Huoltajuusriita

Pakko luovuttaa

Käräjä- ja hovioikeudenpäätös jättää kaikki lapset äidin osoitteeseen antaa äidille kaikki työkalut ja avaimet kiusantekoon lasten nimissä. Tätä on jatkunut erosta asti. Se mitä muille esitetään on aivan jotain muuta kuin mitä todellisuus on. Tekstiviestit ja puhelut minun ja lasten äidin välillä näyttää niin selvästi mistä tässä on kysymys. Niitä, kaikkein selvinpiä todisteita ei kuitenkaan oikeudessa tarkastella?

Käräjäoikeuden päätös ja perheneuvolan tekemä selvitys. Kumpikin vanhempi kertoi erilaisen version mitä lapset haluaa kun lasten äiti laittoi asianajajan asialle syksyllä 2005. Se mitä minä sanoin oli lähes vastaava perheneuvolan selvityksen kanssa. Selvitys ei ollut lähelläkään sitä mitä lasten äiti silloin väitti. Lasten äiti ei ole saanut mitään rangaistusta siitä että hän häikäilemättömällä tavalla yritti käyttää edukseen minulla juuri ollutta työuupumusta ja minun asuntotilannetta sillä hetkellä. Lasten äiti ei pitänyt meidän keskinäistä sopimusta minkä teimme eron yhteydessä.

Mitä olisikaan jos olisimme tehneet niinkuin erotessamme sovimme ja eläisimme ilman riitaa?

Lasten äidin häikäilemätön käytös minua kohtaan, lasten manipulointi, lasten ja minun syyllistäminen. Nyt mietin mitä seuraavaksi? Minä en pysty rakentamaan täällä mitään, en suhteita, en uraa, en mitään tällaisissa olosuhteissa. Tässä on vaihtoehdot vähissä, oikeasti. Muutto toiselle paikkakunnalle paljon kauemmaksi täältä on ainut vaihtoehto. Lasten äiti on lasten äiti teki hän mitä tahansa. Hän saa tehdä ihan mitä vain, etenkin valehdella, myös oikeudelle.

Mitä minun elämäni on?

Vastaus:

http://www.nettipsykologi.com/artikkelit/eroisat.html

Minun elämäni on ollut täysin kohdan C mukaista.

Oikeasti itseni takia minun täytyy lopettaa tämä ja luovuttaa, muuttaa pois. Luopua siitä mikä on tärkein asia elämässäni, lapseni. Miettikää itse mitä teillä liikkuisi päässänne jos olisitte minun tilanteessani. Tämä on niin sairasta. Lasten etu? Missä on se lasten etu?

Minun elämäni on jo pilattu, mutta vastaisuuden varalle.

Jos lapset asuvat vuoroviikoin molempien vanhempien luona, on ainut ja oikea tapa asettaa vanhemmat tasavertaiseen asemaan ja jakaa lasten osoitteet molemmille vanhemmille. Siten ei anneta toiselle vanhemmalle sellaista vallan väärinkäyttömahdollisuutta minkä oikeuslaitos meidän tapauksessa lasten äidille antoi ja jota hän on käyttänyt jopa sairaalloisesti hyväkseen. Nykyinen oikeuslaitos ei tajua mitä kaikkea edellä mainitulla ratkaisulla voidaan estää vaan puoltaa ratkaisuja, jotka antavat mahdollisuudet kiusantekoon.

3

3141

    Vastaukset

    • Erittäinkatkera

      Tämä voi käydä myös äidille. Meillä sama tilanne, mutta toisin päin.

    • Anonyymi

      Minulla on aivan se kohdan Q mukaan mennyt

    Ketjusta on poistettu 61 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      274
      2507
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2419
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      12
      1615
    4. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1598
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      51
      1510
    6. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      65
      1397
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1359
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1250
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1049
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1029
    Aihe