Omaishoitajuuteni loppui

Olen ollut omaishoitaja 16 vuotta. minulla ei ole mitään ammattia. Olen vain hoitanut omaistani ja elellyt omaihoidontuella ja hoidettavani siivellä. Nyt hoidettava kuoli. Miten nyt tulen toimeen ? Omaihoidontuki loppui ja olen ihan pihalla. Työhön minusta ei ole. Olen erakko. Säästöjä on senverran, että elää kituutan niillä noin 5-vuotta. Eläkkeelle joutaisin, mutta ikää on "vain" 51 v.
5788
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

tehnyt arvokasta työtähoitaessasi omaisesi hautaan asti.

Sinun pitää ilmoittautua työnhakijaksi että saat peruspäivärahaa, et varmaankaan kuulunut mihinkään liittoon.
Et sinä siivellä ole ollut kun olet hoitanut omaistasi.

Äänestä
  • en mene työkkäriin. elän niinkauan kun pärjään säästöillä. ei minusta kumminkaa ole mihinkään töihin. en voi olla sellaisessa paikassa jossa on ihmisiä. hautajaisissakin oli paha olla, kun ihmisiä ympärillä.. en mene edes postilaatikolle jos siellä on joku. kaupassa on pakko käydä, ostankin hirveet kantamukset ruokaa.. mikä mun oikein on ? oonko mökkihöperö ?

    Äänestä

  • hoidettavani kuoli kirjoitti:

    en mene työkkäriin. elän niinkauan kun pärjään säästöillä. ei minusta kumminkaa ole mihinkään töihin. en voi olla sellaisessa paikassa jossa on ihmisiä. hautajaisissakin oli paha olla, kun ihmisiä ympärillä.. en mene edes postilaatikolle jos siellä on joku. kaupassa on pakko käydä, ostankin hirveet kantamukset ruokaa.. mikä mun oikein on ? oonko mökkihöperö ?

    Varaa aika erityistyövoimaneuvojalle. Hänen kanssaan voit keskustella kahden kesken ja kertoa omista ongelmistasi (sosiaaliset tilanteet = ihmisjoukko).
    Olet tehnyt 16 vuotta työtä omaishoitajana, elikkä olet tehnyt työtä.
    Jos heille ei ole sinulle tarjolla työtä, mihin pystyt, he voivat järjestää työkyvyn kartoituksen, missä tutkitaan jäljelläoleva työkykysi.
    Jos tutkimuksissa todetaan, ettet ole työkykyinen, he auttavat hakemaan sairaslomaa, kuntoutustukea ja senjälkeen mahdollista sairaseläkettä.

    Kyllä työmarkkinatuki kuuluu myös sinulle, älä laske tulevaa toimeentuloasi vain säästöjesi varaan. Myös viiden vuoden jälkeen on selvittävä!

    Puhu rohkeasti työvoimatoimistossa, kyllä sinulle apua löytyy.

    Tsemppiä!

    Äänestä

Ymmärrän tuon tuskasi ja osanottoni surussasi. Mikäli haluat vertaistukea tai kaipaat ystävää kirjoita minulle niin jutellaan kaikesta luottamuksella. Osoitteeni on [email protected]

Äänestä

Niin, miten olisi jos menisit lääkäriin, selvittäisit siellä tilanteesi, jos lääkäri katsoo, että et ole työkykyinen, niin saat sairasloman heti ja lääkäri osaa myös kertoa, onko Kelalla tarjota sinulle kuntoutusta. Mietin, eikö Kela tee myös kuntoustustutkimuksia. Tuo erityistyövoimaneuvoja on hyvä asia mutta jos et ole työkunnossa, niin mene lääkäriin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hoidettavani kuoli kirjoitti:

Olen ollut omaishoitaja 16 vuotta. minulla ei ole mitään ammattia. Olen vain hoitanut omaistani ja elellyt omaihoidontuella ja hoidettavani siivellä. Nyt hoidettava kuoli. Miten nyt tulen toimeen ? Omaihoidontuki loppui ja olen ihan pihalla. Työhön minusta ei ole. Olen erakko. Säästöjä on senverran, että elää kituutan niillä noin 5-vuotta. Eläkkeelle joutaisin, mutta ikää on "vain" 51 v.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu