-01 farkkuni on jo pitkään jarruttanut turhan herkästi oikealla etupyörällä ja sieltä päin kuluu jurinaa, joka loppuu, kun painaa jarrua kunnolla. Kuulostaako kalliilta vialta.
Primera P11 ABS-ongelma?
***x***
41577
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Päinvastoin ABS toimii silloin, kun jarrutetaan erittäin voimakkaasti. Joten silloin ei jurina voi loppua. Paljonko ajettu? Olisikohan palassa pinta irti? Nyt ei ole vielä kesärenkaiden aika, mutta kuitenkin helpoita olisi, -katsoa mitä kuuluu paloille. Tuo "turhan herkkään" jarruttaminen kuulostaisi siltä että irrallinen pinta haukkaa väliin.
Tämä kiinnostaa meitä saman pelin omistajia. Itsellä -01 wagon. Takajarrupalat loppuivat 72 tuhannessa. Ei mitään jumituksia. Levyt aivan sileät ja uuden veroiset. Edessä palat vasta puolillaan.
82 000 on Primerani mittarissa. Kesärenkaisiin vaihtaessani yritän katsoa, näkyykö jotakin erikoista pyörän vaiheilla.
Toukokuussa auto menee perusteelliseen huoltoon ja loppuvuodesta vaihtoon.
Voisin kyllä myydä suoraankin sen. Auto on vähänajettu, hyvin huollettu ja ulkoapäin automyyjä antoi arvosanan 10 .
poikki