Kaupataan MB 300D -90 verottomana hintaan 8000€.
Ajettu 260000, karvalakkimalli.
Ostanko?
Ajettu 260000, karvalakkimalli.
Ostanko?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
...
Mutta hinta kyllä pitäisi alkaa viitosella.
Jos kilometrit pitävät paikkansa, autolla on paljhon, paljon kilometrejä esessä. Itselläni on -uudesta saakka - ollut ja nyt on mittarissa 690000 km ja konetaa ei ole avattu. Öljyä vie n yhden litran /100000km:lle. Vauhtiakin riittää Suomen nopeuksille. Jos tarvitset hyvää autoa ja tiedät, lukema pitää paikkansa, osta pois
Onko välttämättä järkevää hankkia väkisin tuontiautoa kun suomen hinnat ovat pudonneet järkevälle tasolle. 8000eur auto 4000euroa veroa katsastus ja esim. vilkun asennuskulut yms. Hintaa kertyy helposti 12500euroa. Oletko varma ettei mittaria ole ruuvattu? Suomiautoissa on yleensä 400-500tkm mutta näiden autojen jälleenmyyntiarvo saa ihmiset pitämään ne hyvässä kunnossa. Suomiautoja saa varmasti 12500 esim. itse koeajoin taannoin 300turboD W124 koria ja täysin suomiautoa eikä hinta ollut kuin 10900 ja auton ajomukavuus koneen tehon myötä 40hv enemmän on aivan eri luokkaa kuin turbottomalla.
Ettei Suomi auton mittaria ole ruuvattu. Itselläni on toinen MB 124 200 D, jonka mittarista on varmuudelle VEHOn toimesta ruuvattu 300t km pois. Missään ei näy papereita siitä, mutta auton historian selvittämällä sain sen tietooni. Saksalaisesta Kraftfahrzeugbriefistä ja huoltokirjasta, jos se on tallessa, selviää kyllä jotain. Olenpa kuullut villin huhun eräästä MB:n liikkeestä, jossa olisi kirjoitettu huoltokirjojakin uudelleen, ja ihme ja kumma mittarissa olisikin ollut vähemmän kilometriä sen jälkeen. Itse olen tavannut yhden MB:n jonka itse olin ostanut uutena 1982 ja tässä samassa liikkeessä se oli myytävänä viisi vuotta myöhemmin ja mittariin oli tullut lisää vaivaiset 30000 km. Olikohan ollut tallissa seisomassa suurimman osan ajasta???
Mikäli haet autoa itsellesi ja vuosiksi eteenpäin, niin parempaa on vaikea löytää. Itselläni on 300 D ja en ole katunut.
Että tällaista!
laiska ja kallis ylläpitää!