Kuinka kauan yrititte raskautta ennen kuin tärppäsi? Käytittekö jotain "taikakeinoa", esim. takamus tyynylle ja jalat ylös seksin jälkeen tms?
Meillä tärppäsi esikoinen toka kierrosta ja nyt ois pikkukakkosen eka yrityskierto menossa.
Meillä tärppäsi esikoinen toka kierrosta ja nyt ois pikkukakkosen eka yrityskierto menossa.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Jo toisella kierrolla tärppäsi melkeinpä vähän vahingossa ;). Lapsi oli kyllä hyvin toivottu ja suunniteltu, mut oli ensin tarkotus saada tää oma kierto tasottuun pillerien jälkeen, mut tyttö oli sit eri mieltä ja halus tulla vähän aikaisemmin :)
Eka tuli tokasta ja toinen kahdeksannesta kierrosta.
Ekaa tehtiin 2 vuotta. Tämä toinen sai alkunsa helpommalla, menkat alkoi vasta reilu vuosi synnytyksen jälkeen ja kahdet niitä ehti tulla. Kovasti ei ehditty vielä tähtäillä eikä yrittää...
1. 3. kierrosta
2. 2. kierrosta
3. 6. kierrosta
ensimmäisellä kerralla, taitaa olla yhtä hätänen kuin äitinsäkin.
Meillä meni liki 3 vuotta. Taikakeinona koeputkihedelmöitys, toisella onnisti ja nyt 4. kuulla. Kummastakaan ei löytynyt vikaa tai syytä, miksi kärsimme lapsettomuudesta.
-esikoista tehtiin 3 vuotta
-kuopusta 2 vuotta ja apuna lapsettomuushoidot
-tämä kolmas ylläriraskaus sattui kun synnytyksestä oli kulunut 4kk ja ei kerinnyt yksiäkään menkkoja edes tulemaan sen synnytyksen jälkeen,eli ei edes yritystä tällä kertaa ja paksusti voidaan.
Ensimmäinen "tärppäsi" heti ensimmäisellä kerralla (vaikka vasta alettiin pikkuhiljaa varautumaan, että saattanee tulla raskaaksi, kun ehkäisy jätetään pois).
Toinen olikin jo sitten enemmän yrittämistä (siis minä ilmoitin miehelle, että NYT aletaan yrittämään toista) ja toisella kierrolla tärppäsi. Ei muita erikoisia konsteja kuin, että lopetin esikoisen imettämisen (noin vuoden iässä) ja aloin tarkkailemaan, milloin ovulaatio tuntuu (minulla se antaa niin selvät merkit, ettei testejä tarvita) ja eikun lakanat pöllyämään (annoin kuitenkin miesparalle aina kaksi lepopäivää aina "yrittämisten" välissä) :)
Ei siihenkään mennessä oltu käytetty mitään ehkäisyä, mutta ilmeisesti imettäminen hoitaa sen homman minun tapauksessani.
Ekalla kerralla ei tärpännyt (vaikka kuukautiset jäivät pois siinä kuussa, josta tietenkin ensin riemastuin, mutta sitten kävikin ilmi, että EN ollut kuitenkaan raskaana ja iski masennus, että nyt ei sitten toivoakaan, kun menkatkin jää KOKONAAN pois...).
Toisella kierrolla taas sama juttu, menkat jäi pois... vaan tällä kertaa olikin sitten tosi kyseessä ja olin raskaana. Uskomaton tuurihan siinä varmaankin kyseessä, kun olen jo kuitenkin 31 v. Tai sitten harvinaisen terhakkaat nutipäät miehellä ;)
Tässä sitten odotellaa "pullia uunista ulos", laskettuaika kolmen viikon päästä...
9 kk. ja nyt taitaa mennä toinen 9 kk ennen kun masuasukki syntyy ; )
Ehkäisyn pois jättämisen jälkeen meni 5 kuukautta, mutta ei me yritetty, päätettiin että tulee jos on tullakseen! :)
rv 18