab=wi
Papyruskaisla (Cyperus papyrus) on Afrikasta peräisin oleva sädekaisloihin (Cyperus) kuuluva kasvi.
Helpompi kasvattaa siitä 'lehtikimpusta'. - tapoin
Minä ostin kyseisen kasvin kukkakaupasta, ja siinäpä tuli punkkeja mukana. Ne söivät kasviparan pois. Suosittelen pistokkaasta kasvattamista! Ja juu, jatkuvasta kosteudesta se tuntui tykkäävän.
- Rekoolireino
Cyperus alternifolius eli Niilin kaisla oli erittäin suosittu huonekasvi monessa kodissa 50 - 60 luvuilla. Kasvi viihtyy erinomaisesti jos ruukku on puoliksi vedessä ja kasvi pidetään puolivarjoisessa paikassa, ei suorassa auringon paisteessa.
Niilin kaisloja on useita erilaisia. Leveälehtisistä siroihin kapealehtisiin, kaikkiin pätee tuo veden jano!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1044041Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv552266Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?731591Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko51014- 66824
- 20784
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu117778- 39752
- 62748
Olisin valmis tutustumaan uudelleen
En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.49738