Olemme purkamassa kiinteistökauppaa. Asianajajamme sanoi eilen että kuntokartoitus saattaa olla jopa haitallinen tällaisissa tapauksissa. Jos kuntokartoituksessa on esim. todettu pikkuvikoja, jotka ostaja on hyväksynyt, saattaa tämä tehdä vasta kaupan jälkeen löytyneen vaikkapa yhden suuremman vian (homevaurio tms.) "tyhjäksi", eikä korvauksia/oikeutta hinnanalennukseen/kaupanpurkuun saa.
Asianajajamme on erikoistunut asunto-/kiinteistökauppaa koskeviin riita-asioihin.
Hänen mukaansa kuntokartoituksista on - hänen pitkällä urallaan - osoittautuneen olleen enemmän haittaa kuin hyötyä, milloin asuntokauppa on riitautettu.
Meidän kohdallamme myyjä salannut talossa olleet vesivauriot, jotka peitetty omatoimisesti ja ammattitaidottomasti "korjaamalla". Myyjä valehteli taloa koskevissa asioissa todistetusti, sekä jätti kertomatta lukuisia muitakin asioita, oleellisia sellaisia, kuin talossa hänen aikanaan ilmenneet kosteusvauriot.
Talon korjauskustannukset ylittävät talon arvon. Talo oli kallis ja sitä myytiin peruskorjattuna - vain pintaremppaa olisi tarvinnut tehdä - muka. Totuus on että lattiarakenteet ja osin seinärakenteet mätiä (ei voitu todeta ennen kauppaa); sähkö- ja LVI-työt tehty ammattitaidottomasti ja puutteellisesti, sähkötyöt tulipalovaaran aiheuttaen, hormistossa ja tulisijoissa puutteita ja talo on home- ja mikrobikasvustosta johtuen paikka jossa ei voi asua.
Kaikki virheet johtuvat myyjän ja hänen sukulaistensa suorittamista virheellisistä "parannuksista" ja "remonteista", joista meitä ostajia ei informoitu ennen kauppaa.
Asianajaja sanoi
9
3116
Vastaukset
- asiamiehesi kanssa
Jos mainitsemasi viat eivät ole kirjattuina kuntokartoituksessa, niin ette ole tietoisesti ostaneet taloa niillä vioilla.
Pikkuviat jotka mainittu, eivät kaupanpurkun ratkaise suuntaan tai toiseen.
Kysymys asiamiehellesi:
Kuinka pystytte ilman kuntotarkastusta todistaan että ostajina olette suorittaneet selonottovelvollisuutenne ennen kauppaa?????
Epäilen suuresti asiamiehenne kokemusta talokaupan riita-asiossa. Kannattaisi epäillä sinunkin. Meidänkin I asiamies sanoi polleena että on kokemusta taloriidoista,vaan ei ollut. Onneksi selvitimme hänen taustaansa ja hän itse sitten sanoutuikin tehtävästä irti.
Ettehän te sitä kauppaa aio niiden pikkuvikojen vuoksi purkaa vaan niiden vikojen joiden mukaan korjauskustannuskin ylittää talon arvon.
Kuuluuko asianajajanne asianajajaliittoon?
Käräjäoikeuden päätökset ovat julkisia asiapapereita joten voitte kysyä aa:tanne montako taloriitaa hän on hoitanut ja montako voittanut?
Meillä kuten kuulemma monella muullakin hometalollisella asianajaja vaihtuu muutaman kerran ainakin. Ei ole häpeä vaihtaa aa:jaa jos ette ole häneen tyytyväisiä.
Oletteko selvittäneet miten vakuutusyhtiönne suhtautuu oikeusturvavakuutuksen korvauksiin jos pääsette sovintoon ilman käräjiä?- Kaupanpurku
Asianajajallamme on kokemusta. Hän on näyttänyt meille oikeuden päätöksiä/ennakkotapauksia koskien kaupanpurku- ja/tai hinnanalennusprosesseja, joissa kuntokartoitus on hankaloittanut asianhoitoa. Emme itsekään olleet uskoa, että näin on. Asianajajamme on hoitanut menestyksellä lukuisia asuntokauppariita-juttuja ja on mm. kaupungin julkisten terveystoimijoiden mielestä pätevin (niiden joiden kanssa olemme puhelimessa keskustelleet). Hintakin on mojova: 190 eur/h.
- ei koske piilovikoja
Viat, jotka eivät ole tulleet yksiselitteisesti ostajan tiedoksi ennen kaupantekohetkeä (esim kuntotarkastusraportissa) ovat ostajalle salaisia virheitä.
Jos virheen laatu on lisäksi sellainen, että se poikkeaa talon iän ja/tai kauppa-arvon edellyttämästä kunnosta selkeästi - eikä sitä olisi pystynyt kohtuudella havaitsemaan ennen kaupantekoa - on kyseessä virhe joka muuttaa kauppatavaran arvoa tiedossa olevasta kunnosta.
Ostajan selonottovelvollisuuden täyttämiseksi riittää esim. tuo kuntotarkastus mainiosti.
Se mitä siinä ei ole havaittu YKSISELITTEISESTI ei voi myöskään olla ostajan selonottovelvollisuuden piiriin kuuluvaa.
Kuntotarkastus ei todellakaan haittaa kiinteistökauppaa. Sillähän sinä nimenomaan osoitat ihan kirjallisesti, että kohtuulliseksi katsottava selonottovelvollisuutesi on todella täytetty.
Selonottovelvollisuutesi ei koske piilovikoja (joita ei edes oikean ammattilaisen tekemässä kuntotarkastuksessa saada luotettavasti toteennäytettyä) - vikoja sisältänyt
paperi on myyjälle hyvä turva näitä jälkikäteen rahastajia vastaan. Se kertoo että hinta on ollut alempi vikojen takia ja ostaja on ostanut viallisen talon.
- Kaupanpurku
Me emme ole "rahastajia". Vanhan talon kun ostaa, tulee aina kaikenlaista ongelmata vastaan. Mutta epärehellisyys: oleellisten asioiden salailu ja virhepaikkojen tietoinen peittely ovat asia erikseen. Eikä epärehellisyys koske vain taloa: mm. talolle kuuluva suuri maa-ala (peltoa) piti myyjän ja välittäjän mukaan olla vuokrattu "vain suullisella, heti purettavissa ja/tai tarkastettavissa olevalla sopimuksella (myyjän) tuttavalle". Pellot oli vuokrattu pientä nimellistä korvausta vastaan ja siis "vain suullisesti" (myyjän ja välittäjän mukaan). Kaupanteon jälkeen vasta ilmeni että pelloista olikin tehty kirjallinen vuokrasopimus aina vuoteen 2012 asti.
Muuta talon ulkopuolista: myyjä ja välittäjä ilmoittivat että talon porakaivon vesi oli tutkittu joka vuosi, lukuunottamatta 2 vuoden taukoa juuri ennen kauppoja. Hyvälaatuiseksi oli kuulema todettu. Dokumentit vedenlaadun tutkimista koskien olivat tallessa, ne luvattiin meille ennen kauppaa. Vasta kaupanteon jälkeen selvisi kaupungin terveysviranomaisille soittelun myötä (kun vedentarkastusdokumentteja ei alkanutkaan kuulua), ettei talon vettä oltu tutkittu kaikkina niinä monina vuosina jotka myyjä on talossa asunut. - luottamus mennyt
Kaupanpurku kirjoitti:
Me emme ole "rahastajia". Vanhan talon kun ostaa, tulee aina kaikenlaista ongelmata vastaan. Mutta epärehellisyys: oleellisten asioiden salailu ja virhepaikkojen tietoinen peittely ovat asia erikseen. Eikä epärehellisyys koske vain taloa: mm. talolle kuuluva suuri maa-ala (peltoa) piti myyjän ja välittäjän mukaan olla vuokrattu "vain suullisella, heti purettavissa ja/tai tarkastettavissa olevalla sopimuksella (myyjän) tuttavalle". Pellot oli vuokrattu pientä nimellistä korvausta vastaan ja siis "vain suullisesti" (myyjän ja välittäjän mukaan). Kaupanteon jälkeen vasta ilmeni että pelloista olikin tehty kirjallinen vuokrasopimus aina vuoteen 2012 asti.
Muuta talon ulkopuolista: myyjä ja välittäjä ilmoittivat että talon porakaivon vesi oli tutkittu joka vuosi, lukuunottamatta 2 vuoden taukoa juuri ennen kauppoja. Hyvälaatuiseksi oli kuulema todettu. Dokumentit vedenlaadun tutkimista koskien olivat tallessa, ne luvattiin meille ennen kauppaa. Vasta kaupanteon jälkeen selvisi kaupungin terveysviranomaisille soittelun myötä (kun vedentarkastusdokumentteja ei alkanutkaan kuulua), ettei talon vettä oltu tutkittu kaikkina niinä monina vuosina jotka myyjä on talossa asunut.vaikka oletkin ollut ostajana ja minä omalla sarallani myyjänä, niin tuttua on myös minulle nuo "suulliset sopimukset ja tiedotukset".
Ne "unohdetaan" välittömästi kaupanteon jälkeen ja sitten alkaakin rumba pyörimään, kun kauppakirjassa ei olekaan merkintöjä siitä, mistä puhuimme ja sovimme ennen kauppaa!
Ei nykypäivänä enää voi luottaa toisen suomalaisen sanaan! - vuokrasopimus
Kaupanpurku kirjoitti:
Me emme ole "rahastajia". Vanhan talon kun ostaa, tulee aina kaikenlaista ongelmata vastaan. Mutta epärehellisyys: oleellisten asioiden salailu ja virhepaikkojen tietoinen peittely ovat asia erikseen. Eikä epärehellisyys koske vain taloa: mm. talolle kuuluva suuri maa-ala (peltoa) piti myyjän ja välittäjän mukaan olla vuokrattu "vain suullisella, heti purettavissa ja/tai tarkastettavissa olevalla sopimuksella (myyjän) tuttavalle". Pellot oli vuokrattu pientä nimellistä korvausta vastaan ja siis "vain suullisesti" (myyjän ja välittäjän mukaan). Kaupanteon jälkeen vasta ilmeni että pelloista olikin tehty kirjallinen vuokrasopimus aina vuoteen 2012 asti.
Muuta talon ulkopuolista: myyjä ja välittäjä ilmoittivat että talon porakaivon vesi oli tutkittu joka vuosi, lukuunottamatta 2 vuoden taukoa juuri ennen kauppoja. Hyvälaatuiseksi oli kuulema todettu. Dokumentit vedenlaadun tutkimista koskien olivat tallessa, ne luvattiin meille ennen kauppaa. Vasta kaupanteon jälkeen selvisi kaupungin terveysviranomaisille soittelun myötä (kun vedentarkastusdokumentteja ei alkanutkaan kuulua), ettei talon vettä oltu tutkittu kaikkina niinä monina vuosina jotka myyjä on talossa asunut.pitää rekisteröidä oikeudessa että olisi pätevä ja sitoisi kolmatta osapuolta.
Ja myyjän pitää selvittää nuo asiat ennen kauppoja eli vaatia paperit näkyville. Tuskin noista hinta alenee. - Kaupanpurku
vuokrasopimus kirjoitti:
pitää rekisteröidä oikeudessa että olisi pätevä ja sitoisi kolmatta osapuolta.
Ja myyjän pitää selvittää nuo asiat ennen kauppoja eli vaatia paperit näkyville. Tuskin noista hinta alenee.Emme odotakaan että näistä talon ulkopuolisista asioista hinta alenisi/kauppaa purettaisi. Kaupanpurkua vaadimme taloa koskevien asioiden vuoksi. Talo, jonka piti olla vain pintaremonttia vajaa, ja josta maksoimme korkean hinnan, onkin sellaisessa kunnossa home- ja mikrobikasvustoineen ettei siinä voi asua. Olemme kahden asunnon loukussa nyt. Ei ole luultavasti järkevää korjata taloa, koska korjauskustannukset ylittävät talon arvon, niin kallis kuin se olikin. Myyjä jätti mm. kertomatta talossa ilmenneistä vesivaurioista, valehteli talon kunnosta ynnä ominaisuuksista ( esim. eristemateriaaleista ja eristystavoista) ja tehdyistä remonteista räikeästi, ja oli tietoisesti peitellyt vaurioita.
- Talohommia
Kaupanpurku kirjoitti:
Emme odotakaan että näistä talon ulkopuolisista asioista hinta alenisi/kauppaa purettaisi. Kaupanpurkua vaadimme taloa koskevien asioiden vuoksi. Talo, jonka piti olla vain pintaremonttia vajaa, ja josta maksoimme korkean hinnan, onkin sellaisessa kunnossa home- ja mikrobikasvustoineen ettei siinä voi asua. Olemme kahden asunnon loukussa nyt. Ei ole luultavasti järkevää korjata taloa, koska korjauskustannukset ylittävät talon arvon, niin kallis kuin se olikin. Myyjä jätti mm. kertomatta talossa ilmenneistä vesivaurioista, valehteli talon kunnosta ynnä ominaisuuksista ( esim. eristemateriaaleista ja eristystavoista) ja tehdyistä remonteista räikeästi, ja oli tietoisesti peitellyt vaurioita.
Olisiko kaupanpurku nim.merk. antaa hyviä neuvoja , oikeaa asiaa, ei vitsejä ja leikinlaskua kaivata.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1431444
- 104911
- 75723
- 51625
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa15563ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40494Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m153461Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..36441- 26409
Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;185402