En saa Adobe readeria pois

koneeltani kokonaan

Adobe Reader tilttasi jostain syystä. Kun yritin asentaa uusinta versiota, asennusohjelma ilmoittaa, ettei se voi poistaa vanhaa versiota koneeltani ja asennus keskeytetään.

Yritin poistaa sitä Windowsin "Lisää tai poista sovellus" -toiminnon kautta. Se ilmoittaa, että jotain asennustiedostoa ei löydy eikä ohjelmaa voi poistaa.

Yritin myös Revolla. Se väittää poistaneensa vanhan version, mutta uutta asennettaessa asennusohjelmisto keskeyttää edelleen asentamisen, koska vanhaa versiota ei voi poistaa.

En uskaltanut antaa revon poistaa kaikkia rekisterimerkintöjä (joita oli yli 1500 kpl) ensimmäisen poiston yhteydessä, koska minulla ei ole tietoa mihin kaikkialle tämä poisto olisi vaikuttanut.

Olisiko jotain helppoa tapaa saada Adobe reader taas toimimaan? Adoben tukisivuilla oleva ohje vanhan version manuaaliseen poistoon näyttää aika tuskaiselta.

Käytän Windows XP Home -käyttistä.

18

5184

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asennus.

      Mie laitoin uuden version tänään koneelle.

      Vanhan version kun poistaa niin tulee ilmoituksia, että se ja se .dll juttua ei voi poistaa.

      Mutta boottaa koneen ja sen jälkeen käy program kansiosta poistamassa adobe reader kansion niin silloin poisto onnistuu ja uuden version asennus myös. Näin ainakin mulla onnistuu.

      • minulla

        Yritin jo epätoivoissani tuotakin. Minulla se ei toiminut. Poistin kaikki kansion "Adobe" -alta ja lopuksi tyhjän kansionkin.

        Koneen boottaus ei auttanut. Ei, vaikka poistin revolla myös adoben automaattisen käynnistämisen bootatessa.


      • asennus.
        minulla kirjoitti:

        Yritin jo epätoivoissani tuotakin. Minulla se ei toiminut. Poistin kaikki kansion "Adobe" -alta ja lopuksi tyhjän kansionkin.

        Koneen boottaus ei auttanut. Ei, vaikka poistin revolla myös adoben automaattisen käynnistämisen bootatessa.

        No, oletko poistanut rippeet ccleanerilla?

        http://www.download.fi/tyopoytaohjelmat/haittaohjelmien_poisto/ccleaner.cfm


      • ccleanerkaan...............

      • on niitä mahollisuuksia
        ccleanerkaan............... kirjoitti:

        Yritin poistaa kaiken ccleanerilla. Puhdistin myös rekisterin. Ohjelma näyttää, että minulla olisi Adoben uusin versio, mutta sitä ei voi poistaa.

        ??????

        >Puhdistin myös rekisterin.<

        Jos kävit rekisteristä puhdistamassa, ei varmasti näytä mitään versiota.


    • Hermot menee!

      Samat on ongelmat kuin tuolla, joka ei saa Adobe readeria pois. Käyttis on Windows XP SP2:n ja poistaminen luonnistuu 79 prosenttisesti. Sitten tuleekin ilmoitus: "Korjaustiedostopakkausta ei voi avata. Varmista, että se löytyy ja että sitä voi käyttää, tai ota yhteyttä sovelluksen valmistajaan varmistaaksesi, että se on kelvollinen. Wind. Installerin korjaustiedostopakkaus." Lisäksi koneellani on myös Adoben joku Flash Player. Useita e-maileja olen lähetellyt Adobelle kysellen apua - ei mitään vastauksia. Hermohan tässä menee kun useimmat sivustot (esim. KELA) vaatii Adobea!. Oi neuvokaa, oi neuvokaa, te viisaat!. Ai niin ajoin myös koneellenni tuon mikä-lie CC -hömpän....

      • asennus.

      • Adobe auttajaa???

        No nyt on jo kaikenmaailman kommervenkit kokeiltu. Tuloksena: ilmoitti, että se uus 8.0 jotain on asennettu, mutta vanhaa versiota ei saa pois. Käski ottaa yhteyttä tukeen. Mikähän olis sellainen osoite, josta ne myös vastais?. Ai niin, tuli sitten poistettua se Flash Playerikin. Pirhana!!!.


      • Rahikaisella (aloittaja)

        Jotain installer-tiedostopakkausta ei voi avata niin kuin sinullakin. Asennus keskeytyy.

        Ei auta revot eikä ccleanerit.

        Olisiko Adoben päivityksessä ollut jokin sopiva bugi?


      • tukifoorumia
        Adobe auttajaa??? kirjoitti:

        No nyt on jo kaikenmaailman kommervenkit kokeiltu. Tuloksena: ilmoitti, että se uus 8.0 jotain on asennettu, mutta vanhaa versiota ei saa pois. Käski ottaa yhteyttä tukeen. Mikähän olis sellainen osoite, josta ne myös vastais?. Ai niin, tuli sitten poistettua se Flash Playerikin. Pirhana!!!.

        ...mutta siellä kello on vasta 5.03 aamulla. Toivottavasti edes sieltä joku vastaa kun heräävät, jos ei täältä löydy adobe/winxp -tuntijaa joka olisi törmännyt samaan ongelmaan.

        Tönkköenglannilla tehty kysymykseni löytyy osoitteesta http://www.adobeforums.com/webx/.3c06288b


    • vaihtoehto vaan

      Ei helpoin on tonkia rekisteristä kaikki adobe readeriin viittaava pois (niin ainakin itse tein) kun piti poistaa adobe ja tuolla revolla vaihtoehto 4 ja sitten kaikki kilkkeet pois rekisteriviittauksista niin pitäisi saada asennettua uusi tilalle.
      Nyt teillä on rekisterissä merkinnät, jotka viittaavat jäljellä oleviin ohjelmatiedostoihin ja siksi ette saa tuota readeria asennettua.
      Eli ei taida olla muuta vaihtoehtoa kuin adoben omilla ohjeilla tai rekisterin putsaaminen manuaalisesti (Tarttee kyllä tietää oikeesti mitä tekee!) ja sitten asennus kyllä onnistuu

    • En myöskään saa Adobea pois...

      No nyt on ajettu CC:t ja muut neuvotut jutskat. Ei apua. Löytyisikö kivaa nettinörttiä, joka osaisi antaa avun?

      • on niitä mahollisuuksia

        En ole nörtti mutta oletteko kokeilleet poistaa vikasietotilassa.

        Yksi mahdollisuus on poistella rekisteristä kaikki tiedot adobesta ja sitten asentaa uudestaan. Mutta jos ette ole rekisterissä ennen käyneet, älkää tehkö sitä vieläkään (ainakaan ilman jonkun apua). Toimivan rekisterin voi tallentaa ja jos jotain menee pieleen, sen voi palauttaa ja kone toimii taas.


      • oottelemaan
        on niitä mahollisuuksia kirjoitti:

        En ole nörtti mutta oletteko kokeilleet poistaa vikasietotilassa.

        Yksi mahdollisuus on poistella rekisteristä kaikki tiedot adobesta ja sitten asentaa uudestaan. Mutta jos ette ole rekisterissä ennen käyneet, älkää tehkö sitä vieläkään (ainakaan ilman jonkun apua). Toimivan rekisterin voi tallentaa ja jos jotain menee pieleen, sen voi palauttaa ja kone toimii taas.

        tiedosn määrän lisääntymistä tai nörtin vierailua.
        Lataa Foxit Reader tilalle ja unohda Acrobat reader. Ei se rasita konetta, ellei sitä käytä.

        Googleen hakusanoiksi Foxit Reader ja siitä sitten lataamaan.
        Latauskoko pari megaa ja asennettuna nelisen megaa.
        VRT. acrobatin 30/90 megatavua.


      • internetistä
        oottelemaan kirjoitti:

        tiedosn määrän lisääntymistä tai nörtin vierailua.
        Lataa Foxit Reader tilalle ja unohda Acrobat reader. Ei se rasita konetta, ellei sitä käytä.

        Googleen hakusanoiksi Foxit Reader ja siitä sitten lataamaan.
        Latauskoko pari megaa ja asennettuna nelisen megaa.
        VRT. acrobatin 30/90 megatavua.

        Foxit ei myöskään auta, koska iternetistä klikattaessa esimerkiksi verkkolehden näköisversiota, Adobe reader (se, jota ei pysty asentamaan) yrittää käynnistyä ensimmäisenä ja antaa virheilmoituksen.

        Asensin Foxit readerin oletusohjelmaksi. Boottaan vielä koneen ja kokeilen sitten... n. kahden tunnin päästä.

        Nyt jo väsyttää...


    • koneeltani kokonaan

      Aandi Inston Adoben tukifoorumilta suositteli (vain ja ainoastaan) Microsoft Installer Cleanup:ia, ( http://support.microsoft.com/kb/290301 ) joka auttoi! Muut poisto- ja siivousohjelmistot voivat hänen mukaansa tehdä tilanteen vielä peruuttamattomasti huonommaksi.

      Se löytyy apuohjelmana Microsoftin sivuilta. Ole tarkka, mitä ohjelmistoja poistat sillä Microsoft installerin tietokannasta, sillä joudut asentamaan ne uudestaan.

      Älä siis missään tapauksessa valitse vaihtoehtoa "valitse kaikki" -silloin joudut myös asentamaan kaikki poistamasi ohjelmistot uudelleen. Mutta Adobe readerin vanhan version poistaminen ja uuden asentaminen onnistui, lopultakin.

      Päivähän tähän vain meni.

    • ????

      FoxitReader pesee Adobe Readerin mennen tullen ja on paljon kevyempikin. Suosittelen lämpimästi tätä ohjelmaa.

      • myös 

        hyvä ja saa suomeksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      169
      4620
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      201
      3338
    3. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      156
      2912
    4. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      115
      2906
    5. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      41
      2834
    6. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      48
      2213
    7. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      13
      2167
    8. Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon

      ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu
      Maailman menoa
      55
      2015
    9. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      1935
    10. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      66
      1509
    Aihe