Ostin pullojukan n. kk siten. Nyt sen lehdet on alkaneet päistä ruskistua. Ei kaikki, mutta silmiinpistävän monet. Kastelen kukkaa n. kerran viikossa ja mullatkin sille vaihdoin. Se on nyt aika varjoisalla paikalla, koska tänne ei aurinko vielä paista kunnolla.
Mikä siis mättää?
pullojukka ruskistuu!!!
8
2703
Vastaukset
- liikaakin?
Ehtiihän multa kuivua kunnolla kasteluiden välillä?
- piikki
Ainakin pinnasta kerkeää kunnolla kuivahtaa, ennen kuin alan uutta vettä pistää sinne.
- saviruukussa
piikki kirjoitti:
Ainakin pinnasta kerkeää kunnolla kuivahtaa, ennen kuin alan uutta vettä pistää sinne.
vai muoviruukussa?Muoviruukussa multa kuivuu
puolta hitammin kuin lasittamattomasa saviruukus-
sa.Vaikka multa tuntuu pinnalta kuivalta,niin
syvemmällä voi olla vielä kosteaa. - testaaminen
saviruukussa kirjoitti:
vai muoviruukussa?Muoviruukussa multa kuivuu
puolta hitammin kuin lasittamattomasa saviruukus-
sa.Vaikka multa tuntuu pinnalta kuivalta,niin
syvemmällä voi olla vielä kosteaa.Mullan kuivuudesta voi varmistua niin, että kokeilee sormin multaa ruukun pohjareijistä. Kun multa on pohjastakin kuivaa, on varmasti turvallista kastella :)
- Piikki
saviruukussa kirjoitti:
vai muoviruukussa?Muoviruukussa multa kuivuu
puolta hitammin kuin lasittamattomasa saviruukus-
sa.Vaikka multa tuntuu pinnalta kuivalta,niin
syvemmällä voi olla vielä kosteaa.Niin siis pullojukkani on lasitetussa keraamisessa altakasteluruukussa. Siis jukkaako saa kastella vasta sitten, kun alapuolella oleva reikä tuntuu kuivalta?
- pullo jukka
Piikki kirjoitti:
Niin siis pullojukkani on lasitetussa keraamisessa altakasteluruukussa. Siis jukkaako saa kastella vasta sitten, kun alapuolella oleva reikä tuntuu kuivalta?
Miten nopeasti pullo jukka kasvaa ? Minulla on ollut pullojukka jo reilut puolivuotta, mutta lehdet ovat vain kasvaneet... Jukka kasvaa varmaan aika hitaasti ? kuinka paljon suunnilleen vuodessa ?!
- hy-vin hi-taas-ti
pullo jukka kirjoitti:
Miten nopeasti pullo jukka kasvaa ? Minulla on ollut pullojukka jo reilut puolivuotta, mutta lehdet ovat vain kasvaneet... Jukka kasvaa varmaan aika hitaasti ? kuinka paljon suunnilleen vuodessa ?!
Pullojukka kasvaa tosiaan älyttömän hitaasti. Kannattaa keskittyä ihailemaan sen lehtiä eikä pullottavaa vartta, muuten voi olo käydä kärsimättömäksi ;)
- pullis
Viherkasvit tulee kauppoihin jostain euroopan maista.Siellä ne on kasvaneet kasvihuoneissa joissa on optimaaliset olosuhteet kasvulle. Sitten täällä Suomen kylmässä talvessa kun kasvi tuodaan sisälle taloon jossa on kuivaa ja pimeää, kärsiihän siinä kuka tahansa. Pidä näin talvisaikaan kasvisi mahdollisimman valoisalla ikkunalla ja sumuttele päivittäin, kastelu kerran viikossa. Ikävä kyllä tuollaiset kuivahkossa mullassa viihtyvät kasvit ei tykkää olla altakasteluruukussa. Laita tavalliseen saviruukkuun. Mielestäni nuo altakasteluruukut pitäisi lailla kieltää, annetaan kuva että helppoja käyttää kun tarvii harvoin kastella. Kyllä saa aika fakiiri olla että tietää juuriston kosteustilanteen jos kasvi on muovipurkissa eikä pohjareikää ole. Monien kasvien juuren kärsii jo siitäkin ettei ne saa ollenkaan happea kun pohjalla seisoo vesi koko ajan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 17611185
- 545328
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html462555- 372256
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131771Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,431675Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta311310Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v361265Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s61076Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo1051001