IT-Asiantuntijan palkka?

Paljonko?

Mitä IT-alan ihmiset oikeesti tienaa? Joskun 80-luvulla palkat oli aivan sairaan hyvät. Miten on tänäpäivänä?

8

7478

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 10v työkokemus

      Opistotason koulutus, liksa 24,05€/h. Asiatuntijatehtävissä.

    • spandex

      Kysymystä pitäisi vähän täsmentää, sillä "IT-ala" on niin laaja ja pitää sisällään kovin monenlaista ja eri tavalla palkattua ammattiryhmää. Lisäksi palkat ovat varsin erilaiset pk-seudulla ja muualla Suomessa, vaikka tämä tietysti pätee monilla muillakin aloilla.

      • osaajako?

        Ja jos vielä selvennetään mitä asiantuntijatehtävillä tarkoitetaan niin voi jo jotain arvailla vastauksista.


    • jarkko
    • juopon (minä)

      ..IT ammattilaisen palkka on aika pieni mutta kyllä sillä ainakin 4 x viikossa ottaa kännin !

      Ja juopottelu on lähtenyt IT (ATK) -alasta !

      Helvetin stressaava ja aliarvostettu pienipalkkainen orjaduuni (älkää nuoret lähtekö tähän paskahommaan) !

    • ja siinä

      on jo mukana 20 euroa puhelinetua. Ei siis kaikenkaikkiaan erityisen häävi palkka, mutta työmäärään nähden helvetin hyvä. :D

    • ---**----

      10 vuoden kokemuksella (iso konserni, sisäistä työtä), kk-palkka n. 3700 euroa puhelin ja autoetu ilmainen adsl himaan ja ylimääräinen tietokone jota perhe voi käyttää. Normi toimistotyöaika (8-16 josta voi joustaa), ylitöitä ei tartte tehdä (ellei halua) todella hyvät edut esim liikuntaan. Laskin kerran että kun käytän noita firman tarjoamia liikuntaetuja, niistäkin kertyy kuukaudessa lähes 100 euroa etua.

    • PerusKonsultti

      Palkka 12 000 euroa kuussa liikuntaedut. Vain 50% työajasta on suorittavaa konsulointia, loput voi käyttää oman mielensä mukaiseen organisaatiota kehittävään työskentelyyn.

      Koulutuksena pari kansainvälistä huippuyliopistoa ja kokemuksena sekä kansainvälisiä suuryrityksiä että onnistuneita start-upeja ulkomailla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      183
      2344
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      172
      2070
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      44
      2033
    4. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      73
      1715
    5. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      128
      1700
    6. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      197
      1560
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      77
      1281
    8. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      81
      1193
    9. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      32
      1154
    10. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      71
      1113
    Aihe