SAAKO TAAJAMASSA OMAKOTITALOALUEELLA AUTON PYSÄKÖIDÄ KUMMALLE PUOLELLE TAHANSA NYKYÄÄN VAI PITÄÄKÖ SE EDELLEEN PYSÄKÖIDÄ VAIN OIKEALLE PUOLELLE.
YRITIN KATSELLA TIELIIKENNE LAKIA ,MUTTA LÖYSIN VAI VUODEN 1981 LAIN JA SILLÄ EI VARMAAN MITÄÄN MERKITYSTÄ ENÄÄN KUN OLEMME JO EU:SSA.
YRITIN KATSELLA TIELIIKENNE LAKIA ,MUTTA LÖYSIN VAI VUODEN 1981 LAIN JA SILLÄ EI VARMAAN MITÄÄN MERKITYSTÄ ENÄÄN KUN OLEMME JO EU:SSA.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ensiksikin, lopeta huutaminen. Caps-lockin päällä pitäminen ei auta viestisi perillemenoa yhtään.
Toisekseen, opettele EU:sta muutama perusasia, niin sinun ei tarvitse luulla niin paljon. Suomi päättää edelleen itse omasta laistaan, vaikka EU:ssa ollaankin.
Kolmanneksi, vastaus kysymykseesi löytyy Tieliikennelain 26. pykälästä:
"Ajoneuvon saa tiellä pysäyttää tai pysäköidä vain oikealle puolelle. Yksisuuntaisella tiellä on pysäyttäminen ja pysäköinti myös vasemmalle puolelle tietä sallittu. "
Jos hieman viitsisit opetella sen Finlexin käyttöä, huomaisit, että kaikki lakimuutokset on huomioitu lakitekstissä, joka siellä on. Tieliikennelain perusta todellakin on vuodelta 1981. Sitä on kuitenkin muutettu sen jälkeen. Muutokset on luettavissa Finlexistä suoraan, eikä niitä tarvitse hakea erikseen.
HUONONÄKÖINEN.ENKÄ NÄÄ PIKKU TEKSTIÄ MUUTA KUIN SUURENNUSLASIN KANSSA. =)
Jos kerta olet todella huononäköinen niin ei toi autoilu ole paras mahdollinen harrastus. (olettaen että itse olet sitä autoa parkkeraamassa)